Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
AER yerel yönetimlere daha geniş yetki istedi
Share 8 September 2007

Avrupa’nın 32 ülkesinden 250 bölgenin üye olduğu, Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Büro ve Daimi Komite toplantısı İstanbul’da yapıldı. Basın mensuplarına bilgi veren AER Başkanı Riccardo Illy, Türkiye’de yerel yönetimlere daha fazla yetki verilmesi gerektiğini ileri sürdü. Illy, “Bu yetki yasama yetkisini de kaplamalı ki parlamentonun işleri yerel yönetimlerle bölüşülsün” dedi.

Yerel yönetimlerin yetkileri konusunda Türkiye’nin İngiltere modelini benimsediğini ifade eden Illy, İtalya modelinde ise üniter devleti garanti etme kaydıyla yine geniş yetkilere sahip yerel yönetim anlayışlarının olduğunu anlattı. İstanbul İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Büyükdede ise “59. hükümet bölgesel otoriteyi uygun bulmadı. Bunun yerine her şehrin belediye meclisleri ve il genel meclislerinin sorumlulukları artırıldı” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Alejandro Aravena’nın ELEMENTAL, Doha’daki Katar Sanat Fabrikasını Tasarlama Yarışmasını Kazandı     2016 Pritzker Ödülü sahibi Alejandro Aravena’nın uygulaması ELEMENTAL, Katar Doha’da bir Sanat Değirmeni tasarlamak için bir yarışma kazandı. Şili uygulaması, Renzo Piyano Binası Atölyesi ve Atelier Bow-Wow’u içeren 8 yarışmacıdan oluşan kısa bir listeden seçildi. Tasarımları, “yapının mimari olduğu” sakin bir sanat eseri [...]
ARŞİV
Subscribe