Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Oscar Niemeyer’in 100. doğum yılı
Share 24 September 2007

“Jose Marti” Küba Dostluk Derneği, Modernist mimarlığın en sıradışı mimarlarından biri olan OSCAR NIEMEYER’in 100. doğum yılı vesilesiyle onu tartışmak üzere bir araya geliyor.

Le Corbusier, Mies van der Rohe, Frank Lloyd Wright ve Alvar Aalto gibi modernist akımın öncülerinden biri olan Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer, tüm dünyaya damgasını vuran çalışmalarının yanı sıra, modern mimarlığın Brezilya koşullarında hayat bulmasını da sağlar. Gençlik yıllarında Le Corbusier ile beraber ortak çalışmaların altına imza atan ünlü mimar, onu tasarımlarında dik açılarla birlikte eğrileri de kullanma fikrine teşvik eder.

1945 yılından buyana Brezilya Komünist Partisi üyesi olan Niemeyer, 1961 yılında sürgün edilmiş ama gittiği Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde de eserleriyle yaratıcılığını ve tepkisini göstermeye devam etmiştir. 1963 yılında Lenin Barış Ödülü’ne layık görülen Oscar Niemeyer’in en önemli yapılarından bazıları kubbesiyle dikkatleri üzerinde toplayan Paris’deki Fransa Komünist Partisi Genel Merkezi, sonradan Dünya Miras Listesi’ne eklenen Brasilia’daki Alvorada Sarayı, Rio’daki Niteroi Güncel Sanat Müzesi ve New York’daki Birleşmiş Milletler Merkez Binası’dır.

“Herşeyin ne kadar önemsiz olduğunu anlamak için öncelikle mutlaka mütevazi olmamız lazım.” diyen Niemeyer mimarlığıyla bir efsane yaratsa da mimarlık, siyaset ve kendi özel yaşantısında hep alçakgönüllü olmayı seçer. Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’nun “Niemeyer ve ben bu gezegendeki son komünistleriz.” dediği Küba dostu Oscar Niemeyer, Fidel Castro ve Hugo Chavez’le olan yakınlığıyla da bilinir.

“Jose Marti” Küba Dostluk Derneği, Aralık ayında 100. yaşını dolduracak olan Oscar Niemeyer’e sahip çıkmak, onu ve eserlerini daha yakından tanımak ve tanıtmak adına bir çağrıda bulunuyor. Modernizmin en sıradışı mimarlarından biri olan Niemeyer’i tartışmak üzere mimarlar, şehir plancıları, akademisyenler ve öğrenciler bir araya geliyor.

Ekim’in ilk haftasına kadar Niemeyer hakkında toplanabildiği kadar bilgi, sergi malzemesi, belgesel toplanacak ve bir toplantı yapılacak. Bilgi paylaşımına dayalın bu toplantı sonrasında, 15 Aralık’ta asıl etkinlik yapılacak.

İlgilenenler ikizdeniz@yahoo.com ve naslican@gmail.com adreslerinden “Jose Marti” Küba Dostluk Derneği Mimarlık ve Şehir Planlaması çalışma grubuna ulaşabilirler.


Yorum yazmak için


Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi, Dünya Mimarlar Topluluğu’nun 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) layık görüldü.           Eskişehir YHT Gar Projesine dünya ödülü geldi. Yüksek Hızlı Tren Garı projesi Dünya Mimarlar Topluluğu tarafından verilen 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) proje dalında layık görüldü. 2018’de tasarlanan Eskişehir Yüksek Hızlı [...]
ARŞİV
Subscribe