Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
İzmir Çeşmealtı Su Sporları ve Marina Tesisleri
Share 20 December 2010

Mimar: Norm Mimarlık

İzmir Çeşmelatı’nda yaklaşık 15.000 m2 büyüklüğündeki arsa doğu yönündeki adaya bağlanan taşıt yolu ile ikiye ayrılmış durumdadır.

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

Arsanın Ege Denizi’ne açılan kuzey bölümünde kamuya açık plaj tesisleri, konaklama birimleri, açık havuz ve beraberindeki rekreatif tesisler, Marina’ya açılan güney bölümünde ise; yelken sporu tesisleri, kapalı yüzme havuzu, kulüp ve idare binası, çarşı, alışveriş merkezi ve diğer rekreatif tesisler yer almaktadır.

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

İhtiyaç programı yorumu, Akdeniz iklimi ve yaşam tarzına uygun bir yapılaşmayı öngörülmüştür.

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

Bu amaçla, tek tek bağımsız yapılardan oluşan bir kompleks tasarlanmıştır. Böylelikle Akdeniz kasaba morfolojik dokusu yeniden üretilerek; açık alan / kapalı alan dengesi sağlanmıştır.Yapılar, mevcut çevreden ve taşıt trafiği yollarından geniş yeşil peyzaj dokusu ile ayrılmıştır.

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

Kaynak: Norm Mimarlık

9 Yorum
 1. eline sağlık ERDAL

  Anonymous | 21 December 2010

 2. sanki havada duruyor.

  dayi413 | 26 December 2010

 3. İzmir için iyi fakat bu güzel memlekete dagha fazlası gerekli. AKP iktidarına göre neredeyse İzmir’i gözden çıkardı, hiç bir yatırım yapılmak istenmiyor. Bir nevi ayrımcılık.

  behiç | 26 December 2010

 4. karmaşa… norm mimarlık daha iyisini yapabilirdi.

  imm | 30 December 2010

 5. Norm mimarlığı başarılı çalışmalarından dolayı kutlarım. dünyanın her hangi bir yerindeki kadar modern ve olumlu.

  perran su | 23 May 2011

 6. bu sitede yer alan öğrenci projeleri daha başarılıydı
  üzgünüm ama bu mimarlık değil, imajlar dünyası;)

  khan | 8 June 2011

 7. Ege Denizi ve Cesmealti’nin dokusuna uzak, fantastik bir proje..Sydney Avustralya’ya daha uyuyor adeta… İyonya Medeniyetleri, Ege Denizi’nin kivrimlarini, baligini, işiğini, maviyi, kumu, zeytini, enginari, üzüm salkımlarini yansitan pek bir öğeye rastlayamadim…Projede (güneş ve rüzgar başta olmak üzere)yesil enerji, geri dönüşüm, eko dostu marina alt yapisi, ÖN plana cıkmali…Birinci hedef Sürdürülebilirlik olmalı!

  perin | 11 June 2011

 8. Berbat bir proje. Bu kadar gorgusuz bir tasarimi kim yapabilir, inananamiyorum. Cesmealti’ni hic tanimayan, Ege’yi hic tanimayan. hayatinda hic bir marinaya gitmemis, yeni mezun, hayal dunyasinda yasayan bir mimar herhalde. Butun kalbimle umarim ki bu hilkat garibesi tasarim Cesmealti marina olmasin. Sosyal medya dahil her turlu platformda bu hilkat garibesi tasarima karsi propaganda yapacagim. Yok kardesim, bu memleket sahipsiz degil. Kultur denen, doku denen, gorgu denen bazi seyler var.

  Derya | 14 April 2012

 9. Bu projeyi haziliyan ekipten bir tek kisi bile hic Cesmealtin’a gitmis mi? Ben 45 yildir Cesmealti’nda oturuyorum. Cesmealti son derece mutevazi bir sahil koyudur, boyle ucuk bir projeyi ne konumu ne de alt yapisi nedeniyle kaldirmasi mumkun degildir. Ustelik o yoredeki en onemli askeri ustlerden biri olan Mentes de bu projenin hemen dibinde yer almaktadir.

  Butun bunlar bir yana, Turkiye’de ozenle yapilmis bircok marina gordum, en yenisi de Cesme deki marinadir. Ben bu kadar abartili, zevksiz ve cevreye uyumsuz bir marinaya yurt ici veya disinda hic bir yerde rastlamadim.

  Umarim bu komik proje sadece kagitta kalir ve hicbir zaman gerceklesme sansi olamaz. Eger olursa da bir iki yil icinde isletmesi mumkun olmadigi gerekcesiyle bir enkaz yigini olarak terkedilir. Cesmealti’ni cok seven birisi olarak bundan daha korkunc bir sey dusunemiyorum.

  Hulya

  Hulya Saydam | 14 April 2012


Yorum yazmak için


Paolo Venturella tarafından “Solar Döngü” farklı bir bağlamda kentsel ve banliyö alanlarında yerleştirilebilir bir fotovoltaik güneş heykelidir. Amaç, gün boyunca güneş ışınlarının mümkün olduğunca geniş bir yüzeye ulaşmasını mümkün kılmaktır. Şekil güneş yolunu takip ederek doğumundan batımına güneş ışınlarının yönüne dik yüzeyler oluşturarak ışığın ulaşımını maksimize etmektir. Yüzeyin daha verimli bir sistemde kullanılabilmesi için güneş [...]
ARŞİV
Subscribe