Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Amerika’nın en yeşil gökdeleni
Share 4 October 2008

One Bryant Park’ta sona yaklaşıldı.

Amerikan Bankası için Manhattan One Bryant Park’ta yapılan yeni merkez binası tamamlanmak üzere. New York mimarlık şirketi Cook+Fox tarafından tasarlanan 52 katlı cam ve çelik gökdelen, kentin ilk LEED Platin sertifikalı, ülkenin de en yeşil gökdeleni unvanlarını alacak.

Midtown Manhattan’ın en büyük gelişme alanında yer alan Amerikan Bankası Gökdeleni, banka merkezi olarak 102.000 metrekare alanı kullanırken, 4.650 metrekare alanda yeniden inşa edilen Henry Miller tiyatrosu ile 93.000 metrekare alanda da ofis ve diğer kiracılara ev sahipliği yapacak.Amerikan Bankası ile The Dust Organization ortaklığında gerçekleştirilen 1 milyar $’lık proje, Four Times Square’de Condé Nast Binası’nın yanında yükselecek.

Bina, çevreci teknolojilerle olan entegrasyonunun başarısıyla öne çıkıyor. Tabandan tavana yüksek performanslı cam duvar perdesi, gelişmiş yeraltı havalandırma sistemi ve enerji kayıplarını önlemek üzere buz depolama sistemiyle uyumlu biçimde çalışan bir elektrik-ısıtma sistemi, binanın yeşil özelliklerinden bazıları. Binada aynı zamanda, yılda milyonlarca galon temiz suyu kurtaracak olan, neredeyse tüm yağmur suyu ve atık suyu tutup yeniden kullanımını sağlayan bir sistem de yer alıyor.

Binanın kesme kristal formu, değişik açılardaki gün ışığını tutar ve kırarken, aynı zamanda da ışığın yola ulaşmasını da sağlıyor. Binanın parlak ve düzgün dış yüzeyine karşın tabanı, insan ölçeğiyle yakından ilişkili biçimde doğal, toprak bazlı malzemelerle kentsel dokuya bağlanıyor. Yapının 6. Cadde ile 43. Cadde’nin köşesinde “Kentsel Bahçe” adı verilen bölümü de, Bryant Park’ın bir genişlemesi olarak bir ön avlu gibi kamusal alan işlevi görecek.

Kaynak: World Architecture News
Çeviri: mimdap


Yorum yazmak için


Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan, araştırmalara göre İstanbul’da riskli konut sayısının 2 milyon civarında olduğunu belirterek, bunların yarısının güçlendirmeyle kolaylıkla kurtarılabileceğini söyledi.             Sinan Türkkan, İstanbul’da yaşanan son deprem sonrası akıllara riskli binaların geldiğini kaydederek, kentte sağlam olmayan yapılarla ilgili açıklamalarda bulundu.     İstanbul’da özellikle 2000 yılından [...]
ARŞİV
Subscribe