Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
1. EFOD Ulusal Fotoğraf Yarışması Su İçin(de) 3 Çığlık
Share 16 February 2008

Son Başvuru Tarihi: 12 Mayıs 2008
Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD), ANKAmall Alışveriş Merkezi iş birliğiyle Zeugma, Allianoi ve Hasankeyf’i konu alan ‘Su için(de) 3 Çığlık’ adlı ulusal fotoğraf yarışması düzenleyecek.

EFOD’dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin kültürel zenginlik açısından dünyanın en önemli yerlerinden biri olduğu belirtildi.

Ancak bu değerlerin günümüzde ‘umarsızca yok edildiği’ ifade edilen açıklamada, ‘Son zamanlarda umarsızlık sonucu sular altında kalan Zeugma’dan sonra Allianoi ve Hasankeyf de sular altında kalma tehlikesini yaşıyor. Bunlar gibi başka trajedilerin yaşanmaması ve hızla yok ettiğimiz kültürel miraslarımızın sahiplenilmesi için EFOD, ANKAmall’un iş birliğiyle fotoğraf yarışması düzenlenecek.’denildi.
Açıklamada, amatör ve profesyonel fotoğrafçılara açık olan yarışmanın jüri üyeliklerini, Coşkun Aral, Okan Bayülgen, Nadir Ede, Ara Güler, Behiç Günalan, Serdal İyiiz ve Ahmet Yaraş’ın yapacağı bildirildi.

Son katılım tarihi 12 Mayıs olan yarışmanın tanıtım toplantısı 16 Şubat Cumartesi günü İstanbul’da yapılacak.

Ödüller

Allianoi Ödülü: 2.000 YTL
Hasankeyf Ödülü: 2.000 YTL
Zeugma Ödülü: 2.000 YTL

Özel Ödül (Trakya Üniversitesi): 1.000 YTL
Özel Ödül (EFOD Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği): 1.000 YTL
Özel Ödül (ANKAmall Alışveriş Merkezi): 1.000 YTL
İlgili Kişi: Levent Tosun
Telefon No: 505.723 58 45
leventosun@hotmail.com

Fotoğraf Yarışması Teknik Özellikler

Sayı ve bölümler

Yarışma, baskı dalındadır (siyah-beyaz ya da renkli). Her fotoğrafçı, en fazla 5 adet çalışmayla yarışmaya katılabilir. Fotoğraflar, tarihe tanıklık edip belgesel özellik taşıyacağı için, asıl görüntünün değiştirilmemesi ve kabul edilebilir müdahelelerin dışında, ekleme çıkarma yapılmamasına özen gösterilmelidir.

Boyut
Baskıların uzun kenarı 18 cm’den az, 45 cm’den fazla olmamalıdır. Baskılar, paspartusuz ve kenarlarında boşluk bırakılmadan basılmalıdır.

Çalışmaların işaretlenmesi
Baskıların sol alt köşesine altı rakamdan oluşan bir rumuz ve gönderilen baskı sayısı 1 ‘den fazla ise rumuzun yanına sıra numarası yazılacaktır, (örn. 123456-1 gibi)

Çalışmaların gönderilmesi
Çalışmalar, postada zarar görmeyecek biçimde paketlendikten sonra, yarışma şartnamesi ekindeki katılım formu eksiksiz doldurulacak ve form, üzerine rumuz yazılı zarfa konularak kapatılacaktır. Fotoğrafların bulunduğu paket, katılım formu zarfıyla birlikte,

“EFOD Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği
İstasyon Cad. İstasyon Apt. 16/A
22100 Edirne”
adresine gönderilecektir.

Ayrıca, fotoğraflar baskı boyutunda ve 300 dpi, jpeg formatında üzerinde sadece rumuz yazılan bir cd’ye kaydedilip fotoğraflarla birlikte gönderilmelidir.

Çalışmaların geri gönderilmesi
Yarışmaya katılan çalışmalar, sergilemeden sonra teslim edildiği şekilde, ödemeli kargo ile sahiplerine geri ulaştırılacaktır, isteyen sanatçı, fotoğraflarını yarışma sonrası EFOD arşivine bağışlayabilir. Fotoğrafların, yarışma sekreterliğine ulaşmasıyla birlikte herhangi bir zarar görmemesi için tüm özen gösterilecektir. Postalanma sırasında oluşabilecek kaybolma ve hasarlardan EFOD ve TFSF sorumlu tutulmayacaktır.

Katalog
Ödüllü ve sergide yer alan çalışmalar, bir katalogda toplanacak ve bu katalog her katılımcıya gönderilecektir. Ayrıca ödül alan eserler TFSF yayını olan Almanak 2008′de kurumumuza ait olan sayfalarda yayınlanacaktır.

Sergi
Ödüllü ve sergide yer alan çalışmalar, yurt içi ve yurt dışında değişik kurumların desteği ile sergilenecektir.

Kullanım hakkı
Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği, ödül alan çalışmaları, yarışmanın amaçlarına uygun bir biçimde, basılı ve görsel yayınlarda, ayrıca sanal ortamda fotoğrafçı adı belirtmek koşulu ile çalışma sahibiyle birlikte kullanma hakkına sahip olacaktır.

Koşulların kabulü
Katılım formunu imzalayan katılımcılar, bu şartnamenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılacaklardır. Yarışmamız, TFSF 2008/03 numara ile desteklenmektedir.

2 Yorum
  1. BÜTÜN TARİHİ YERLERMİ YOKSA SADECE HASANKEYFMİ?

    ezgi | 19 March 2008

  2. hasankeyf mezopotamyada çok önemli bir tarihtir bunu harap edenin. bir cinayet işlemek arsında fazla farkıyok bence.bir haberde görmüştüm.taşımaktan bahsediyorlar.bunu düşünen omurgasızdır.hayata güzel bakmak için tarih ve tarihi yerler şart diyorum. herkese teşeküler.

    rıdvan eryılmaz | 15 December 2008


Yorum yazmak için


Principal Riverwalk Pompa İstasyonu Editör: Katie Gerfen                     Des Moines, Iowa’daki en eski mahallelerden biri, Court Avenue Historic District’tir. Geçtiğimiz yıllarda bölge, önemli bir dönüşüm geçirdi, restoranlar, gece hayatı ve loft tarzı yaşam için bir yeni bir merkez oldu. Şehir insanları, özellikle de gençleri, şehir merkezindeki [...]
ARŞİV
Subscribe