Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Ekolojik yönelimler: Grand Large Bölgesi
Share 9 April 2011

Ekolojik yönelimler : Grand Large Bölgesi
Tasarım: ANMA Mimralık Grubu

“Kentsel düzenleme ve tasarımların yeni yönelmeleri farklılaştı.Ekolojik çözümler, yeşil mimari, sıfır emisyon gibi kavramların tasarım dünyasına girmesinden beri yeni kentsel çevrelerde aranan kalitelerde değişiklikler olmaya başladı. Artık yeşil kullanımı sadece bir peyzaj ögesiyle sınırlı kalmayıp doğa ile kurulan ilişki nitelikli bir hale gelmeye, enerji tasarrufu zorunluluk, doğayı kirletmemek bir kural, rüzgardan faydalanmak bir fırsat, yağmur sularını biriktirip kullanmak ilke haline gelmeye başladı.
Bu değişimlerin izlenmesi ve yön gösterici olumlu projeleri bu maksatla dikkatinize taşımaya gayret ediyoruz.”

Mimdap

Sürdürülebilir kalkınma ilkesi ile tasarlanan bölge binaları farklı konseptlerde ve ölçeklerde bir çeşitleme ile kamusal alanda bu proje ile öneriliyor.

Grand Large bölge içinde özel bir kentsel bağlam oluşturuyor. Sahil beldesi kıyıda kent ve deniz arasında estetik bir konut grubu oluşturulmaktadır. Bu rıhtım kenin geri kalanını yönlendiren ve 1991 de başlatılan Neptün Projesinin bir parçasıdır. Buradaki dönüşüm bir anlamda başlamış ve belli bir başarıya da ulaşmıştır. Şimdi tasarlanan rıhtım grubu konutları ile operasyonun ikinci kısmının başlatıldığı anlaşılıyor.

Sonuçta 800-1000 konutluk bölgede ekolojik boyut ve değer taşıyan ilk aşamayı gündeme taşıyacak 216 konutluk bölüm ev sahiplerine dağıtılacak. Bölge stratejik kentsel plan, sosyal planlama açısından Gündem 21’den esinlenmekte ve bu ilkelere dayanmaktadır. Projenin ekonomik çevresel boyutları hep ekoloij bir yaklaşımla ele alınmış, yağmur suyu yönetimi yenilenebilir enerjiler, rüzgar korunması ve enerjisinin kullanılması, yapımda kullanılan esnek ürünler ve bu sırada çevreye verdiği etki hep proje kapsamında hesaplanmıştır.

Grand Large bölgesindeki bu yapılaşma projesi farklı ölçeklerde ve büyüklüklerdeki değişik kullanımlara imkan veren bir planmayla ele alınırken kentsel alanda yarım daire bir parkın etrafında üçgen çatılı binalar U şeklinde bahçeleriyle dizilmiştir.

Bu çeşitlilik proje bütününde kıpır kıpır bir hava yaratır ve her binanın kendine özgü bir perspektifi oluşur. Binalarda enerji verimli olacak şekilde tasarlanmıştır. Öncelik binalara ulaşım yolları ile sınırlı araç yolları yapılmış ağırlık yayalara verilimiş, yaya dolaşımı öne çıkarılmıştır. Sadece Avenue des Bordes sakinleri için ayrılmış yan şeritli bir kentsel bulvar yaratılmıştır.

Kaynak: ARC DAILY
Çeviri: Mimdap

3 Yorum
  1. Ekolojik yönelimler ve buna dair yapılanlar şimdilik bazılarının içi yeterince dolu olmasa bile en azından saygıya değer. Böyle bir kaygıyı öne çıkarıyor. Bu projede yapılanlar da çok şık ayrıca.

    sermin aköz | 9 April 2011

  2. Ekolojik yöntemlere geçiş bir program ve akıl iş olmalı. Şimdi Pazar günkü rezidans satışlarında reklam aracına dönüşen, yeşil-leed falan gibi değil sadece. Ülke politikaları da bunu desteklemeli ve imar durumu şartlarına kadar girmelidir.

    Refik İmranlı | 19 April 2011

  3. önümüzdeki dönem doğaya dönüş ve sade yaşam felsefesi olacak ve bu mekanları çok etkileyecek eko kent yaşamı şimdiden gündemimizde olmalı.

    z. nurfeşan ağra | 24 April 2011


Yorum yazmak için


Amerikalı mimarlar Tod Williams ve Billie Tsien, Japonya Sanat Birliği’nin 2019 Praemium Imperiale ödülünü  kazandı.       2019 Praemium Imperiale mimarisi, Tod Williams ve Billie Tsien’i ödüllendirdi. Fotoğrafı çeken Taylor Jewell     Her yıl verilen Praemium Imperiale, mimarlık, heykel, müzik, resim ve tiyatro ya da film alanlarında “büyük uluslararası etki” yapan sanatçıları tanır. [...]
ARŞİV
Subscribe