Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Macquarie Group Genel Merkezi
Share 30 March 2010
, , , ,

İç Mekan Tasarımı: Clive Wilkinson Architects

macquarie-1

macquarie-2

macquarie-3-4-6

Avustralya’nın Sydney kentinde yer alan Macquarie Group, 10 katlı, tam bir Clive Wilkinson eseri.

macquarie-5

macquarie-7

macquarie-8

macquarie-9

2006’da Clive Wilkinson Architects, yerel mimar Woods Bagot ile birlikte, “Aktivite Bazlı Çalışma” stilini adapte olmaya çalışan Macquarie’ın bu adaptasyonunu kolaylaştıracak iç düzenlemelerin yapılması için seçildi.

macquarie-10

macquarie-11

macquarie-12

“Aktivite Bazlı Çalışma”, Hollandalı danışman şirket Veldhoen & Co tarafından geliştirilen esnek bir çalışma platformudur. Clive Wilkinson Architects’in ilk fikri 10 kat yüksekliğinde, 26 buluşma noktası ile hareketlenen bir avlu yaratarak hem birlikte çalışmayı desteklemek hem de açık görüş açıları yaratmak oldu.

macquarie-13

macquarie-14

macquarie-15

Avlunun etrafını, 100 çalışanın içinde bulunmasına uygun, sayısız çalışma bölümü sarıyor. Bölümleri birbirine bağlayan ana merdiven, Macquarie’nin müşteri ilişkisinin de sembolü olan “Buluşma Ağacı” formunu alıyor. İçinde kafe ve yemek salonlarının da yer aldığı birinci katta bulunan “Ana Cadde”, pek çok etkinliğe de evsahipliği yapabiliyor.

macquarie-16

macquarie-17-18

macquarie-19

macquarie-20

Ofis katları arasında işbirliği tipolojisine uygun plazalar yerleştirildi. Yemek Salonu, Ağaç Ev, Oyun Salonu ve Kahve Evi gibi, iş grupları arasında çapraz ilişkileri spontane karşılaşmalarla sağlayacak mekanlar.

macquarie-21

macquarie-22-24-26

macquarie-23

Merkez, LEED etkinlik ya da yeşil yıldız sertifikalarını alacak şekilde, su soğutma sistemleri, soğuk ışınlama, bölgesel kontrollü ışıklandırma gibi devrim niteliğinde teknolojilerle donatıldı. Tüm enerji tüketimi %50 kadar azaltıldı. Çeşitli bölümleri birbirine bağlayan iç merdiven ile asansör kullanımı da %50 azaltıldı. Kağıt depolama ihtiyacında %78, baskı kağıdında ise %53 azalma sağlandı. Kağıt kullanımının azaltılması için mail kullanımı arttırıldı.

macquarie-25

macquarie-27

macquarie-28

“Aktivite Bazlı Çalışma”nın iş açısından faydası grupları taşırken ve mekanları yeniden tasarlarken çıkan masrafı ortadan kaldırması oldu.

macquarie-29

macquarie-30-31-32

macquarie-33-34-35

2009’un Ekim ayında neredeyse 3000 çalışanın tamamı yeni binaya taşınmıştı. Her ne kadar “aktivite bazlı çalışma alanları” henüz standartlaştırılmamış olsa da Macquarie çalışanları arasındaki kabul oranı beklentinin üzerinde oldu.

macquarie-36

macquarie-37

macquarie-38

Çalışanların yaklaşık %55’i her gün yerini değiştirdi. %77’si bunun özgürlüğünü kullanıyor.

macquarie-39

macquarie-40

macquarie-41

Merkez, yeni sürdürülebilir ofis binalarının öncüsü oldu.

macquarie-42

macquarie-43

macquarie-44-45-46

macquarie-47

macquarie-48

Kaynak: Interior Design, Contemporist
Görseller: Shannon McGrath
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Tasarım: Bjarke Ingels Group (BIG) Amager Bakke olarak da bilinen CopenHill, Kopenhag’ın dünyanın ilk karbonu olma hedefine uyum sağlayarak hedonistik sürdürülebilirlik kavramını benimseyen, bir kayak pisti, yürüyüş parkuru ve tırmanma duvarı ile bezeli yeni bir atıktan enerji santrali türü olarak açılıyor. CopenHill, sosyal altyapıyı mimari bir dönüm noktasına dönüştüren, kentsel rekreasyon merkezi ve çevre eğitim [...]
ARŞİV
Subscribe