Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Atelier Thomas Pucher Avusturya’ya ses getiriyor
Share 7 December 2010

Avustıryalı firma Varşova Senfoni Orkestrası’na 100 milyon €’luk merkezin tasarlanması için açılan yarışmayı kazandı.

varsova-1.jpg

Tanınmış Varşova Senfoni Orkestrası, uluslararası bir yarışmanın ardından Atelier Thomas Pucher tarafından Varşova’da tasarlanacak yeni ve devrimci bir merkeze kavuşacak. 2016’da tamamlanması beklenen 20 bin metrekarelik kültür merkezi denenmiş ve test edilmiş performans salonu şekillerini, dünya ölçeğinde akustik özellikleri olan bir mekan yaratmak için birleştirecek.

varsova-2.jpg

Eski bir Veterinerlik Enstitüsü’ne yerleşen yeni orkestra merkezi, 1800 koltuklu bir senfoni salonu, geniş prova alanları, ticari alanlar, müzik workshopları ve dışarıdan gelen performans sanatçıları ve ziyaretçiler için küçük bir otelden meydana gelecek.

varsova-3.jpg

Bu tesislerin tamamını, orkestranın çalabilmesi için temel özellik olan belirgin bir sessizlik mekanı, atmosfer ve drama yaratacak olan bir duvarla çevrelenecek. Bu duvar yapısının gerisinde bir dizi gizli oda ve merdiven, dar bir gözetim yolu, tüm altyapı ve herhangi bir destekleyici kolonu olmayan 140 metrelik bir alan bulunacak.

varsova-4.jpg

Ana senfonik salon, serbest düzende yerleştirilip, izleyicilerin en iyi açıyı yakalayabilmeleri için özel olarak açılandırılmış balkonların yerleştirildiği dikdörtgen bir yapıdan meydana geliyor. Balkonların üç boyutlu yayılışı ve dikdörtgen hacmin özel ilişkisi, akustik özelliklerin dünya standartların yükseltilmesini sağlıyor. İzleyiciler ile sahne arasındaki boşluğun az tutulmasıyla da her biz izleyicinin müziğin akışına kapılması sağlanıyor.

varsova-5.jpg

varsova-6.jpg

varsova-7.jpg

Yazı ve Görseller: World Architecture News
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. ADINE

    Anonymous | 13 February 2017


Yorum yazmak için


Shenandoah Evi Batı Virginia’nın Mavi Sırt Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır. Hem bir ikamet yeri hem de yazarın, hem manzara içinde samimi cep bahçeleri yaratacak hem de dağların muhteşem manzaraları için avantaj sağlayacak şekilde tasarlanmış bir çekilme olduğu düşünülüyor.                       Yer: Lexington, Virjinya Proje durumu Kurullarda [...]
ARŞİV
Subscribe