Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Yükseklerde Yaşam
Share 30 April 2010

Çatılar, uzun zamandır kentlerde açık avlular olarak kullanılmakta, kentliler güneş banyosu yapmak, barbekü ya da kıyafet asmak gibi işler için ve hatta zaman zaman çatı bahçeleri yapmak için kullanmaktadırlar. Ancak yine uzunca bir zamandır çatı ve teraslar birincil yaşam alanları olarak da kullanılagelmektedir. Çatı konutları, gecekondulardan lüks dairelere kadar çeşitlilik gösteriyor ancak her biri içinde yaşayanlara çevrelerine kuş bakışı bir manzara sunuyor.

rooftop-1

Manhattan

rooftop-2

rooftop-3

rooftop-4

Gayrimenkulün çok değerli ve sınırlı olduğu bir kentte, dikey gelişme anlamlı geliyor. Bu yapılar mevcut binaların tepelerine inşa edilmiş ve New York ya da ona benzer diğer yoğun nüfuslu kentlerde nadir görülen bir durum da değildir. Genellikle mevcut kullanıcılara daha fazla yer sağlamak ya da sıcak havalarda çekilinecek bir köşe yaratmak amacıyla yapılmışlardır. Ancak zeki bina sahipleri bu çatı katlarını kent manzaraları nedeniyle kolaylıkla lüks daireler gibi kiraya verebiliyorlar.

Londra

rooftop-5

Grafik tasarımcı Morag Myerscough Clerkenwell’deki evinin üzerine kat çıkmaya karar verdiğinde buna “baraka mimarlığı” adını verdi. Terasta yer alan küçük kulübe sanki vinçle çatıya kondurulmuş gibi gözükse de, aslında yerinde üretilmiş. Binanın içerisinden minik kulübenin içine bir merdiven uzanıyor.

Buenos Aires

rooftop-6

rooftop-7

Tekstil tasarımcısı Rosa Skific, Buenos Aires’teki küçük evinin üzerine bir atölye eklemek istemiş ancak çeşitli koşullarla karşılaşmış: düşük bütçeli, çevreye zarar vermeyen ve görsel olarak etki yaratmayan bir yapı olması gerekiyormuş. FPS Architecture bu soruna bir çözümle yaklaşmış: Prefabrik, metal bir konteynırı çatıya koyup bir merdivenle evin içerisine bağlamak… Sonuç olarak ortaya çıkan yapı, ek bir gayrimenkul değeri taşımazken gerekli olan alanı karşılıyor ve kırmızı rengiyle gri ve kaotik Buenos Aires çatı yapılarına canlılık getiriyor.

Mexico City

rooftop-8

Mexico City’nin mimari olarak göz alıcı bir noktasındaki bu ev bir zamanlar bir sanatçının çatıya eklediği bir barakaydı. Ev sahipleri bu yaşam alanını korumaya ancak yepyeni bir teras evi olacak şekilde genişletmeye karar verdiler. Avusturyalı grup Architects Collective Mexico City mimarlarıyla birlikte çalışarak, üç katlı binaya yapılan bu akışkan ve modern eklentiyi oluşturdular.

Prefabrikler

rooftop-9

rooftop-10

Mevcut bir binanın üzerine inşaat yapmak, çatıda yaşam alanı oluşturmanın tek yolu değildir. Bu prefabrik eklentiler kolaylıkla geçici eklentiler olarak işlev görebilirken, daha sonra başka bir yere de taşınabiliyor. Üstteki görsel, bir vinç yardımıyla kolaylıkla bir çatıya yerleştirilebilecek şekilde tasarlanmış, her şeyi içinde bir konut olan LoftCube. Bu modern tasarım içeriye bol miktarda gün ışığı alırken, yüksek bir binanın tepesinde de mükemmel gözüküyor. Kendi evini kendi yapmak isteyenler için ise altta yer alan Icosa Village Pod bulunuyor. Bu sürdürülebilir, düşük maliyetli modüller, yerleşeceği yerde birleştirilerek yerinde üretilmiş ideal birer ev haline getiriyor.

Kiralık Konutlar ve Eklenip Kaldırılabilir Odalar

rooftop-11

Bu teras katındaki otel odaları, hem hareketli ev hem de çatı yaşamının lüks yanını yansıtıyor. Üstteki Hotel Everland, otel odası olduğu kadar da sanat eseri. Sanatçı ikili Sabina Lang ve Daniel Baumann tarafından tasarlanan bu tek odalı otel, farklı yerlere giderek belirli bir süre çatılara yerleşiyor. Oda sadece tek gecelik kiralanabiliyor.

rooftop-12

Güney Afrika’daki Grand Daddy Hotel’in sahipleriyse, binalarının çatısına eski mobil evlerden yeni bir kat eklemişler. Her bir oda kendine özgü dekore edilmiş ve çatı katında bir kamp alanı gibi ortak bir terasa açılacak şekilde düzenlenmiş.

Hong Kong’un Çatı Toplumları

rooftop-13

rooftop-14

Çatı katlarında yaşamak her zaman da lüks değildir. Dünyanın pek çok yerinde fakir ve evsiz son bir sığınak olarak çatılara yerleşmektedir. Hong Kong’daki yasadışı çatı evleri uzunca bir süredir yetkililer tarafından kamu güvenliği için zararlı olarak görülerek belirli aralıklarla yıkılmaktadır. Bu nedenle de pek çoğu metal parçalarından yapılmış gecekondulardır.

rooftop-15

Binaların üzerine dizilmiş olan bu yapılarsa sanki oraya aitmiş gibi görünmektedir. Zaten pek çoğu herhangi bir gayrimenkul gibi satın alınabiliyor ya da kiralanabiliyor. Ancak bu çatı evlerinin çoğuna göçmenler, sığınacak bir yer arayanlar ve herhangi bir eve gücü yetmeyen yoksul insanlar yerleşiyor.

Yazı ve Görseller: Weburbanist
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. Çatı bahçeleri ile getirilen yeni kullanım anlayışı mühim. Eskiden çatı bölgesi ya bir kiremit örtü ya da tesisatların depolandığı kullanılmaz bir alandı. Bunun değişmesi bile görsel olarak kent için mühim.

    Lalehan | 2 May 2010


Yorum yazmak için


Amerikalı mimarlar Tod Williams ve Billie Tsien, Japonya Sanat Birliği’nin 2019 Praemium Imperiale ödülünü  kazandı.       2019 Praemium Imperiale mimarisi, Tod Williams ve Billie Tsien’i ödüllendirdi. Fotoğrafı çeken Taylor Jewell     Her yıl verilen Praemium Imperiale, mimarlık, heykel, müzik, resim ve tiyatro ya da film alanlarında “büyük uluslararası etki” yapan sanatçıları tanır. [...]
ARŞİV
Subscribe