Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Chen House : Dağda Baraka
Share 2 May 2011

Chen House : Dağda Baraka
Tasarım: Casagrande Laboratory

Kuzey-Tayvan Datun-dağlarında da eski bir Japon kiraz çiftliğinde bi rev uygulaması gerçekleşmektedir. Bu tasarım zorlu rüzgarlar, su baskını ve ısı koşullarına tepki olarak, ona dayanımlı olmak üzere düşünülmüştür.

Ev düzeni sel suları altında çalışmasına izin vermek için zemin üzerinde yükseltilmiş ahşap direkler üzerine konumlandırılmıştır. Farklı alanlarda açık ve kapalı fonksiyonlar, evin basit ekseni içinde esnek hareketlere gore kolayca yer bulabilir. Küçük banyo ve mutfak ünitesi sık tayfunlar ve depremler sırasında ahşap yapısını stabilize eden bir kilit gibi davranarak evin ahşap kabuki yapısını güçlendirir.

Biyo-iklimsel mimari sayesinde sıcak günlerde Datun-nehirden serin esinti yakalanırken taze su deposu ve yaratılan su birikintisi ile tarım alanlarının sulanması sağlanmış ve bunların arasında yerleşme alanı içinde dolaşan küçük rüzgarlara izin verilmiştir. . Bir ısıtma yeri, kış aylarında çay ve yemek pişirmek için kullanılan mutfak, banyo ve onun içinde küçük bir sauna evin tamamlayıcı unsurları olarak bulunur.

Ev güçlü ya da ağır değil hafif ve esnektir. Aynı zamanda, çevreyi kapatmadan doğada engel oluşturmadan, çiftçilerin gerekli bir barınağı sağlayabilmesi için tasarlanmıştır.


Bu ev asıl olarak doğanın bir parçasıdır, pırıl pırıl değil biraz eski biraz harabe görünümlü olması özellikle arzu edilmiştir.


“Rüyamda bir son gece, harika bir fırtına gördüm. O iskele ele geçirilen. Aşağı çapraz tokalar, demir olanlar, yırttı. Ama salland ve kaldıı, ahşap yapılmış olanlar “. – Bertolt Brecht

Yer: Sanjhih, Taipei County, Tayvan
Mimar: Casagrande Laboratuvar | Marco Casagrande
Asistan: Frank Chen
Inşaat işleri: Marco Casagrande, Frank Chen Shi-Ding Chen, Nikita Wu, Shu Gi Bai
Yerel Bilgi: missis Lee
Malzemeler: maun, beton, kırmızı tuğla
Bina toplam alan : 138 m2
Iç mekan: 62,5 m2
Yapım: 2008
Fotoğrafçı: Adda

Kaynak: www.arthitectural.com
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. Doğallık bazen basit, kentsel yaşamda basitlik bir uzaklaşma anlamı taşısa da ibre artık tersine dönmeye başladı. Aranan yapay bir konfor değil doğallığı ve doğanın basitliğine tekrar geri dönüştür. Şimdi tasarımcıları da bu duygu etkiliyor.

    Bedri Yılmaz | 5 May 2011


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe