Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Binanın Gözleri: Pencereler
Share 19 March 2008

Britannica Ansiklopedisi pencereyi şu şekilde tanımlıyor: “Binaya, ışığın, havanın ve dışarının görüntüsünün girmesini sağlayan açıklıklara pencere denir. Pencereler, çeşitli materyallerden tasarlanabildiği gibi, bir tür mimarî dekorasyon objesi olarak da görülebilirler.”

Bugünkü modern zamanlarda, pencereler, eskisi gibi tahtadan ya da doğal malzemelerden yapılabildiği gibi, aynı zamanda alüminyum, plastik ve başka çeşitli materyallerden de yapılıyor.

Ancak, pencerenin işlevselliği dışında estetik yönü ise, binanın dış cephesine kattığı anlamla anlaşılıyor. Sürekli birbirini takip eden küçük pencerelerin anlatmak istediğiyle, büyük ve seyrek dizilmiş pencerelerin anlattıkları birbirinden çok farklı. Bu anlatım biçimleri kimi zaman tarihten gelen alışkanlıkların ve işlevselliklerin, kimi zaman o günkü hakîm ideolojinin, kimi zamansa tamamen estetik kaygıların birer ürünü.Bu sebeplerle de, her şehirden, her tarihsellikten gelen pencere biçimleri, dış cephe ile bütünleşip, farklı sözler söylüyor.

<< Fotoğraf galerisini görmek için tıklayın >>


Fotoğraflar: Façades – Braun yayınları

2 Yorum
  1. gerçekten muhteşem. çok hoş bir tasarım

    nebahat | 1 November 2009

  2. benim ödevim için lazımdı saolun tamda 4 tane tüm 5. sınıfların matematik performans ödevleri için tavsiye ederim bağzılarında kare üçgen dikdörtgen daire bile var :) TEŞEKKÜR EDERİM…

    Banu | 6 December 2009


Yorum yazmak için


Amerikalı mimarlar Tod Williams ve Billie Tsien, Japonya Sanat Birliği’nin 2019 Praemium Imperiale ödülünü  kazandı.       2019 Praemium Imperiale mimarisi, Tod Williams ve Billie Tsien’i ödüllendirdi. Fotoğrafı çeken Taylor Jewell     Her yıl verilen Praemium Imperiale, mimarlık, heykel, müzik, resim ve tiyatro ya da film alanlarında “büyük uluslararası etki” yapan sanatçıları tanır. [...]
ARŞİV
Subscribe