Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Mandarin Oriental Hotel
Share 9 June 2010

İç Mekan Tasarımı: Patricia Urquiola

mandarin-20

Mandarin Oriental’in yaratıcı ve heyecan verici tasarım konseptleriyle çalışma isteği sonucu, prestijli İspanyol tasarımcı Patricia Urquiola, Barselona’daki Mandarin Oriental’in iç mekanını tasarlaması için seçildi. Proje, otelin içinde yer aldığı büyük metropoliten kentin açık ve kozmopolit karakterini yansıtırken, Mandarin Oriental Hotel Group’un belirgin mührünü de ortaya çıkarıyor. Bir zamanlar bir bankanın genel merkezi olan binanın düzlemsel sadeliği, Urquiola’nın temiz, dengeli iç mekan tasarımıyla da örtüşüyor.

mandarin-30

mandarin-31

 

Benzersiz parçalar
Mekansal yerleşim ve mobilya tasarımı, tavan dekorasyonları ve el yapımı halılar, cazibenin anımsanması ve büyük klasik otellerin farklılığı, Urquiola tarafından dikkatlice seçildi. Oteldeki hemen hemen tüm mobilyalar, ya tasarımcının kendisi tarafından tasarlandı ya da B&B Italia, DePadova, Flos ve Moroso gibi ünlü isimlerle birlikte otele adapte edildi. Moments Restoran’daki İskandinav stili sandalyeler, lobideki geleneksel bir kanepeden adapte edilmiş koltuk, Gentleman’s Club’ı hatırlatan ekoseli halıdan Blanc Restoran’ın ana öğesi olan 20. yy başında yapılarak tamamen yenilenmiş olan Fransız demir masaya kadar her bir parça, her bir mekana kendi karakterini verebilmek amacıyla özenle seçilmiş ya da tasarlanmış.

mandarin-32

Oda ve Süitler
Otelin 98 odası, krem ve beyaz tonlar ile avant-garde oturma ünitelerinin yanı sıra geniş duvar perdeleri ve lake Çin kutularından esinlenilmiş gardıroplar gibi oryantal detaylarla parlıyor. Açık renkli meşe zemin ve geniş, bej rengi halılar sıcak bir etki yaratırken, geniş duşlarıyla banyolar Mutina ve Bisazza’nın mozaikleriyle süslenerek renkli camdan sihirli kutular haline getirilmiş.

mandarin-11

mandarin-12

mandarin-13

mandarin-14

mandarin-15

mandarin-16

mandarin-17

mandarin-18

mandarin-19

Giriş ve Lobi
Passeig de Gràcia’nın işlek merkezinden gelenler, Mandarin Oriental, Barcelona’ya etkileyici giriş holüne, Blanc Restoran ile aşağıdaki salonu izleyebilecekleri bir rampadan giriyorlar.

mandarin-1

mandarin-2

mandarin-3

mandarin-4

Blanc, Mandarin Oriental, Barcelona’nın Temeli
Avludan be geniş tavan pencerelerinden süzülen ışık, binanın merkezinde, alt katta bulunan Blanc’i aydınlatıyor. Muhtemelen tüm oteldeki en etkileyici tasarım öğesi, masaların üzerinde asılı duran ve mahremiyet sağlayan dev, dikdörtgen metal ızgaradır. Bu yapının üzerine eklenen bitkilerle şaşırtıcı bir “asma bahçe” etkisi yaratılmış.

mandarin-5

mandarin-6

Banker’s Bar ve Moments
Banker’s Bar ve Moments Restoran, Blanc’in iki yanında asma kata yerleştirilmiş. Banker’s Bar’ın renkli dekorunda, eskiden bankada kullanılan ve şimdiyse duvarları süsleyen çelik kasalar da bulunuyor. Prestijli şef Carme Ruscalleda tarafından işletilen Moments’te altın ve kehribar üstünlüğü hissediliyor.

mandarin-8

mandarin-9

mandarin-10

mandarin-7

Mimosa Garden
Mimosa Garden olarak adlandırılan iç avlu, Mandarin Oriental, Barcelona’nın gizli hazinelerinden biridir. Patricia Urquiola ile peyzaj mimarı Beth Figueras birliktebu farklı mekanı dekore etmişler. Sonuç ise binanın yapısına tamamen entegre edilmiş, 660 metrekare alan kaplayan bir teras bahçe olmuş. Renkli mimozalar ve diğer dış mekan bitkileri ile doldurulan mekan, ziyaretçileri özel olarak tasarlanmış sandalyeleriyle kentsel mekanın içinde bambaşka bir deneyime davet ediyor.

mandarin-21

mandarin-22

mandarin-23

Spa: Rahatlatıcı Minimalizm
Mandarin Oriental, Barcelona’nın Spa’sı, minimalist bir estetik yansıtıyor. Koyu renk ahşap detaylar, siyah tavanlar, beyaz zeminler ve ıslak zeminin organik görüntüsü mekana hakim. Metalik perdeler ziyaretçileri sekiz adet geniş ve rahat odaya yönlendiriyor. Havuz bölümünde, büyük yeşil bir bölme, Hamam bölümünü gözlerden uzaklaştırıyor.

mandarin-24

mandarin-25

mandarin-26

mandarin-27

mandarin-28

mandarin-29

Yazı ve Görseller: Contemporist
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Tasarım: Bjarke Ingels Group (BIG) Amager Bakke olarak da bilinen CopenHill, Kopenhag’ın dünyanın ilk karbonu olma hedefine uyum sağlayarak hedonistik sürdürülebilirlik kavramını benimseyen, bir kayak pisti, yürüyüş parkuru ve tırmanma duvarı ile bezeli yeni bir atıktan enerji santrali türü olarak açılıyor. CopenHill, sosyal altyapıyı mimari bir dönüm noktasına dönüştüren, kentsel rekreasyon merkezi ve çevre eğitim [...]
ARŞİV
Subscribe