Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Bakanlık düğmeye bastı şehirlerin yönetimi bilgisayara geçiyor
Share 25 September 2007

Ulaştırma Bakanlığı, kentlerin yönetimi konusunda Türkiye’ye çağ atlatacak yeni bir proje için kolları sıvadı. Projeyle, dünyada da uygulamasına yeni başlanan “sayısal şehir” kavramının Türkiye’ye yerleşmesi ve artık şehirlerin altyapı ile üstyapı hizmetlerinin bilgi ve iletişim teknolojileri kullanılarak verilmesi sağlanacak. Sayısal şehirlerde iletişim kablolar üzerinden değil havadan başlatılacak genişbant iletişim (Vimax) ile olacak. Bakanlık, sayısal şehirler ile ilgili olarak sektörden 17 Ekim tarihine kadar görüş toplayarak çalışmalara hız verecek. Buna göre projenin 2008 yılı yatırım programına alınıp alınmayacağına karar verilecek. Sayısal şehir şu anda sadece İngiltere ve ABD’de sınırlı sayıdaki şehirlerde uygulanıyor.

Havadan yönetim nasıl olacak

Sayısal şehir kavramı, modern ve gelişmiş bir şehir için bilgiye kesintisiz erişim imkânı sağlıyor. Bilgisayar ve internet altyapısı kullanılarak uygulanan sayısal şehir ile sabit ve mobil kullanıcılara kesintisiz olarak genişbant erişim imkânı sağlanacak. Sayısal şehirlerin gerçekleşebilmesi için öncelikle Genişbant Telsiz İletişim Teknolojisi’nin (Wimax) Türkiye’de uygulanabilmesi gerekiyor. Telekomünikasyon Kurulu (TK), Wimax ile ilgili olarak son hazırlıklarını yaparken öncelikle dünyada hangi frekansların kullanılacağının belirlenmesi ve standardizasyonu gerekecek. Üçüncü nesil mobil iletişime (3N) göre daha hızlı internet olanağı sağlayan Wimax teknolojisi ile artık kablolar üzerinden bilgi akışına veda edilmiş olacak.

Sayısal şehir için gerekli çalışmalar ise Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Haberleşme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor.

Vatandaşın günlük hayatı değişecek

Sayısal şehirlerin gerçekleşmesiyle vatandaşların günlük yaşamlarında da artık birçok şey değişmiş olacak. Sayısal şehirlerde e-devlet ve e-ticaret hizmetleri, belediye hizmetleri, şehir güvenlik ve izleme sistemleri, trafik kontrol ve monitör sistemleri, çevre izleme sistemleri ile turizm bilgi ve danışma servisleri genişbant üzerinden verilecek. Örneğin, elektrik abonelerinin sayaçları artık insan gözüyle okunmayacak. Kullanıcılar online sistem üzerinden bir merkeze bağlanacaklar ve yaptıkları tüketim anlık olarak merkeze iletilecek ve hesaplanacak. Su, gaz ve diğer altyapı hizmetlerinde de aynı anlayış benimsenecek. Bunun yanı sıra trafik kontrolleri de artık şehirlerin her köşesine yerleştirilecek olan iletişim teknolojisi aygıtlarınca anlık olarak yapılacak. Yani şehrin her yeri internet üzerinden gözlemlenebilecek. Bu kapsamda yangın, acil müdahale, güvenlik izlemesi, kurtarma bilgi servisleri de aynı mantıkla yapılacak. İlgili merkezler, bir yerde yangın başladığında anında haberdar olacaklar ve böylece müdahale için zaman kazanılacak.

Güvenlik nasıl sağlanacak

Yetkililer, proje finansmanının kamu-özel işbirliği, kentsel yönetimler modeli gibi yöntemlerle yapılabileceğini vurguladı. Sayısal şehirlerde tamamıyla bilgi ve iletişim teknolojileri kullanıldığı ve manuel uygulamalara son verildiği için olası kötü niyetli saldırılara karşı da önlem alınması gerekecek. Bu nedenle sayısal şehirlerde her ne kadar genişbant üzerinden hizmet verilecek olsa da şu anda uygulanan mevcut sistem de korunacak. Sayısal şehir altyapısında olası bir arıza olması ya da internet bağlantısının kesilmesi durumunda uydu üzerinden bilgi akışının sağlanması gibi bazı ek güvenlik önlemleri konulacak. Yani sayısal şehir altyapısı hep alternatifli olacak.

Bruce Willis, sayısal şehri kurtarmıştı

Sayısal şehir kavramı Bruce Willis’in rol aldığı ve yaklaşık 3 ay önce Türkiye’de de gösterilen ‘Zor Ölüm-4′ filmine de konu olmuştu. “Zor Ölüm-4″ filminde sayısal şehirlerin güvenlik açıkları oluştuğunda ülkenin başına ne gelebileceği konusu anlatılıyor. Filmde polis memuru John McClane (Bruce Willis) ve iletişim teknolojileri uzmanı Foster’ın, Amerika’nın bilgisayar altyapı unsurlarına saldırıp, işe trafik ışıklarından başlayarak sistemleri teker teker kapatan bilgisayar korsanları çetesine karşı savaşı anlatılıyor.

VATANDAŞLARIN GÜNLÜK HAYATI DEĞİŞECEK

BELEDİYE HİZMETLERİ

* Sayısal şehirde belediye hizmetleri geniş bant üzerinden verilecek. Su, gaz ve diğer alt yapı hizmetlerinde sayaçlar insan eliyle okunmayacak.

GÜVENLİK

* İlgili merkezler, yangınlardan anında haberdar olacaklar ve böylece müdahale için zaman kazanılmış olacak.

ONLINE BAĞLANTI

* Kullanıcılar online sistemle bir merkeze bağlanacak ve tüketimleri anlık olarak merkeze iletilerek, hesaplanacak.

TRAFİK KONTROLÜ

* Trafik kontrolleri şehirlerin her köşesine yerleştirilecek olan aygıtlarca anlık olarak yapılacak. Yani şehrin her yeri internetten gözlemlenebilecek.

E-DEVLET

* Vatandaşların günlük yaşamlarında da çok şey değişmiş olacak. e-devlet ve e-ticaret hizmetleri genişbant üzerinden verilecek.

ÇEVRE İZLEME SİSTEMİ

* Sayısal şehirde çevre izleme sistemleri ile turizm bilgi ve danışma servisleri genişbant üzerinden verilecek.

Kaynak: Referans


Yorum yazmak için


Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi, Dünya Mimarlar Topluluğu’nun 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) layık görüldü.           Eskişehir YHT Gar Projesine dünya ödülü geldi. Yüksek Hızlı Tren Garı projesi Dünya Mimarlar Topluluğu tarafından verilen 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) proje dalında layık görüldü. 2018’de tasarlanan Eskişehir Yüksek Hızlı [...]
ARŞİV
Subscribe