Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
İlk şehircimiz Aron Angel’i kaybettik
Share 29 November 2010

Mimarlar Odasının 148 sicil numaralı üyesi Türkiye’nin İlk Şehircilik Uzmanı Yüksek Mimar Aron Angel 28 Kasım 2010 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.

angel-2.jpgCenazesi, 30 Kasım 2010 Salı Günü Saat13.00’de Neve Şalom Sinagog’unda yapılacak tören sonrasında Arnavutköy Ulus Musevi Mezarlığı’nda defnedilecektir. Aron Angel’in sevenlerine, çalışma arkadaşlarına ve mimarlık camiasına başsağlığı diliyoruz.

Aron ANGEL kimdir
1916 yılında doğan Aron Angel mimarlık eğitimini Paris’te tamamladı ve İstanbul belediyesinde yıllarca süren çok etkin görevler aldı. Türkiye’nin ilk şehircilerinden olan Angel İstanbul’un planlamasında Henry Prost’tan sonra en önemli aktörlerden biri oldu.

Cumhuriyetin kuruluş yıllarında ülkemizde yetişmiş yetkin mimar ve planlamacıların bulunmaması nedeniyle, Atatürkün isteğiyle İstanbul ve Ankara dahil bir çok kentin planlanmasında yabancı mimarlar görevlendirilmiştir. Atatürk İstanbulun imar planının hazırlanması için Fransa’nın önde gelen şehircilerinden Profesör Henri Prostu 1934 yılında Türkiye’ye davet etmişti.

Böylece Henri Prost İstanbul’un ilk nazım planını hazırlayan kişi olmuştur (1). Prost, o dönemde İstanbul tepelerinin üzerinde denizden 40 metre kadar yukarıda inşa edilmiş ve İstanbul’un silüetini oluşturan büyük camilerin önemini vurgular. Eski İstanbulun eşsiz silüetini korumak amacıyla, binaları üç kat ve 9.5 metreyi geçmeyecek şekilde sınırlamıştır.

Profesör Henri Prostun müdürü olduğu Paris Mimarlık Okulundan ve daha sonra Paris Üniversitesi Şehircilik Enstitüsünden mezun olan Aron Angel, 1942-1952 yılları arasında İstanbul Belediyesinde müşavir olarak çalışmış ve Prostun yardımcılığını üstlenmiş bir şehir planlamacısı, yüksek mimardır.

angel-1.jpg

O yıllarda kentin yeşil ve açık alanları da planlanmıştır. 2 Numaralı Park olarak adlandırılan alan Taksimden başlayarak Nişantaşına oradan da Taşlıka kadar uzanacak şekilde tasarlanmıştır. Ağaçlar hazır alınarak parkın ağaçlandırılması kısa sürede gerçekleştirilmiştir. Projenin hazırlanması ve uygulanmasında Aron Angel belediye mimarı olarak görev yapmıştır.Yaratılan bu yeşil alanın ve kent dokusunun korunması konusunda etik duruşun çarpıcı bir örneği, 1952de Fahrettin Kerim Gökayın valilik dönemi sırasında yaşanmıştır. O dönemde vali ayni zamanda belediye başkanlığı görevini de yapmaktadır. Vali ve Belediye Başkanı Gökay, Aron Angel’i arayarak yeni yapılacak bir otelin onaylanmasını istemiştir.

Aron avan projesi hazırlanmış Hilton Otelinin 2 nolu park içerisinde düşünüldüğünü öğrenince, meslek etiğinin insan onuru ve sorumluluğu ile nasıl özdeşleştiğini göstermiştir. Harp yıllarında güçlüklerle oluşturulan yeşil alandan özveride bulunulamayacağını belirterek, şahsi menfaatlerin revaçta olduğu bir müessesede çalışmaktan utanç duyuyorum cümlesini de kullanarak görevinden istifa etmiştir.

3 Yorum
  1. çok beyefendi bir üstadı yitirdiğimizi düşünüyorum açıkçası. istanbul modern zamanlarının tarihi, onun yapıcılarından biri gibi birşeydir bu kayıp. bağdat caddesi, kongre vadisi imarı hep onun düşünceleriyle olmuş yerler. son zamanlarında düşüncelerinden daha fazla faydalanılabilseydi keşke.

    ayşegül | 29 November 2010

  2. öğrenciliğimin son yılı, 1979 yılında bürosunda 3 ay kadar çalışmak kısmet olmuştu.Prost’un çizim masası ve taburesini bana tahsis etmişti. Pek fazla iş yoktu, ancak Sayın Angel’i tanımak ve anılarını dinlemek çok keyifli idi. Son yolcluğuna uğurlarken “ŞEHİCİLİK MÜTEHASSISI ARON ANGEL” in anısı önünde saygıyla eğiliyorum.

    MELİH TÜRA | 5 December 2010

  3. kolay kuzum kolay….kötü şeyin iyi birşeyi vardır. daima müsbet düşünür ve herkese tavsiye ederdi. nur icinde yatsın.

    engin yaman | 27 January 2015


Yorum yazmak için


Tasarım: HKS Architects       NH Foods Ltd, Hokkaido Nippon-Ham Fighters Beyzbol Kulübü Co, Ltd ve Hokkaido Ballpark Corporation, önerilen inşaat alanı 26 Mart 2018′de kararlaştırıldığından beri, yeni bir basketbol sahası inşa etmek için çeşitli bakış açılarından gerekli çalışmaları sürdürmeye devam etmektedir.         Her şeyden önce, NH Foods, Fighters ve Hokkaido [...]
ARŞİV
Subscribe