Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Otoparkların Rant Geliri Ne Tarihi Eser Ne Doğal Güzellik Dinliyor…: Belediyeden ‘tarihi’ karar
Share 21 September 2007

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın, bir ilke daha imza atarak, içinde tarihi eser bulunan ve bu özelliği ile sit alanı ilan edilen bir arsaya, otopark yapılması için onay ruhsatı verdiği ortaya çıktı. Üsküdar’a bağlı Beylerbeyi Mahallesi, Arabacılar Sokak, 32 numara, 125 Pafta, 775 ada, 24 parselde bulunan ve Kültür ve Tabii Varlıkları Koruma Kurulu tarafından öncelikli korunması gereken tarihi eserler arasında gösterilen tarihi ev ve bahçesinde bulunan tarihi kalıntılar, önce altyapı çalışması bahanesiyle yıkıldı. Ardından da otopark izni için Üsküdar Belediye Başkanlığı’na ön ruhsat başvurusunda bulunuldu. Bu gelişmelerin üzerine, Üsküdar Belediye Başkanlığı, 12.06.2007 tarihinde otopark için izin alınmasını kolaylaştıran ilk ön ruhsatı verdi. Bölge sakinlerinin aralarında topladıkları imzalarla İstanbul Büyükşehir Belediye Baş-kanlğı’na yaptığı tüm başvurulara rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlğı da bu ruhsata onay verdi. Konunun, Ekim ayında belediye meclisinde gündeme geleceği ve sorumlular hakkında soruşturma istemi ile yargıya başvurulacağı da öğrenilirken, birçok sivil toplum örgütünün İstanbul Boğazı’nı cepheden gören bu arsa üzerinde otopark yapılmasını önlemek için eylem hazırl-ğında olduğu da belirtiliyor.

Benzer Durumda Birçok Alan Var

Öte yandan başta Üsküdar, Beykoz, Beylerbeyi, Sarıyer ve Eminönü olmak üzere, İstanbul genelinde, korunması gereken yaklaşık 44 tarihi eser arsası üzerinde otopark bulunduğuna da şehir planlamacısı uzmanlar dikkat çekiyor. Ayrıca uzmanlar, yapılan tüm başvurulara rağmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın, gerek direk olarak kendisinin verdiği, gerekse onaylamak suretiyle aracılık ettiği ruhsatların iptaline ilişkin hiçbir işlem yapmamasının da ilgi çekici bir nokta olduğuna işaret ediyor. Bu arada, konu ile ilgili olarak aradığımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevre Koruma Müdürlüğü’ne bağlı yetkililer, tüm ısrarlarımıza rağmen, ‘Tarihi eser bulunan ve kurul tarafından korunması istenen bir arsa üzerine otopark ruhsatının nasıl verildiği ve yanlışlıkla bile olsa verilen ruhsatın neden iptaline gidilmediği’ şeklindeki sorularımızı yanıtsız bıraktı.

Kaynak: Birgün


Yorum yazmak için


Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi, Dünya Mimarlar Topluluğu’nun 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) layık görüldü.           Eskişehir YHT Gar Projesine dünya ödülü geldi. Yüksek Hızlı Tren Garı projesi Dünya Mimarlar Topluluğu tarafından verilen 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) proje dalında layık görüldü. 2018’de tasarlanan Eskişehir Yüksek Hızlı [...]
ARŞİV
Subscribe