Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Joan Clos i Matheu: Barselona Örneği Üzerinden Kamusal Alan Kavramı ve Mekan Kalitesi Deneyimleri (13 Nisan 2010)
Share 8 April 2010

Yer: ASO Konferans Salonu

joan-clos

Türk Serbest Mimarlar Derneği 13 Nisan 2010 Salı günü Sn. Joan Clos i Matheu’nun konuşmacı olacağı ‘Barselona Örneği Üzerinden Kamusal Alan Kavramı ve Mekan Kalitesi Deneyimleri’ başlığı altında bir konferans düzenlemektedir. Konferans ASO Konferans Salonunda gerçekleşecektir.2009′un ilk aylarından buyana, “İspanya Büyükelçisi” olarak Ankara’da yaşamakta olan Sayın Juan Clos, 1997-2006 yılları arasında 2 dönem Barselona Belediye Başkanı olarak görev yapmış; 2006-2008 döneminin Zapatero hükümetinde ise Sanayi, Turizm ve Ticaret Bakanı olmuş bir siyasetçidir. Belediye Başkanlığı döneminde, Barselona’yı dünyanın gözde merkezlerinden biri haline getiren birçok yenileme-dönüşüm projesine imza atmıştır. Barselona’da hem sosyal refahın artması, hem turizmin gelişmesi, hem de kentsel mekan kalitesi açısından öncü örneklerin ortaya çıkışına yol açan projelerin en üst düzeydeki yöneticisi olan Clos, ‘kamusal alan kalitesi – kent yaşamında canlılık’ ilişkisine özel önem atfetmektedir.

Sayın Clos, Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin daveti üzerine, Barselona örneği üzerinden, kent yönetimi ile ilgili deneyimlerini bizlerle paylaşacaktır. Mimarlık, kentsel tasarım, planlama, kent yönetimi, kamu yatırımları, kentsel dönüşüm alanları, kentsel ölçekte sanat konularında çalışan, ilgisi olan tüm kesimlerin, özellikle kamu çalışanları ve yetkililerinin, diğer ilgili sivil toplum kuruluşlarının ve belli başlı özel sektör temsilcilerinin katılımı hedeflenmektedir.


Yorum yazmak için


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Söğütlüçeşme için hazırladığı plana itiraz eden Kadıköylüler, arazinin yeşil alan olarak kullanılmasını talep etti             Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mülkiyeti TCDD, İBB ve Maliye Hazinesi’ne ait olan Söğütlüçeşme İstasyon alanı için yeni bir planı askıya çıkarmıştı.     Yeni hazırlanan planla birlikte gar sahası 42 bin 451 metrekareyi kapsayacak. Proje [...]
ARŞİV
Subscribe