Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Yafa’da Bir Daire
Share 22 August 2011

Yafa’da Bir Daire

İç Mekan Tasarım: Pitsou Kedem Mimarlık

Çağdaş minimalizm ve tarihsel sofuluk
Eski Yafa’nın tarihi bir konutunda minimalizmin dili ile bir tasarım gerçekleştirildi.
100 metrekare civarında ve konut karakterindeki Eski Yafa’da yer alan ev coğrafi konumu açısından, batı Akdeniz’in görkemli ihtişamını bakan tüm açıklıkları ile karşı karşıya liman üzerinde muhteşem bir manzaraya bakan eşsiz bir yerdedir.


Binaların kesin yaşını belirlemek zor olsa da, yapının yüz yıl kadar once yapıldığını, en az 100 yaşında olduğu açıktır. Yıllar boyunca, birçok değişiklik geçirmiştir ve bu yüzden orijinal binanın kalitesine uygun olmayan ve bazı alanlarına da zarar verilen birçok eklemeler yapılmıştır.
İç mekan tasarımının ana fikri, evin özgün yapısına kavuşmak, özellikleri olan taş duvarlar, manastır tonozu parçalı tavanlarını ve orijinal malzemelerden pozlama (çanak çömlek ve plaj kumu bir kombinasyonu) de dahil olmak üzere malzeme karışımı ile kemerlerin restore edilmesiydi.

Düzenlemeye başlamadan once binada yeni duvar kaplamaları, tüm gereksiz unsurların temizlenmesi ve orijinal durumunu ortaya çıkarmak için sıyırma temizleme işlemi yapılmıştır.
Şaşırtıcı bir şekilde, modern, minimalist inşaat stilleri aralarında çok büyük bir zaman farkı olmasına rağmen bize geçmişi hatırlatmakta, bu stil ile zaman farkları da arada tezatlar olsa bile dikkatle okunabilmektedir.

Tasarımın esas fikri, eski ve yeninin bir arada, her birinin niteliklerini koruyarak birleştirmek ve hatta kontrast ve farklı dönemlere arasındaki tezatlar nedeniyle onları yoğunlaştırmak, dönemsel birlikteliklerini stilleri karışımı ile sunmak ve buy olla yeni alanlar yaratmaktır.

Tarihsel doku ve malzeme binaların dış kabuğu korunarak ve inşaat mühendisliği hizmetleri de kullanılarak oldukça titiz bir şekilde gerçekleştirilmiştir.
Tarihsel olanın içinde modern boşluk açarak ve açıklıkları ortaya çıkararak başlatılan mimari düzenleme, paslanmaz çelik, demir gibi mazemelerle yaratılan doğramalar ile mekanın içi ve dışını birleştiren bir kentsel loft çevre yaratılması hedeflenmiştir.

Projeyi onurlandıran şey öncelikle döneminine uygun modern ve çağdaş bir proje oluşturulmasıdır. Kentin önemli bir yerinde tarihsel ve neredeyse romantik değerleri başarılı bir şekilde koruyup bugüne dair bir iç mekana yönelmesidir. Evin tarihsel dönemleri arasında gerilimler ve ikiliği zaman farklılıklara rağmen, şaşırtıcı bir şekilde, dengeli ve harmonik bir alanda birleştirmesi ise kullanım başarısının kanıtıdır.

Yer: Old City, Yafa, Tel-Aviv,
Tasarım : Pitsou Kedem -İsrail
Mimar tasarım ekibi : Pitsou Kedem, Raz Melamed, Irene
Goldberg Yüzey alanı : 105 m²
Proje yılı :
2011 Fotoğrafçı : Amit Geron

Kaynak: arthitectural.com
Çeviri: Mimdap

6 Yorum
 1. Çok çok titiz bir çalışma. Eskiyi o kadar iyi korumuş ve bugüne getirmiş ki bugün yaptıklarıyla müthiş bir birleşme yaşanmış. “İşin doğrusu nedir” diye bir ders olsa bu örnek en iyi örnektir bence.
  Çok sağlam bir iş, bravo gerçekten.

  Orçun Kuzey | 22 August 2011

 2. çok klas bir tasarım. iyi bir koruma olduğu kadar rafine bir soyutlamanın da izlerini görüyoruz.

  nil alkan | 1 September 2011

 3. Bundan daha iyi nasıl yapılabilir düşünemiyoum. Çok zarif çok iyi düşünülmüş bir tasarım. Eskiye verilen değer o kadar iyi belli edilmiş ki mekanlar müthiş bir değer kazanmış.

  Alişan Ortaç | 2 September 2011

 4. Bir koruma yaşatma klasiği gibi. Çok yerinde çok güzel bir çalışma. Örnekler olur umarım.

  coşkun kılıç | 3 September 2011

 5. Bazılarına göre bu iç tasarım fazla rafine gelebilir ve gerçek kullanım ilişkisinde bu kadar az eşye ile bu mekanların boş kaldığı söylenebilir. Fakat bu tasarım çok iyi kurguya sahip bir düşüncenin eseri ve bir çok kaygıyı taşıdığı için başarı yüzdesi çok yüksek. Naif fakat gerçekçi.
  Çok beğendim.

  Melek Genli | 9 October 2011

 6. Dönüşüm ve yeniden fonksiyonlandırma için gerçekten muhteşem bir örnek. Çok başarılı

  necmi yazgan | 14 November 2012


Yorum yazmak için


Principal Riverwalk Pompa İstasyonu Editör: Katie Gerfen                     Des Moines, Iowa’daki en eski mahallelerden biri, Court Avenue Historic District’tir. Geçtiğimiz yıllarda bölge, önemli bir dönüşüm geçirdi, restoranlar, gece hayatı ve loft tarzı yaşam için bir yeni bir merkez oldu. Şehir insanları, özellikle de gençleri, şehir merkezindeki [...]
ARŞİV
Subscribe