Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Arsa mağdurlarının son umudu AİHM’de
Share 1 April 2010

Balçova’dan arsa aldığında 44, bugün 80 yaşında olan Abdulbahri Ekmekçioğlu, “Bu sorun artık çözülsün” diyor.

magdurAvrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Balçova Belediyesi’nden 36 yıl önce satın aldıkları arsalarla ilgili 10 yıldır hukuk mücadelesi veren 5 bin arsa mağdurunun son umudu oldu. Yıllardır ülkemizde sürdürdükleri hukuk mücadelesinde bir sonuç elde edemeyen arsa mağdurları, 2006′da AİHM’e müracaat etti. Arsa mağdurları şimdi, AİHM’nin vereceği kararı bekliyor. Arsa mağdurlarının Avukatı Mustafa Kemal Turan, 4 bini tapulu, 1000′i tapusuz arsalar için kişi başı 280 bin TL tazminat talep ettiklerini belirterek, “AİHM, istediğimiz kararı vermeden, çözüm bulunmalıdır” dedi.

Cumartesi toplantısı
Öte yandan 1/5 binlik imar planları, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan arsa mağdurlarının bir bölümü, Balçova Belediyesi’nin 1/1000′lik imar planlarını yapmasını bekliyor. Arsasını 44 yaşındayken satın alan ve şu anda 80 yaşında olan Abdulbahri Ekmekçioğlu ile çocukluğundan beri süreci yaşayan 45 yaşındaki oğlu Ali Ekmekçioğlu, “Artık bu çile bitsin. 36 senedir hak arıyorum. Tek suçum, kanunlara uymak diyerek tepkisini dile getirdi.

Yıllardır her ayın ilk cumartesi günü gerçekleştirdikleri rutin toplantılarını, 3 Nisan’da İnciraltı’ndaki Ali Osman’ın Yeri’nde gerçekleştirecek olan arsa mağdurları, sorunları paylaşacak.

İzmir’de yaşayan 5 bin kişi, 1974 yılında Balçova Belediyesi’nden arsa satın aldı. Ancak arsaların satışı tamamlanıp iş tapu verme sürecine gelince, 1980 ihtilali oldu. İhtilal sonrasında Balçova Belediyesi kapatılınca tapularını alamayan vatandaşlar, muhatap bulamadı. Büyükşehir Belediyesi eski başkanları Yüksel Çakmur ve Burhan Özfatura döneminde 4 bin kişi, tapusunu aldı, 1000 kişi açıkta kaldı.

Arsa mağdurları AİHM’e giderken, İzmir Büyükşehir Belediyesi de tapusu bulunan 4 bin vatandaştan 1875′ini ilgilendiren imar planı hazırlığı başlattı. Kalan 2125 tapu sahibi vatandaşın ise arsalarından otoyol geçen bir bölümünün kamulaştırma yoluyla ücretlerini Karayolları’ndan aldığı, bir bölümünün ise sorununun hala çözülmediği ifade edildi.

Kaynak: Yeni Asır

2 Yorum
  1. İstenirse çözülür. Ama bürokrasi ama ağırdan alma bu işi uzatıyor. radikal karar alması gerekenler başta belediye başkanı ve ekibi pasif davranıyor. Cesur adımlar atılmalıdır. Hak verilmez alınır. Hemde direne direne.

    hüseyin habip taşkın | 20 March 2012

  2. Balçova otobanında Selway Alışveriş Merkezi yapılıyor. Bu alış veriş merkezine kim izin verdi? AKP mi? Balçova belediyesi mi?Bana göre Olimpiyat Köyü tarafında ki yer fazlasıyla içeri girmiş.
    Beyler sermayenin alış veriş merkezi işi tıkır tıkır işliyor. Arsası olanların işi yıllardır kağnı arabası gibi gidiyor.

    Anonymous | 28 September 2013


Yorum yazmak için


Özgünlüğün, kaynağa, doğaya dönüşle mümkün olabileceğini söyleyen, en büyük akıl hocasının atölyesi dışındaki ağaç olduğunu vurgulayan, tam anlamıyla bir doğa tutkunu, bir şehrin adeta simgesi olmuş bir mimardan bahsedeceğiz sizlere. Matematik, fizik, doğa, sanat ve elbette tutku bir araya gelince neler başarılabilir bunun en güzel örneklerinden biridir çılgın mimar Antoni Gaudi.         [...]
ARŞİV
Subscribe