Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Deniz yüzeyi ihalesi iptal edildi
Share 7 September 2007

Maliye Bakanlığı, kıyıdan yaklaşık 700 metre uzaklıkta, 3 bin metrekarelik deniz yüzeyinin tahsis ihalesini son anda gerekçe bildirmeksizin iptal etti. İhaleyi alan firma, deniz yüzeyin 2.5 metre altındaki kayalıklar üzerinde 3 bin metrekarelik güneşlenme, seyir amaçlı platform yapacaktı. Ancak söz konusu yerin, ” Dünya İnsanlık Barış Anıtı ve Müzesi” için düşünülen alan olduğu ortaya çıkmıştı.

Pazarlıkla yapılacak ihale ‘Deniz satılıyor’ iddiasıyla eleştiri ve tekpikelere neden olmuştu. İmar durumu 3 bin metrekare boş durumdaki deniz yüzeyi olan ve tahmini bedeli 105 bin YTL olarak açıklanan ihale şartnamesinin iptal kararı, Antalyla Defterdarlığı’nın internet sitesini de duyuruldu.

Birinci Dünya Savaşı’nda Fransız gemisi Paris 2 ve Alexandra’yı batıran Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul anısına yapılması planlanan anıt müze için 3 yıldır izin alınamamasına karşın apar topar ihale kararının alınması tepkileri artırmıştı.

Anıt yapmak için uğraşan yazar Mustafa Aydemir , “Bizim bulduğumuz alan, bir otelin talebi üzerine ihaleye çıkarılıyor. Apar topar, adrese teslim bir ihale yapılıyor ” diye tepki göstermişti.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Alejandro Aravena’nın ELEMENTAL, Doha’daki Katar Sanat Fabrikasını Tasarlama Yarışmasını Kazandı     2016 Pritzker Ödülü sahibi Alejandro Aravena’nın uygulaması ELEMENTAL, Katar Doha’da bir Sanat Değirmeni tasarlamak için bir yarışma kazandı. Şili uygulaması, Renzo Piyano Binası Atölyesi ve Atelier Bow-Wow’u içeren 8 yarışmacıdan oluşan kısa bir listeden seçildi. Tasarımları, “yapının mimari olduğu” sakin bir sanat eseri [...]
ARŞİV
Subscribe