Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Mekke’ye 22 gökdelen yapılacak
Share 5 November 2010

Mekke’de Kabe’nin yakınında bulunan Zemzem Towers’ın arka kısmına 22 gökdelen yapılması için proje hazırlandı. Gökdelenlerden 8′inin yapılacağı bölgeye Türk Mahallesi adının verilmesi düşünülüyor. Harem-i Şerif’in bitişiğinde yer alan Suudi Arabistan Krallığı binasının bir kısmının yıkılarak Zemzem Towers kulelerine taşınması planlanıyor.

mekke-1.jpg

Zemzem Towers adıyla bilinen ve 7 kuleden oluşan gökdelenlerin Kral Abdülaziz Harameyn Şerifeyn Vakfı tarafından yaptırıldığını belirten Ravza Şirketinin Danışmanı Nazım Karaman, bu kulelerin gerçek isminin Beyt kuleleri anlamına gelen ”Abracl Beyt” olduğunu söyledi.

mekke-2.jpg

Osmanlı döneminde Kabe’nin korunması amacıyla inşa edilen Ecyad Kalesi yerine aynı amaçla Zemzem Towers kulelerinin yaptırıldığını savunan Karaman, en yüksek kule olan 111 katlı Beyt Oteli’nin üst kısmında saat bulunduğunu, bu saatin alt katına Kral Abdülaziz’in makamının taşınacağını bildirdi. Saat kulesinden daha alçak olan ve Merve, Safa, Hacer, Zemzem, Sara, Makam isimli kulelerin üst katlarına ise Krallık emirlerinin yerleşeceğini belirten Karaman, kulelere yerleşme nedeniyle Harem-i Şerif’in çevre duvarına bitişik olan Suudi Arabistan Krallık Binası’nda boşalan bazı bölümlerin yıkılacağını kaydetti.

mekke-3.jpg

Nazım Karaman, Kabe manzaralı Zemzem Towers’ın arka kısmına 22 gökdelen yapılması için proje hazırlandığını ve Kabe’ye yakın bölgede yapılması planlanan 8 gökdelenin bulunduğu alana Türk Mahallesi isminin verilmesinin düşünüldüğünü kaydetti.

mekke-4.jpg

Zemzem Towers’ın 8 bin yatak kapasiteli olduğunu anımsatan Karaman, yapılması planlanan 22 gökdelenin 27 bin yatak kapasiteli olacağını bildirdi. Dünyanın en yüksek binalarından olan Zemzem Towers gökdeleninin, inşaatı yapan firmanın ismiyle bilindiğini belirten Karaman, ”Zemzem Towers” adının ”Saat Kulesi” şeklinde değiştirilebileceğini söyledi.

mekke-5.jpg

Türk Mahallesi, Harem-i Şerif’e 2 kilometre mesafede bulunan Kral Abdulaziz Tüneli’nin yan tarafına kurulması planlanıyor. Konaklama, lokanta, alışveriş yerlerinden oluşacak ticari konut kompleksi inşaatı için El Menafi Kuleleri Yatırım Projesi hazırlandı. Projeye göre, 62 bin 262 metrekarelik alana 4 yıldızlı 8 gökdelen yapılacak. 8 gökdelen 10 bin 886 yatak kapasiteli olacak.

mekke-6.jpg

Bu bölgeye ayrıca 5 yıldızlı 2 kule ile ofis ve işyeri olarak kullanılacak 1 kule ve hastane yapılması öngörülüyor. Proje kapsamında 4 katlı alışveriş merkezi, kongre salonları, eğlence alanları, restoran, otel resepsiyonu, otopark, metro istasyonu da yapılacak. Henüz inşaatına başlanmamış projenin, yapımına başlandıktan sonra 3 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: NTVMSNBC

9 Yorum
 1. 5 yıldız konforunda hac yakışır gerçekten. Suidiler bunu bir turizm geliri haline çevirip 5 yıldız konforuna geçmişler.

  naci zaman | 5 November 2010

 2. Bizim Ecyad Kalesini yıkan anlayış, şimdilerde Osmanlı Revaklarını yıkmak için harekete geçmiş durumda. Zaten Ecyad Kalesinin yıkıldığı yere işte efendim zaten onu korumak üzere yapıldıydı, biz de onun için onun yerine bu Zemzem Kule’yi yapıyoruz deniliyor. Vahhabi Suudilerin kimseyi tanımaz ve başına buyruk icraatlarına dur demek gekeriyor. Revaklar ile Medine’de kalan bir kaç camimizi de yıktıkları zaman oralardaki ecdadın izleri tamamen yok edilmiş olacak. Zaten hedef ve maksat da bu.

