Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Dünyanın en yüksek binası!
Share 23 October 2010

Projenin değeri 20 milyar dolar! Bina, 3.5 milyon metrekarelik alanı kaplayacak.

en-yuksek-bina.jpgSuudi Arabistan merkezli Krallık Holding Şirketi’nin Cidde kentine 20 milyar dolarlık proje çerçevesinde dünyanın en yüksek binasını inşa edeceği bildirildi. Kule, karışık kullanımlı projenin merkezinde olacak ve proje 3.5 milyon metrekarelik alanı kaplayacak.

Kızıl Deniz liman kentinde inşa edilecek kulenin yüksekliği tamamladığında 1.6 kilometreyi (1 mil) bulacak ve halen 828 metre ile dünyanın en yüksek binası Dubai’deki Burç Halife’yi geçmiş olacak.

El Şark El Evsat gazetesine göre, Holding Başkanı Prens Elvelid Bin Talal, şirketin projeyi üç hafta içerisinde bir basın toplantısı düzenleyerek resmen açıklayacaklarını söyledi.

Krallık Holding Şirketi’nin yüzde 95′i, dünyanın en zengin şahısları arasında sayılan ve aynı zamanda Suudi Kral Abdullah’ın yeğeni Bin Talal’a ait. Şirketin dünyanın farklı ülkelerinde Citigroup dahil birçok büyük firmada yatırımları bulunuyor. Şirket, geçen hafta üçüncü çeyrekte gelirlerinin yüzde 52.6 arttığını açıklamıştı.

Krallık Holding Şirketi ayrıca başkent Riyad’da yaklaşık 7 milyar dolar değerinde yeni bir proje planladığını ilan etti. Proje dahilinde park, otel, eğlence merkezleri ve 10 bin rezidans inşa edilecek.

Kaynak: Habertürk

2 Yorum
  1. Vahşi kapitalizmin boyunduruğu altında zaten inim inim inleyen İslam ülkeleri bir de böylesi yarışlara ev sahipliği yapıyor. Yerde yer mi bitti ki, gökyüzüne doğru şuursuzca bir yarış yapıyoruz? Burj Halife’yi geçmek iyi bir hedef midir ki, bu yarışı sürdürüyoruz? Niçin batılı ülkeler kendi aralarında yarışmıyorlar da, biz Müslüman ülkeler batılı teknolojilerle inşa edilmiş gayri insani kulelere ülkemizde yer açıyoruz?

    Gökyüzü yarışının kimseye bir faydası yok. Bir iki megalomanı memnun etmek için yapılan bu yarıştan kurtulmak lazım. Çöl çobanlarının ahirzamandaki yarışını durdurmak lazım. Yazık, çok yazık.

    Hayati Binler | 31 October 2010

  2. Helal olsun kardeşim iyi demişsin.Suriye’de millet ülkesini savunmaya çakışırken, bunlar keyiflerine takılıyor.Ellerindeki parayı azıcık iyiliğe kullansalar sanki çok bir şey olacak!

    İyi Bir Müslüman | 9 April 2018


Yorum yazmak için


Tasarım: Office for Metropolitan Architecture (OMA)           Kendine has tasarımından dolayı tarihsel olarak önemli bir stadyum, oval stantlar sahaya yakın olarak konumlandırıldığından seyirciler ve oyuncular yakınlığı çok önemlidir. De Kuip benzersiz ve yoğun atmosferi ile bilinir. 80 yıl önce, Rotterdam merkezli futbol kulübü Feyenoord’un şu anki stadyumu artık modern talepleri karşılamıyor. [...]
ARŞİV
Subscribe