Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
İşlevin ve estetiğin arasında: Kapı
Share 25 January 2008

Kapının işlevini sadece binaya ya da mekâna giriş aracı olarak sınırlamak, ona haksızlık etmek olur. Kapı, yalnızca iç ve dış mekânlar arasında, özel alanı ve kamusal alanı birbirine bağlamakla kalmaz, aynı zamanda dışarıdan bakan bir kişinin bir binayla ilgili ilk gözüne çarpan detay olma özelliğini de taşır.

Kapı tasarımında işlevsel kaygılar mı, estetik kaygılar mı güdülmüştür? Fazla detaylı ve dekoratif malzemelerle mi bezenmiştir, yoksa daha minimalist ve sade malzemelerle mi? Bu iki sorunun cevabı, bize o binanın kapısının türü hakkında temel bilgiyi verecektir.

Kapının işlevi korumak, saklamak ya da gizlemek gibi teknik meselelerle sınırlı değildir; aynı zamanda kamuya açık olmak, davetkâr olmak ve mekân hakkında belirli bir fikir uyandırmak gibi estetik amaçlara da hitap eder kapı.

Britannica’ya baktığımızda, “kapı” maddesinin karşılığı olarak şunların yazdığını görüyoruz: “Ahşap, taş, metal, cam, kâğıt, yaprak ya da benzeri materyallerden veya bu materyallerin karışımından oluşan bariyer”.

“Kapı”nın bu genelleyici tanımın dışına çıkabileceğine, bir “bariyer” değil, binaya ait estetik bir eleman olabileceğine inananlara, Avrupa’nın dört bir köşesinden kapı örneklerini sunuyoruz.

Galeri için tıklayın »»

Fotoğraflar: Doors – Braun Yayınları

1 Yorum
  1. Kapı yapının çok önemli bir ögesi. Ben de kendi gözlemlerimde kapıya özel bir önem verir, fotoğraflarım arasında kapıları ayrıca detay olarak bir yere kaydederim. Kapı felsefi olarak da üzerinde düşünüldüğünde “açılan”, sürece girişi tarif eden bir kavram. İlgi çekici ve düşündürücü.
    Ayrıca bu kapılar da çok güzel. 34 cam kapı ayrıca bambaşka birşey. İşte bakış farklarının yarattığı zenginlik.

    Hasan Kıvırcık | 26 January 2008


Yorum yazmak için


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Söğütlüçeşme için hazırladığı plana itiraz eden Kadıköylüler, arazinin yeşil alan olarak kullanılmasını talep etti             Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mülkiyeti TCDD, İBB ve Maliye Hazinesi’ne ait olan Söğütlüçeşme İstasyon alanı için yeni bir planı askıya çıkarmıştı.     Yeni hazırlanan planla birlikte gar sahası 42 bin 451 metrekareyi kapsayacak. Proje [...]
ARŞİV
Subscribe