  Vahşi kapitalizmin boyunduruğundan her ne hikmetse Müslüman ülkeler çok etkileniyor. Yüksek binalar ne hikmetse Batı’da değil, Dubai, Arabistan gibi Müslüman ülkelerde deneniyor. Gökyüzü yarışının adeta pisti bu Müslüman ülkeler. Biz de Türkiye olarak bu yarışta varız diye, yırtınıyoruz; yüksek yüksek kuleler (“towers”) yaparak güya “modern” dünyaya ayak uyduruyoruz.

  Değer yargıları ne kadar da değişiyor gerçekten. Osmanlı da Müslüman idi, Suudiler de Müslüman çok şükür. Ancak anlayış, edep, adap farkına bakar mısınız?

  Osmanlının anlayışı: Osmanlı Padişahı Sultan Ahmet, mimarına şöyle esaslı bir cami ve altı minare yapılmasını emrediyor. Mimar efendi emir başüstüne ancak altı minare ancak Mescid-i Haram’da olduğundan bahisle öncelikle ona yedi minare yapılmasını, bilahare kendi camisine altı minare yapılabileceğini beyan ediyor. Padişah da derhal Mescid-i Haram’ın minare sayısının artırılmasını emrediyor ve ilk iş olarak yedinci minare oraya ekleniyor. Daha sonra altı minareli Sultanahmet Camii inşa ediliyor.

  Suudi anlayışı: Kabenin etrafına Kabe’nin yüksekliğini Osmanlı ecdadımız geçmez ve ondan daha düşük seviyede revaklar yapmış iken, daha yüksek revakları inşa etmede bir beis görmüyor. Dahası Kabe-i Muazzama’nın etrafına gökdelenler dikerek o Yüksek Mahiyette, Cenab-ı Hakk’ın meleklerine inşa ettirdiği ve Hz. İbrahime ve diğer peygamberlere emrederek insanoğlunun buraya Hacc için gelmesini talimat verdiği “beytullah” yani “Allah’ın evi”ni hiçe sayıyor.

  İşte Osmanlı’nın hürmet ve edepli anlayışı ile diğer anlayış.

  İslam’ın temel değerleri ve dünyaya nizam veren prensiplerini ihmal eden günümüz Müslümanlarının Kabe’nin etrafına değil 22, belki ellerinden gelse bin 22 gökdelen yapmaları çok mu garip? Ben de boşu boşuna kendimi yoruyorum galiba.

  Hayati Binler | 7 November 2010

 3. bu otellerin diyer adi yahut anlam tasıdhı seyi insalara kısaca anlatılması lazım bence.bence bu anlam kutsal saydıhımız yerlerin müze sayılması.kutsal bildimiz vede öle kalması gereken ama olmayan saygı duyulmayan.dini mize sıgmayan seylerin kuran da gectini anımsatmak gerekiyo.bu isaretler kıyamtin habercisidir.o kutsal günü o kadar sabirsizlik la bekliyorum ki.anlatamam.biz müminler toplum denilen kavramda daima gerici olduk.oysaki mini etek giysek denize tangayla girsek esimizi aldatsak.calsak cırpsak.tecavüz edip ,tecavüze ugrasak.haklarini yesek .yalan konussak gerici olmuyoruz.biz böle moderen olmaktansa gerici olmayi tercih ederiz.tsk ederim

  ilknur | 4 December 2010

 4. ben mekke-i mükerremeden türkiyeye geldim arabistanta umre ve hac işi yapıyoruz bu tür otellerin yapılması gerekiyor ihtiyac çok ve var olan oteller karşılamıyor 5 yıldızlı otel fiyatları zemzem otelinden sonra %20ye kadar düşüş gösterdi bunun gibi 4 ve 5yıldızlı oteller yapılınca gelen ziyretçiler 1500-2500-m mesafedeki otellerde deilde 100m mesafedki otellerede daha uyguna kalacaklar bu herkes için iyi bi şey ve oteller haram ın yanına taşınınca trfik sorunu kalmayacak biz hac zamanında kilis kadar mekke içerisinde bi yerden biyere 3-4 saat içinde gidebiliyoruz mekke rahatlıyacak bu projelerle

  ibrahim | 27 August 2011

 5. evet hatta Kabe’nin iyice yanına yaparlarsa daha bile iyi olur hacım tavaf niyetine yatağında döner

