Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Uğur Mumcu Derneği’ni yıktılar
Share 7 September 2007

Kartal Uğur Mumcu Mahallesi’nde bulunan Uğur Mumcu Mahallesi Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği (UMDER) binası dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkılarak kullanılamaz hale getirildi. Üç ay önce yıkım tebligatının geldiğini belirten derneğin eski başkanı Satılmış Torun, belediyenin açıklamasına göre binanın yerine 84 daireli konut kompleksi yapılacağını söyledi.

Torun, belediyenin dernek binasının boşaltılması ile ilgili tebligatından sonra yetkililerle görüşüp kendilerine yer gösterilmesini istediklerini ancak bugüne dek hep oyalandıklarını anlattı. Torun, ” Mahalleyi, çevre alanlarını korumak için çalıştık. Mahalle insanlarına Atatürk ilke ve inkılaplarını anlatmaya çalıştık. Bu kapsamda birçok yazar, aydın getirttik, söyleşiler yaptık” diye konuştu.

UMDER Başkanı Zekeriya Dede ise ” Uğur Mumcu halkı adına rezalettir. Koskaca Büyükşehir Belediyesi bir tane bina veremiyorsa yapacak bir şey yok. Büyükşehir’den Gecekondu Şube Müdürü telefonlarıma bile çıkmadı. Hatta bir yetkili ‘ yeşil arazi bulun binanınızı oraya yapın, görmezden geleceğiz’ diye teklifte bile bulundu. Birçok yer bulduk götürdük, ancak Büyükşehir incelemedi bile” dedi. Derneğin ilk yıllarında su bağlanması için bile “Uğur Mumcu” adını değiştirmesi koşulunun öne sürüldüğüne dikkat çeken Dede, “Kendilerinden olmayanları öteki olarak nitelendiriyorlar” diyerek yetkilileri suçladı.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


2 Aralık 2015 tarihinde bugüne Suriçi’nin 6 mahallesinde ilk kez teknik bir heyet inceleme yaptı. Gözlem raporunu basın toplantısı ile duyurduk.             BASINA VE KAMUOYUNA Bilindiği üzere 2 Aralık 2015 tarihinde kentsel sit alanı Suriçi’nin 6 mahallesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve alana giriş yasağı bugün yani 28 Ocak [...]
ARŞİV
Subscribe