Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Hititlerin sırrı
Share 8 September 2007

Anadolu’nun bilinen ilk medeniyetlerinden Hititlerin nasıl ortadan kaybolduğu, bilim insanları ve araştırmacılar tarafından henüz çözülemedi. Tahminlerde salgın hastalık, kuraklık ve kıtlık gibi nedenlere yer verildi.

Hititlerle ilgili verilerin genellikle eski tarihlere ait olduğunu belirten Çorum Boğazkale Kazı Başkanı Doç. Dr. Andreas Schachner , bu büyük medeniyetin son dönemiyle ilgili yeterince bilgi bulamadıklarını söyledi. Çalışmaların yürütüldüğü bölgede Hititlerin erken dönemlerine ait kalıntılar olduğunu bildiren Schachner, ileride yapılacak kazıların bu konuda ipuçları verebileceğini vurguladı.

BIÇAK SIRTI BİR YAŞAM

Hititlerin bir anda ortadan kaybolmasıyla ilgili tahmin ve teoriler ortaya atıldığını anlatan Schachner, “Hititlerin yaşamı bıçak sırtındaydı. Bozulan dengeler bu büyük medeniyetin yok oluşuna sebebiyet vermiş olabilir. Bunlar salgın hastalıklar, siyasi huzursuzluklar, birkaç yıl üst üste yaşanan kuraklık olabilir. Tüm bu nedenler Hitit İmparatorluğu’nu çökertmiş olabilir. Bu tahminlere karşın Büyükkaya mevkii kazılarından anladığımız kadarıyla Hititler ortadan kaybolsa da Hattuşa’da yaşam devam etmiş” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet

1 Yorum
  1. Büyük şans bence Anadolu’nun bilinen ilk medeniyetlerinden Hititlerin yaşadığı yerde yaşamak.

    Canan Özübir | 27 November 2008


Yorum yazmak için


Alejandro Aravena’nın ELEMENTAL, Doha’daki Katar Sanat Fabrikasını Tasarlama Yarışmasını Kazandı     2016 Pritzker Ödülü sahibi Alejandro Aravena’nın uygulaması ELEMENTAL, Katar Doha’da bir Sanat Değirmeni tasarlamak için bir yarışma kazandı. Şili uygulaması, Renzo Piyano Binası Atölyesi ve Atelier Bow-Wow’u içeren 8 yarışmacıdan oluşan kısa bir listeden seçildi. Tasarımları, “yapının mimari olduğu” sakin bir sanat eseri [...]
ARŞİV
Subscribe