Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
İzmir Çeşmealtı Su Sporları ve Marina Tesisleri
Share 20 December 2010

Mimar: Norm Mimarlık

İzmir Çeşmelatı’nda yaklaşık 15.000 m2 büyüklüğündeki arsa doğu yönündeki adaya bağlanan taşıt yolu ile ikiye ayrılmış durumdadır.

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

Arsanın Ege Denizi’ne açılan kuzey bölümünde kamuya açık plaj tesisleri, konaklama birimleri, açık havuz ve beraberindeki rekreatif tesisler, Marina’ya açılan güney bölümünde ise; yelken sporu tesisleri, kapalı yüzme havuzu, kulüp ve idare binası, çarşı, alışveriş merkezi ve diğer rekreatif tesisler yer almaktadır.

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

İhtiyaç programı yorumu, Akdeniz iklimi ve yaşam tarzına uygun bir yapılaşmayı öngörülmüştür.

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

Bu amaçla, tek tek bağımsız yapılardan oluşan bir kompleks tasarlanmıştır. Böylelikle Akdeniz kasaba morfolojik dokusu yeniden üretilerek; açık alan / kapalı alan dengesi sağlanmıştır.Yapılar, mevcut çevreden ve taşıt trafiği yollarından geniş yeşil peyzaj dokusu ile ayrılmıştır.

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

cesmealti-1

Kaynak: Norm Mimarlık

10 Yorum
 1. eline sağlık ERDAL

  Anonymous | 21 December 2010

 2. sanki havada duruyor.

  dayi413 | 26 December 2010

 3. İzmir için iyi fakat bu güzel memlekete dagha fazlası gerekli. AKP iktidarına göre neredeyse İzmir’i gözden çıkardı, hiç bir yatırım yapılmak istenmiyor. Bir nevi ayrımcılık.

  behiç | 26 December 2010

 4. karmaşa… norm mimarlık daha iyisini yapabilirdi.

  imm | 30 December 2010

 5. Norm mimarlığı başarılı çalışmalarından dolayı kutlarım. dünyanın her hangi bir yerindeki kadar modern ve olumlu.

  perran su | 23 May 2011

 6. bu sitede yer alan öğrenci projeleri daha başarılıydı
  üzgünüm ama bu mimarlık değil, imajlar dünyası;)

  khan | 8 June 2011

 7. Ege Denizi ve Cesmealti’nin dokusuna uzak, fantastik bir proje..Sydney Avustralya’ya daha uyuyor adeta… İyonya Medeniyetleri, Ege Denizi’nin kivrimlarini, baligini, işiğini, maviyi, kumu, zeytini, enginari, üzüm salkımlarini yansitan pek bir öğeye rastlayamadim…Projede (güneş ve rüzgar başta olmak üzere)yesil enerji, geri dönüşüm, eko dostu marina alt yapisi, ÖN plana cıkmali…Birinci hedef Sürdürülebilirlik olmalı!

  perin | 11 June 2011

 8. Berbat bir proje. Bu kadar gorgusuz bir tasarimi kim yapabilir, inananamiyorum. Cesmealti’ni hic tanimayan, Ege’yi hic tanimayan. hayatinda hic bir marinaya gitmemis, yeni mezun, hayal dunyasinda yasayan bir mimar herhalde. Butun kalbimle umarim ki bu hilkat garibesi tasarim Cesmealti marina olmasin. Sosyal medya dahil her turlu platformda bu hilkat garibesi tasarima karsi propaganda yapacagim. Yok kardesim, bu memleket sahipsiz degil. Kultur denen, doku denen, gorgu denen bazi seyler var.

  Derya | 14 April 2012

 9. Bu projeyi haziliyan ekipten bir tek kisi bile hic Cesmealtin’a gitmis mi? Ben 45 yildir Cesmealti’nda oturuyorum. Cesmealti son derece mutevazi bir sahil koyudur, boyle ucuk bir projeyi ne konumu ne de alt yapisi nedeniyle kaldirmasi mumkun degildir. Ustelik o yoredeki en onemli askeri ustlerden biri olan Mentes de bu projenin hemen dibinde yer almaktadir.

  Butun bunlar bir yana, Turkiye’de ozenle yapilmis bircok marina gordum, en yenisi de Cesme deki marinadir. Ben bu kadar abartili, zevksiz ve cevreye uyumsuz bir marinaya yurt ici veya disinda hic bir yerde rastlamadim.

  Umarim bu komik proje sadece kagitta kalir ve hicbir zaman gerceklesme sansi olamaz. Eger olursa da bir iki yil icinde isletmesi mumkun olmadigi gerekcesiyle bir enkaz yigini olarak terkedilir. Cesmealti’ni cok seven birisi olarak bundan daha korkunc bir sey dusunemiyorum.

  Hulya

  Hulya Saydam | 14 April 2012

 10. 1965 doğumluyum.Marinanın yapılması planlanan koyda,deniz kıyısında 55 yıllık evimiz var.Burada doğa ve deniz sevgisi ile büyüdüm.Hayatım yörenin değerini bilmek ve farketmekle geçti.Denizciliği buradaki adalar arasında öğrendim.2006-2009 yılları arası kendi inşaa ettiğim 7.95 metrelik teknemle tek başına hiç bir elektronik seyir aygıtı kullanmadan dünyayı dolaşıp,gene aynı koya geldim.Bu koyun bugüne kadar nasıl talan edildiğini,doğal halinin ne kadar değerli olduğunu hiç kimse benden iyi bilemez…Yukarıda bahsedilen proje,3 okyanusta 40 tan fazla ülkede denizcilik yapmış,dünya basınında defalarca övgü ile bahsedilmiş tecrübeli bir Türk denizcisi olarak,bu bölgeye yapılacak en büyük zarardır.Bunu sizlere tecrübeli,bu konuda çıkar gözetmeyen bir denizci ve vatansever olarak belirtirim.Gelecek kuşakları düşünmeden,zihni sinir projeler üretmek,sadece anı kurtararak bugünün insanına,rant amaçlı ve yörenin dokusuyla aşırı tezat teşkil eden bu yapı,Türkiye nin gururu değil olsa olsa yüzkarası bir proje olacaktır.Amacım patavatsızlık etmek değildir.Ancak 1980 yılından beri farkında olmadan aciz yöneticiler tarafından Çeşmealtına verilen zararları yaşamış bir duyarlı denizsever,doğasever,vatansever olarak,farkındalık düzeyi düşük insanlara bu durumu biraz öfke ilede olsa belirtmek zorundayım.Kızgınlığım ancak yörede yaşayan deneyimli,gelecek kuşakların haklarınıda gözeten insanlarında fikirleri alınması halinde azalacaktır…Umarım anlatabilmişimdir.saygılarımla …Özkan Gülkaynak http://www.kayitsiz.com 05333003355

  Özkan Gülkaynak | 26 July 2014


Yorum yazmak için


Tasarım: Bohlin Cywinski Jackson                   Pittsburgh’un ormanlık 644 dönümlük Frick Park’ın kenarında yer alan Frick Environmental Center, deneysel çevre eğitimi için canlı bir öğrenim merkezidir ve ziyaretçilere net bir sıfırın teknik yönlerini öğrenirken doğal bir ekosistemi deneyimlemek için çeşitli fırsatlar sunar.     Proje, 80 yıldan daha [...]
ARŞİV
Subscribe