Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Bir maskenin ötesi: Cephe
Share 30 January 2008

Cephe kelimesinin kökü, Latince “facies” ve İtalyanca “facia” olarak bilinen “yüz” kelimesine dayanır. İtalyan Rönesans’ı sırasında karmaşık binalar ve bina cepheleriyle beraber bu kelime yerini bulmuş, “binanın görünen ön kısmı” olarak kullanılmaya başlanmış.

Cepheler, yıllar boyu, işlevsellik, güneşten yararlanma, güneş kırma, rüzgar alma, rüzgarı kesme gibi fonksiyonlarla öne çıkarken, diğer yandan ise mimarın ortaya koymaya çalıştığı soyut – somut düşünceleri de herkese anlatma görevini üstlenmiş.

ic.jpg

Biz de, fotoğraflarla bir dünya turu yapıp, bu turdan bazı binaları çekip çıkardığımızda, cephelerin nasıl büyük bir tanımlama gücünün bulunduğunu görüyoruz.

<< Fotoğraf galerisini görmek için tıklayın >>


Fotoğraflar: Façades – Braun yayınları

2 Yorum
  1. Cephenin günümüz mimarisinde ne kadar öne çıktığı belli. Cam giydirmenin bu kadar renkli uygulamaları bizdeki “metal yapı” çeşitlemelerine göre muhteşem. Başka türlü de olabiliyormuş demek ki.

    Cemal Kozlu | 4 February 2008

  2. İstanbul başlikli cepheler yüzümü güldürdü..Merak ettim , neredeler?

    Tuba | 7 March 2008


Yorum yazmak için


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Söğütlüçeşme için hazırladığı plana itiraz eden Kadıköylüler, arazinin yeşil alan olarak kullanılmasını talep etti             Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mülkiyeti TCDD, İBB ve Maliye Hazinesi’ne ait olan Söğütlüçeşme İstasyon alanı için yeni bir planı askıya çıkarmıştı.     Yeni hazırlanan planla birlikte gar sahası 42 bin 451 metrekareyi kapsayacak. Proje [...]
ARŞİV
Subscribe