Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Bir maskenin ötesi: Cephe
Share 30 January 2008

Cephe kelimesinin kökü, Latince “facies” ve İtalyanca “facia” olarak bilinen “yüz” kelimesine dayanır. İtalyan Rönesans’ı sırasında karmaşık binalar ve bina cepheleriyle beraber bu kelime yerini bulmuş, “binanın görünen ön kısmı” olarak kullanılmaya başlanmış.

Cepheler, yıllar boyu, işlevsellik, güneşten yararlanma, güneş kırma, rüzgar alma, rüzgarı kesme gibi fonksiyonlarla öne çıkarken, diğer yandan ise mimarın ortaya koymaya çalıştığı soyut – somut düşünceleri de herkese anlatma görevini üstlenmiş.

ic.jpg

Biz de, fotoğraflarla bir dünya turu yapıp, bu turdan bazı binaları çekip çıkardığımızda, cephelerin nasıl büyük bir tanımlama gücünün bulunduğunu görüyoruz.

<< Fotoğraf galerisini görmek için tıklayın >>


Fotoğraflar: Façades – Braun yayınları

2 Yorum
  1. Cephenin günümüz mimarisinde ne kadar öne çıktığı belli. Cam giydirmenin bu kadar renkli uygulamaları bizdeki “metal yapı” çeşitlemelerine göre muhteşem. Başka türlü de olabiliyormuş demek ki.

    Cemal Kozlu | 4 February 2008

  2. İstanbul başlikli cepheler yüzümü güldürdü..Merak ettim , neredeler?

    Tuba | 7 March 2008


Yorum yazmak için


Amerikalı mimarlar Tod Williams ve Billie Tsien, Japonya Sanat Birliği’nin 2019 Praemium Imperiale ödülünü  kazandı.       2019 Praemium Imperiale mimarisi, Tod Williams ve Billie Tsien’i ödüllendirdi. Fotoğrafı çeken Taylor Jewell     Her yıl verilen Praemium Imperiale, mimarlık, heykel, müzik, resim ve tiyatro ya da film alanlarında “büyük uluslararası etki” yapan sanatçıları tanır. [...]
ARŞİV
Subscribe