Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Alvar Aalto
Share 25 January 2017

Hugo Alvar Henrik Aalto (3 Şubat 1898, Kuortane -11 Mayıs 1976, Helsinki)
Alvar Aalto, modern mimarlık ve tasarımının ile en büyük isimlerinden biridir.

Finlandiyalı A. Alto, 20. yy’ın en önemli mimarlarındandır. En büyük katkısı Bauhaus’un ve uluslararası üslubun öbür türevlerinin katı mimarlık öğelerini insanileştirmiş olmasıdır. İnancını kısaca şöyle özetlemiştir: “Yaşama daha kişisel bir yapı kazandırmak mimarın görevidir”.

Aalto, 1921′de Helsinki Politeknik Okulu’nu bitirdi ve 10 yıl içinde, yapıları ve mobilyalarıyla, Finlandiya mimarlığının başlıca ustası olurken, bu mimarlığın sesini uluslararası alanda ilk kez duyurmayı başardı. 1927-1933 arasında Turku’da çalıştı. 1933′te Helsinki’ye yerleşti. 1935′te ilk eşi mimar Aino Marsio’yla, kayınağacı levhalarının üstüste yapıştırılıp bükülmesiyle elde edilen mobilyalar üreten Artek şirketini kurdu. Pekçok ulusal ve uluslararası ödüle değer görülen Aalto, 1963-1968 yıllarında Finlandiya Akademisi başkanlığında bulundu.

Aalto kendine özgü mimarlık üslubunu, konferans salonundaki akustik dalgalı tavanıyla ünlü Viipuri kütüphanesinde (1927-1935; 1943′te yıkıldı) ve basım odasındaki koni biçiminde sütunlarıyla ilgi çeken Turun Sanomat gazetesi binasında (1927-1930) geliştirdi. Paimo sanatoryumuyla (1929-1933) uluslararası üne kavuştu: Altı yapıdan oluşan bütün, balkonlarının her biri gün ışığını en çok alacak biçimde tasarlanmıştır.

1937′deki Paris Sergisi ve 1939′daki New York Dünya Fuarı için hazırladığı Finlandiya pavyonlarıyla ve New York Modern Sanat Müzesi’nde çalışmalarına ayrılan 1938 sergisiyle ününü pekiştirdi. Harvard Üniversitesi’nde ders verdi, bir yandan da Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Baker House yatakhanelerinin tasarımını yaptı (1947-1948). Rusya-Finlandiya savaşının (1940) ve II. Dünya Savaşı’nın Finlandiya’da yol açtığı yıkım, ülke boyutunda bir yeniden yapılanma ve kentleşme planı gerektirince söz konusu plan (özellikle Helsinki kent merkezinin düzenlenmesi), Aalto’nun başkanlığı altında bir komisyon tarafından tasarlandı.

Bir adada yer alan Saynatsalo kasabası için de, çevredeki göl ve ormanlarının manzaralarını vurgulayan bir belediye merkezi yapan (1950-1952) Aalto’nun sonraki yıllardaki yapıları daha sadedir. Ancak anıtsal Kongre Evi’nde (1962-1975) ve Helsinki Kültür Merkezi’nde de sanatın insancıl boyutlarını ortaya koymuştur.

Alvar Aalto, Mimarlık, Mobilya ve Tasarım
Orta Yüzyıl modern mimari ve mobilya tasarımı denince en önemli kişilik hiç şüphesiz Alvar Aalto tasarımlarıdır. Memleketi İskandinavya modernizminin babası olarak bilinen ve uzun tasarım kariyerinde ortaya koydukları onun etkilerini halen gündemde tutar.
Evinize modern İskandinav stili eklemek için arıyorsanız, Alvar Aalto, bu konuda mükemmel bir ilham kaynağıdır. Alvar Aalto, 1921 ile 1916′da Helsinki Teknoloji Üniversitesi ile Finlandiya’da ilk öğrenilen mimarlık eğitimini başlattı. 1923 yılında üniversiteden ayrıldıktan sonra, kendisinin ilk mimari ofisini açtı. Aldığı ilham ile yeni, modern şekillerde yorumlanabilir tasarımları ile klasiszm ile başlayan yolculuğun rotasını modernizme çevirdi. Ama soğuk modernizmin aksine, Aalto mimarisi genellikle açık renkli ahşap, sıcak renkler, ve kıvrımlı hatlar gibi kendine has morfoljik yaklaşımları ve doğal malzeme kullanımı gibi bazı özgünlükleri içermektedir.

