II. Ulusal Mimari Koruma Proje ve Uygulamaları Sempozyumu (29–30 Nisan 2011)
|
28 Nisan 2011 |
Yer: Çağdaş Sanatlar Merkezi- Ankara
Mimarlar Odası tarafından 29–30 Nisan 2011 tarihinde Ankara’da düzenlenen sempozyumda, “Koruma Alanındaki Projeler ve Uygulamalar” tartışılacaktır.
29 Nisan 2011 BİRİNCİ GÜN
09.30-10.30 AÇILIŞ KONUŞMALARI
Zafer Okuducu, Düzenleme Kurulu Adına
Erkan Karakaya, TMMOB Mimarlar Odası İkinci Başkanı
Adnan Ertem, Vakıflar Genel Müdürü (Katılımları halinde)
Osman Murat Süslü, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü (Katılımları halinde)
10.30-11.30 TEMATİK SUNUŞLAR
Mevcut Yasal ve Yönetsel Çerçeve İçinde Koruma Proje ve Uygulamalarının Değerlendirilmesi, Emre Madran
Mimarın Koruma Proje ve Uygulamalarındaki Yeri, Acar Avunduk
11.30-11.45 ARA
11.45-12.30 BİRİNCİ OTURUM
Oturum Başkanı: Zeynep Ahunbay
GAZİANTEP KÜLTÜR YOLU, Gaziantep
Sezer Cihan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şehircilik ve İmar Dairesi Başkanlığı
GAZİANTEP KALESİ KORUMA, ONARIM VE YENİDEN KULLANIM PROJESİ, Gaziantep
Kemal Nalbant
12.30-12.45 TARTIŞMA
12.45-13.30 YEMEK ARASI
13.30-14.30 İKİNCİ OTURUM
Oturum Başkanı: Emel Kayın
İSTANBUL OSMANLI DEVLET ARŞİVLERİ (HAZİNE-İ EVRAK) BİNASI, İstanbul
Acar Avunduk
TERZİLER KONAĞI RÖLÖVE VE RESTORASYON PROJESİ, Siverek-Şanlıurfa
Faruk Soydemir
ERGANİ ESKİ HÜKÜMET KONAĞI RÖLÖVE, RESTORASYON VE RESTİTÜSYON PROJESİ, Ergani-Diyarbakır
Vedat Ağca
14.30-14.45 TARTIŞMA
14.45-15.00 ARA
15.00-16.15 ÜÇÜNCÜ OTURUM
Oturum Başkanı: Nilgün Kuloğlu
MİMARLAR ODASI MUĞLA ŞUBESİ BİNASI, Muğla
Ebru Soydaş Çakır
MİMARLAR ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ BİNASI, Diyarbakır
Emine Dağtekin
MİMARLAR ODASI ŞANLIURFA TEMSİLCİLİĞİ BİNASI: BEKİR BİRDEN EVİ, Şanlıurfa
Hatice İlhan
MİMARLAR ODASI AKSARAY TEMSİLCİLİĞİ BİNASI: İBRAHİM KAYA KONAĞI, Aksaray
Nazife Arslan Küçük, Koray Yıldırım
MİMARLAR ODASI MİLAS TEMSİLCİLİĞİ BİNASI, Milas-Muğla
Mustafa Sinemce
16.15-16.30 TARTIŞMA
16.30-16.45 ARA
16.45-17.45 DÖRDÜNCÜ OTURUM
Oturum Başkanı: Osman Nuri Dülgerler
FENER VE BALAT SEMTLERİ REHABİLİTASYON PROGRAMI, Fatih-İstanbul
Ali Emrah Ünlü
SİLİVRİ YOĞURTHANE, İstanbul
Z. Hale Tokay, Tülay Çobancaoğlu, A. Binnur Kıraç
BORUSAN MÜZİK VE SANAT EVİ, Beyoğlu-İstanbul
Gökhan Avcıoğlu & GAD
OSMAN HAMDİ BEY EVİ, Turgut-Muğla
Sami Kalfaoğlu, Mustafa Korumaz, İbrahim Bakır
17.45-18.00 TARTIŞMA
30 Nisan 2011 İKİNCİ GÜN
09.30-10.45 BEŞİNCİ OTURUM
Oturum Başkanı: Faruk Soydemir
İBRAHİM PAŞA SARAYI: TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ RESTORASYON PROJESİ, İstanbul
A. Esin Kuleli
GAZİANTEP MEVLEVİHANE KÜLLİYESİ: TEKKE CAMİİ VE VAKIF MÜZESİ, Gaziantep
Zafer Gülbahar, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü
AZİZ ALİPİOS (YENİKAPI) KİLİSESİ, Kaleiçi-Antalya
Nejat Üreğen
KARA MUSTAFA PAŞA KÜLLİYESİ, İncesu-Kayseri
Baha Yiğit
10.45-11.00 TARTIŞMA
11.00-11.15 ARA
11.15-12.15 ALTINCI OTURUM
Oturum Başkanı: Nimet Özgönül
GARANTİ BANKASI SALT BEYOĞLU BİNASI RESTORASYON PROJESİ, İstanbul
Ali Emrah Ünlü
SARDUNYA PROJESİ, Yalıboyu-Amasya
Ali Kamil Yalçın
AĞZIKARAHAN RESTORASYON PROJESİ, Aksaray
Ebru Karabağ
NACİ BAŞARIR EVİ, Yozgat
Süheyla Işıksoy, Emrullah Toprak
12.15-12.30 TARTIŞMA
12.30-13.15 YEMEK ARASI
13.15-14.15 YEDİNCİ OTURUM
Oturum Başkanı: Nurdan Topoğraf
KURŞUNLU KÜLLİYESİ KORUMA, ONARIM VE YENİDEN KULLANIM PROJESİ, Eskişehir
Kemal Nalbant
BAYAZHAN RESTORASYONU, Gaziantep
Muhittin Aslan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi KUDEB Müdürlüğü
TARİHİ ÇEŞNİGİR (KÖPRÜKÖY) KÖPRÜSÜ RESTORASYONU, Kırıkkale
Halide Sert, Karayolları Genel Müdürlüğü, Sanat Dairesi Başkanlığı
TARİHİ SELÇUKLU KÖPRÜLERİ: HASAS BAŞKÖPRÜ, KÜÇÜKBÖLCEK DEBBAĞLAR (DERİCİLER), NAKKAŞ-ORTA (KAMBUR) KÖPRÜLERİ RESTORASYON PROJELERİ, Aksaray
Gürkan Çoban, Aksaray Belediye Başkanlığı, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Osman Nuri Dülgerler (Proje Danışmanı)
14.15-14.30 TARTIŞMA
14.30-14.45 ARA
14.45-16.30 FORUM
TAŞINMAZ KÜLTÜR VARLIKLARININ PROJE VE UYGULAMA SÜREÇLERİ
Forum Yöneticisi: Cengiz Kabaoğlu