  Harun Reşit an | 28 August 2011

 6. Dine karşı daha saygılı olmalıyız. Son ‘liçevremde zaten çok sayıda insanın müslümanım demekten utandığını görüyorum. AKP ye tepki duyanları anlamak mümkün ama bu tepkiyi bu noktaya getirmeleri islamiyete büyük zarar verecektir. 70′li yıllarda dinci arkadaşlar biz sizi ikna edemeyiz ama siz bizi kolayca ikna edebilirsiniz derlerdi.12 Ğylül rejimi sayesinde bu kesim biraz nefes alma imkanı bulmUştu. Şimdi sorgulama yeniden başlıyor ve bu sefer Fetullahlı Adnanlı Asımlı islamiyetin çok büyük yara alacağını görüyorum. Su iyi bir durum değil.

  Anonymous | 29 August 2011

 7. Nisan ayında mekkede idim daha önce giden arkadaşlarım çok kalabalık olduğunu daha önceki yıllarda böyle olmadığını söylediler inanın namaz kılmak için oturucak yer bulamıyorduk bence bu proje çok rahatlatıcak tabiki tarihi eserlerin korunması gerekir buda ülkenin ne ölçüde medeniyetli olduğunu gösterir. Ümrede öyle ise hacda nasıl olur kimbilir.

  mahinur | 12 September 2011

 8. Uçak fiyatlarının düşmesi, batının gelişmesi karşısında doğu ülkelerinden buna ayak uyduramayanların çok büyük inanç, ideoloji, yaşam tarzı krizleri yaşamaları ve giderek içe kapanmaları sonucunda hem yeni yeni ibadet şekillerinin (türban gibi, kadınlarla erkeklerin perdelerle ayrılmaları gibi….) ortaya çıktığını hem de tepkisel olarak haç gibi dini zorunlulukları yerine getirmeye çalışanların arttığını görüyoruz.
  Geçenlerde Hawkins “bilimin ulaştığı noktada, artık evreni anlamak için bir yaratıcıya ihtiyaç duyulmadığını” anlatıyordu. Zamanın kısa tarihinde bundan yirmi yıl önce yazdıkları da zaten içinde tanrı kelimesi geçmeksizin evrenin oluşumunu anlatmaktı.
  Beş yıldızlı oteller, açlıktan insanların öldüğü müslüman coğrafyası, ekonomik, bankalı cemaatler, altın yaldızlı süslemeli mobilyalar, ….sürülen yağlar…. insanın düşünürken bile içi kabarıyor.
  Yıllar önce Almanya’da bir müslüman kız çocuğu arkadaşlarıyla havuza gider mi tartışması izlemiştim. Batı uygarlığı sayesinde zaman değişiyor. Doğu ise onun kırıntıları ile yetinmekte.

  Azmi İzmirli | 12 September 2011

 9. The scientist has claimed that no divine force was needed to explain why the Universe was formed.
  In his latest book, The Grand Design, an extract of which is published in Eureka magazine in The Times, Hawking said: “Because there is a law such as gravity, the Universe can and will create itself from nothing. Spontaneous creation is the reason there is something rather than nothing, why the Universe exists, why we exist.”
  He added: “It is not necessary to invoke God to light the blue touch paper and set the Universe going.”
  In A Brief History of Time, Prof Hawking’s most famous work, he did not dismiss the possibility that God had a hand in the creation of the world.
  He wrote in the 1988 book: “If we discover a complete theory, it would be the ultimate triumph of human reason — for then we should know the mind of God.”

  Azmi İzmirli | 12 September 2011


Yorum yazmak için


Principal Riverwalk Pompa İstasyonu Editör: Katie Gerfen                     Des Moines, Iowa’daki en eski mahallelerden biri, Court Avenue Historic District’tir. Geçtiğimiz yıllarda bölge, önemli bir dönüşüm geçirdi, restoranlar, gece hayatı ve loft tarzı yaşam için bir yeni bir merkez oldu. Şehir insanları, özellikle de gençleri, şehir merkezindeki [...]
ARŞİV
Subscribe