Ancak Aalto’nun damgasını vurduğu alan sadece mimarlık değildi. Modernizmin birçok hayranı ondan,” Paimio Başkanı “ gibi birçok ünlü mobilya parçaları,” Üç bacaklı istifleme Tabure” , “Dört Ayaklı Tabure” , Koltuk, … gibi onun imzasını taşıyan bir çok mobilya tasarımını öğrendi. Onun “Paimio Başkanı” muhtemelen tüberküloz hastaları içindi ve her gün uzun saatler boyunca oturup, öyle ki aslında yarattığı en ünlü eseriyle, hasta için en kolay nefes almak için mükemmel olan sandalyenin arka açısı ile üretilmiş özgün bir üründü.
Onun mobilyada belli yapılara ve anlayışlara öncülük ettiği malumdur. Hafif huş malzeme ve bükülmüş kontrplak kullanımı onun mobilya tasarımcılarına açık kapısı gibidir. Mobilya ile birlikte, Aalto, cam ve tekstil tasarımları, özellikle vazolar olmak üzere çok ünlüdür.

Alvar Aalto Koltuk

ALVAR AALTO’NUN BAŞLICA ESERLERİ

Mount Angel Abbey Library, 1964-70
St. Benedict, Oregon
Alvar Aalto
Photograph by Strode Eckert

Opera House, 1959
Completed 1981-88
Alvar Aalto, Elissa Aalto, Harald Deilmann
Photograph by Angela Otto and Friedrich Ostermann/OzOn

Experimental House for Alvaar and Elissa Aalto, 1952-53
Muuratsalo, Finland
Alvar Aalto
Photograph by Rauno Traskelin

Finnish Pavilion, 1938-39
New York World’s Fair
Queens, New York
Alvar Aalto
Photograph by Ezra Stoller
© Esto

Savoy Vase, 1937
Alvar Aalto
Manufactured by Iittala

Vase designs for Karhula-Iittala Glass Design Competition, 1936
Manufactured by Iittala

Paimio Chair (profile), 1933

Aerial view of Paimio Tuberculosis Sanatorium, 1929-33
Paimio, Finland

Villa Maira Projesi, Finlandiya

Seinäjoki Kültür Merkezi, Finlandiya

Alvar Aalto Müzesi, bulunan eğimli yamaç üzerine odaklanmıştır. Müze binası için Alvar Aalto planları 1973 yılında tamamlanmıştır. Birlikte Orta Finlandiya Müzesi (Alvar Aalto, 1961), binalar Jyväskylä (Alvar Aalto, Üniversitesi’nde bir kültür merkezi formu 1951-1971) hemen yakınında.
Müze binaları da “beyaz” geç bir dalga temsil, ancak anıtsal aynı zaman görünüm ve ölçek farklıdır.

Kaynaklar
www. vikipedi.com
www.wordpress.com
www. swanklighting.com

Çeviri: Mimdap

8 Yorum
 1. gerçek bir usta, modern zamanların en yaratıcı simalarından bir. tasarımının gücü, geçmiş büyük sanat akım ve kolları haline gelmiş klasik, gotik, barok, rönesans ve sonra artnuveau,… gibi büyük nehirlerin dışında bağımsız bir yol tutturmak müthiş bir şey. tasarım ortamına başka bir dünyadan gelmek gibi bir şey adeta. bütün kalıpları kırarak yeniyi yaratmak. üstelik her alanda ve sanat kollarnda da. ilham kaynağı, çok yönlü örnek kişilik.

  necmi yazgan | 7 October 2011

 2. çok karizmatik biri öncelikle. o kadar enerji ile dolu ki her yaptığı şey farklı. hepsi başka bir biçim ve içerikte.

  meral yılgör | 8 October 2011

 3. Bir mimar kaşıktan şehre kadar herşeyi tasarlayabilmelidir. Fıtrat kanunlarına en çok uyan, en iyi tasarımları yapabilir.

  Hayati Binler | 9 October 2011

 4. Çok yönlülük ancak bu kadar olur. Ustalık ve engin bir dehanın buluştuğu Aalto, mimarlığın hayatın her alanını kapsadığının da bir öğretmeni aynı zamanda.

  Orçun Kuzey | 24 October 2011

 5. sağlunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

  ceren | 1 April 2014

 6. Mimarlığı taşımış ve böylece usta mimar olmuş olanlara binlerce kere teşekkürler. İyi ki varsınız.

  sevgi kurt | 8 August 2014

 7. Helal olsun ödevimde işe yaradı :D

  Helallllll | 7 October 2015

 8. büyük usta. hala çizgisi aşılamadı.

  Demet Gazioğlu | 9 February 2017


Yorum yazmak için


Türk siyasi tarihinde simgesel öneme sahip Yassıada’nın tartışmalı bir mimari projeyle ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ olarak imara açılarak düzenlenmesi ile ilgili çalışmalarda sona gelindi.           Sit alanı olması gereken adanın yeni yayınlanan fotoğraflarında bin 200 kişilik caminin yanında otel, bungalov ve restoran inşaatları yer alıyor.     27 Mayıs 1960 darbesinin ardından adada [...]
ARŞİV
Subscribe