Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Ma Yansong “MAD in China” Konferansı (09 Kasım 2010)
Share 3 November 2010

Yer: Yapı-Endüstri Merkezi, Fulya/İstanbul
Saat: 19:00

mayanson.jpgÇağdaş mimarlık, kent ve kültürel analizler üzerine çalışan Pekin merkezli genç ve yenilikçi mimarlık ofisi MAD’ in kurucu ortağı Ma Yansong, 09 Kasım 2010 Salı günü, Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda 19.00’da Yapı-Endüstri Merkezi’nde “MAD in China” başlıklı bir konferans verecek.

40 yılı aşkın süredir yapı ve mimarlık sektörünü buluşturan Yapı-Endüstri Merkezi, dünyanın önde gelen tasarımcı ve mimarlarını ilgilileri ile biraraya getirerek, sektördeki mesleki iletişim ortamı kalitesinin yükseltilmesini ve dünya tasarım pratiği bileşenlerinin Türkiye’de de eş zamanlı olarak tartışılabileceği ortamlar yaratmayı amaçlıyor. Bu kapsamda, dünyaca ünlü mimar ve tasarımcıları ağırlayan Yapı-Endüstri Merkezi’nin yeni konuğu Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda mimarlığı Çin’den dünyaya ihraç etmeyi başaran, genç ve yükselen isim Ma Yansong olacak.

Teknolojik, ergonomik, estetik ve performanslı ürünleriyle kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran Siemens Ev Aletleri, mimarlık ve yapı kültürünün geliştirilmesine yönelik çalışmalarını ünlü mimar Ma Yansong’un Mad in China konferansına verdiği destek ile sürdürüyor. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da ankastre ürünler pazarının lideri olan ve alanında öncü projelere her zaman destek veren Siemens Ev Aletleri, Yapı-Endüstri Merkezi işbirliğiyle dünyanın önde gelen tasarımcı ve mimarlarını sektörün önde gelen aktörleri ile biraraya getirmeye önümüzdeki günlerde de devam edecek.

Ma Yansong, Yale Üniversitesi Mimarlık Okulu’ndan 2002 yılında Mimarlık Yüksek Lisans derecesini alarak mezun oldu. 2004’te MAD ofisini kurmadan önce Zaha Hadid Architects ve Eisenman Architects ofislerinde proje tasarımcısı olarak çalıştı. Pekin Güzel Sanatlar Akademisi’nde [Central Academy of Fine Arts] mimarlık dersleri verdi. Bauhaus, Architectural Association [AA], Columbia Üniversitesi, XXII UIA Dünya Mimarlık Kongresi, Güney Kaliforniya Mimarlık Enstitüsü [Sci-Arch], Güney Kaliforniya Üniversitesi, Danimarka Mimarlık Merkezi, Harvard Üniversitesi ve MIT’de de ayrıca dersler verdi.

Sosyoloji, teknoloji ve günümüz Çin’in politikaları üzerinde çalışarak futurizm konsepti ile mimarlığa yaklaşan MAD’in devam eden projeleri arasında 2006’da uluslararası yarışmanın kazanılması ardından inşasına başlanan Kanada’daki Absolute Tower, Tianjin şehrinde yer alan 358 metre yüksekliğinde Tianjin Sinosteel Uluslararası Plaza ve İç Moğolistan Bölgesi’nde yer alan Moğolistan Müzesi sayılabilir. Ayrıca ofis Danimarka, Hong Kong, Dubai, Singapur, Malezya, Japonya ve Kosta Rica’da projelendirilen büyük ölçekli kamusal alan ve konut projelerine de imza attı. Çalışmaları dünya çapında yayınlana MAD 2006 ‘da Architectural League Young Architects Award ödülünü aldı ve ilk kitapları MAD DINNER 2008 yılında yayınevi ACTAR tarafından basıldı.

MAD’in “Super Star – A Mobile China Town” isimli mobil Çin kasabası konsept önerisi 11. Venedik Mimarlık Bienali’nin Uneternal City Bölümü’nde sergilendi. Europalia-Çin 2009 için Heart-Made, The Cutting-Edge of Chinese Contemporary Architecture in Brussels sergisinde yer aldı.

Venedik Mimarlık Bienali’nin de aralarında olduğu bir çok organizasyonlara yerleştirme ve sergilerle katılan MAD, uzun yıllardır batıdan mimarlık ithal eden Çin’den dünyaya mimarlık ihraç eden en yetenekli ve gelecek vadeden isimler arasında yer alıyor. Yapı-Endüstri Merkezi’nde vereceği konferansta Çin’in günümüzdeki koşulları üzerine temellenen çağdaş mimarlık yaklaşımını, çalışmalarından örnekler vererek anlatacaklar.

“Ma Yansong” Konferansı- Mad in China
Tarih : 09 Kasım 2010, Salı
Yer : Yapı-Endüstri Merkezi, Fulya/İstanbul

Program:
18.30–19.00 Kayıt
19.00–20.00 “Mad in China” Konferansı- Ma Yansong

Konferans simultane olarak İngilizce’den Türkçe’ye çevrilecektir. Sınırlı kontenjan nedeni ile katılım için kayıt yaptırmak gereklidir.

Kayıt ve detaylı bilgi için www.yemetkinlik.com/mad


Yorum yazmak için


Tasarımcı Zeller & Moye, Meksika kırsal yaşamını Casa Hilo konut prototipiyle birleştiriyor Editör: Sydney Franklin           Casa Hilo, Meksika’da kırsal topluluklar için yapılmış modüler bir konut prototipidir. (Jaime Navarro)       Mexico City merkezli Studio Zeller & Moye, özellikle ılık, kırsal yerler için özel olarak hazırlanmış sürdürülebilir, modüler bir konut [...]
ARŞİV
Subscribe