Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Barış anıtı engelleniyor
Share 6 September 2007

Batık araştırmacısı ve yazar Mustafa Aydemir Antalya Defterdarlığı’nın güneşlenme ve seyir platformu yapılarak kiralanmak üzere ihaleye çıkardığı Kemer Koyu’ndaki kayalık alana Birinci Dünya Savaşı’nın ve Türk tarihinin gizli kalmış kahramanlarından Mustafa Ertuğrul adına anıt yaptırmak için 3 yıldır mücadele veriyor. “Dünya İnsanlık ve Barış Anıtı Pojesi” 3 yıldır çeşitli bahaneler ile engellenirken, Kemer Koyu’nun 700 metre açığında kayalıkların bulunduğu 3 bin metrekarelik alanın 7 Eylül’de ihalesi yapılacak.

Batık araştırması için Kemer Koyu’na daldığında Ertuğrul’un batırdığı Fransız savaş gemisi Paris 2′yi keşfeden yazar Aydemir, Ertuğrul’un hikâyesini 2004′te yayımladığı “Ben Bir Türk Zabitiyim” adlı kitapta anlatmıştı. Ertuğrul’un iki yüze yakın irili ufaklı tekneyi ve Fransız topçu tabyalarını top atışı ile batırdığını anlatan Aydemir, “Birinci Dünya Savaşı’nda yenilip silahlarımız elimizden alınırken İngiliz komutanlar bir tek Ertuğrul’un bataryasının toplarını almayı askeri şerefe aykırı saymışlardır. O, denize döktüğü yaralı düşman askerleri ölümü beklerken, kurtarmış, tedavilerini yaptırıp ve ülkelerine dönmelerini sağlamıştır” dedi. Ertuğrul’u gelecek nesillere tanıtmak için anıt projesi hazırladıklarını ancak 3 yıldır engellendiklerini anlatan Aydemir, “Şimdi de projeyi gerçekleştirmek istediğimiz alan bir otele satılıyor. Üstelik sattıkları alan deniz” diye tepkisini dile getirdi.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Alejandro Aravena’nın ELEMENTAL, Doha’daki Katar Sanat Fabrikasını Tasarlama Yarışmasını Kazandı     2016 Pritzker Ödülü sahibi Alejandro Aravena’nın uygulaması ELEMENTAL, Katar Doha’da bir Sanat Değirmeni tasarlamak için bir yarışma kazandı. Şili uygulaması, Renzo Piyano Binası Atölyesi ve Atelier Bow-Wow’u içeren 8 yarışmacıdan oluşan kısa bir listeden seçildi. Tasarımları, “yapının mimari olduğu” sakin bir sanat eseri [...]
ARŞİV
Subscribe