Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Hasarlı binalar, üniversite öğrencilerine kiralanıyor
Share 24 September 2007

Üniversitelerin yeni akademik yılı başladı. Kayıt yaptıran öğrencilerin başta gelen temel ihtiyaçlarından birisi yine barınma oldu.

Konut açığı sebebiyle öğrencilerin deprem bölgesinde yer bulması daha da zorlaşıyor. Adapazarı’nda hasarlı konutlar genelde öğrencilere kiralanıyor. Sakarya Üniversitesi’nin (SAÜ) 40 bin öğrencisine karşılık resmî ve özel yurtların kapasitesi 3 bini geçmiyor. Deprem yaşamamış öğrenci ise karşı karşıya olduğu tehlikenin farkına varmadan uzmanların tabiriyle “beton tabutluğa” yerleşiyor. SAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman bu tablo karşısında, “İçim daralıyor.” diyor. Uzmanlara göre yetkililer suç işliyor. Bazı ev sahipleri, oturmadığı ve bugüne kadar onarmadıkları hasarlı konutları, sıva ve boya yardımıyla hasarsız gibi göstererek daha çok para kazanmak uğruna genelde öğrencilere kiralıyor. Bir dairede 8-10 öğrenci kalıyor ve öğrenci başına kira alınıyor. SAÜ’nün yüzde 70 öğrencisi ise Sakarya dışından geliyor. Şiddetli deprem yaşamamış öğrenciler için hasarlı konut bir şey ifade etmiyor. Öğrenciler, “Başımızı sokacak bir yer bulduk, engel olmayın.” diyerek haber yapılmasını ve fotoğraflarının çekilmesini istemiyor.

Adapazarı İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar, 3 bin 290 adet orta hasarlı konutun büyük bir kısmında ikamet edildiğini vurguluyor. Gürpınar, muhtemel bir depremde bu binaların yerle bir olacağını ve çok büyük can kayıplarının yaşanabileceğini belirtiyor. Hasarlı konutlara verilen elektrik, su, doğalgaz gibi kamu hizmetinin kesilmesini isteyen Gürpınar, bunu yapmayan yetkililerin suç işlediğinin altını çiziyor. Bu da yetmezse burada oturan insanların polisiye tedbirlerle çıkatılmasını isteyen Gürpınar, “Bu yapılarda iskan kesinlikle önlenmelidir. Zaten yasak. Polisiye tedbirlere de başvurulabilir. Yeter ki bu konutlar boşaltılsın.” diyor. Hüsnü Gürpınar, hasarlı yapıların kiralanmasının önüne geçmek ve kolay denetim yapmak için bu binaların tamamının farklı bir renkte boyanması teklifini tekrarlıyor. Sakarya Baro Başkanı Ali Rıza Acartürk’e göre ise orta hasarlı konutlarda oturulmasına göz yuman yetkililer suç işliyor. Acartürk, yasak olmasına rağmen hasarlı konutlarda oturulmasına göz yuman vali, belediye başkanları, belediyelerin imar yetkilileri, bayındırlık ve iskan müdürlüğü yetkililerinin de “görevi ihmalden” yargılanmaları gerektiğini söylüyor.

Rektör Mehmet Durman, hasarlı konutlarda öğrencilerin de barındığını ve bu tablo karşısında içinin daraldığını ifade ediyor. Kayıt esnasında öğrencilere hasarlı binada oturmamaları konusunda uyarıda bulunduklarını dile getiren Durman, bunun önüne geçemediklerini dile getiriyor.

Hasarlı konut sorunu çözülecek

Sakarya Valisi Hüseyin Atak, depremden bugüne kadar onarım süreleri her yıl uzatılan hasarlı konutlarla ilgili çözüm önerileri konusunda bir çalışma yaptıklarını ve bu çalışmayı Ankara’da ilgili mercilere göndereceklerini kaydetti. Sakarya Sivil Toplum Platformu’nun (SASTOP), Sakarya Genç İşadamları Derneği’nde (SAGİAD) verdiği iftar sonrasında açıklama yapan Atak, hasarlı konutların şehir için en büyük tehlike olduğunu söyledi. Kendilerinin de bu konuda bir çalışma yaptıklarını anlatan Atak, “Bu konutların onarım süresi 7 yıldır uzatılıyor. Bu senenin sonuna kadar da uzatıldı. Bir dahaki sene uzatılır mı bilmiyoruz. Artık hasarlı konut sorunu çözülmelidir. Bu konutlar şehir için tehlike oluşturuyor.” diye konuştu.

Kaynak: Zaman


Yorum yazmak için


Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi, Dünya Mimarlar Topluluğu’nun 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) layık görüldü.           Eskişehir YHT Gar Projesine dünya ödülü geldi. Yüksek Hızlı Tren Garı projesi Dünya Mimarlar Topluluğu tarafından verilen 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) proje dalında layık görüldü. 2018’de tasarlanan Eskişehir Yüksek Hızlı [...]
ARŞİV
Subscribe