Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Bir zamanlar göldüler?
Share 8 September 2007

Türkiye haritasında hâlâ göl olarak görülen birçok alanda artık su bulmak hâyâl. Göllerin birer birer kuruduğu Konya Havzası’nın en zengin su kaynakları arasında yer alan Kulu Gölü ve Eşmekaya Sazlığı, bilinçsiz su kullanımı nedeniyle artık uçsuz bucaksız çölleri andırıyor.

Türkiye’nin su ihtiyacı en çok, su kaynakları en az olan Konya Havzası’nda doğal harita yavaş yavaş değişiyor. Yanlış tarımsal uygulamalar, hatalı sulama teknikleri ve en iyimser tahminle sayıları 25 bini bulan kaçak kuyular nedeniyle bölgenin doğal su kaynakları birer birer yok oluyor. Konya’daki Kulu Gölü, son aylardaki kuraklığın da etkisiyle adeta çölü andırıyor.

Her yıl binlerce flamingo ve su kuşuna ev sahipliği yapan gölde şu anda tek damla su yok.
Göl alanında susuzluktan ölen kaplumbağaların kurumuş kabukları ve kara bitkileri yer alıyor. Bu tabloya rağmen bölgedeki çiftçiler hâlâ kaçak kuyularla yeraltı sularını çekmeye devam ediyor.

Kaynak: Milliyet


Yorum yazmak için


2 Aralık 2015 tarihinde bugüne Suriçi’nin 6 mahallesinde ilk kez teknik bir heyet inceleme yaptı. Gözlem raporunu basın toplantısı ile duyurduk.             BASINA VE KAMUOYUNA Bilindiği üzere 2 Aralık 2015 tarihinde kentsel sit alanı Suriçi’nin 6 mahallesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve alana giriş yasağı bugün yani 28 Ocak [...]
ARŞİV
Subscribe