Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
As Otel
Share 16 March 2010

İç Mekan Tasarımı: Roman and Williams

as-otel-1

as-otel-2

New York’ta, Royalton Hotel, The Standard Hotel ve Standard Gril gibi mekanların da tasarımını yapmış olan iç mekan tasarımcıları Romand and Williams, yine New York’ta bulunan As Otel’in iç mekan tasarımını tamamladı.

as-otel-19

as-otel-20

1904 yılında, Broadway’in bir ucunda, oteller bölgesi olarak şekillenen bir bölgede 344 odası ve Hotel Breslin adıyla açılan yapı, dönemin Times Meydanı olarak anılan ve club ve restoranlarla çevrelenmiş bölgenin merkezinde yer alıyordu.

as-otel-3

as-otel-4

Tıpkı tarihi gibi As Otel de, doğaçlama şeklinde, malzeme, stil, tarihi dönem ve objelerin kat kat birleşimiyle ortaya çıkmıştır. Otelin tasarımı, sokak yaşamının hareketi, malzemelerin dürüstlüğü ve keşfin potansiyelinden izler taşıyor.

as-otel-5

as-otel-6

Kiremitle inşa edilmiş olan bu 12 katlı otelin merkezinde inanılmaz derecede ayrıntılı bir lobi yer alıyor. Orijinal tavan süslemeleri, alçı süslemeler, dev kolonlar, havadar ışıklıklar ve mozaik yer döşemelerinin yanı sıra, uzun zaman içerisinde yapılmış sempatik gözükmeyen yenilemeleri de barındırıyordu.

as-otel-7

as-otel-8

Roman & Williams eski öğeleri ortaya çıkarırken daha sonra yapılanları da düzeterek estetik ve tarihi sürekliliği yeniden kurmaya çalıştı. Firma, belirli bir dönem ya da stilden değil, daha çok mahremiyet ve sıcaklık hissi verecek bir mekan yaratma isteğinden ilham aldı.

as-otel-9

as-otel-10

Mobilya, obje ve ışıklandırmanın karışımı bu rahatlık ve özgürlük hissini vurguluyor. Birkaç farklı dönem, kaynak ve kullanımda öğenin bir arada kullanılması ile Roman & Williams, tamamen yeni hissi yaratan bir bütünlük sağlıyor. Orijinal görünümü korunan çeşitli antika oturma grupları iki dev süet koltukla birlikte kullanılıyor.

as-otel-11

as-otel-12

Odalar ise küçük daireler gibi, etkin bir şekilde tasarlanmış. Yatağa dönüşen deri koltuk, yataklar, masalar gibi özel tasarım mobilyalar tamamen yeni bir stille bir araya getirilmiş.

as-otel-13

as-otel-14

Ortaya çıkarılan su borularının üzerine yerleştirilen plakalarla raflar, duvara monte edilmiş çekmecelerle dolaplar oluşturulmuş.

as-otel-15

as-otel-16

as-otel-17

as-otel-18

Kaynak: Interior Design, Arch Daily
Görseller: Interior Design, Arch Daily
Çeviri: Mimdap

2 Yorum
  1. iç mekan bölümünüz gerçekten harika. çok marka yerleri, butik tasarımları gündeme getiriyorsunuz. burası sadece iç mimarlık portalı değil ama mimarlığı bütünleyen ve farklı tatlar veren bu çabanı için teşekkürler.

    fikret ilker candaş | 25 April 2010

  2. butik ve marka bir iç tasarım çalışması bu. fikirler zengin, uyarlama kabiliyeti çok yetkin.

    ismail hatırlı | 3 May 2010


Yorum yazmak için


İzmir Büyükşehir Belediyesi, özelleştirilmek istenen Alsancak’taki Tarihi Elektrik Fabrikası’nı, 35 milyon TL bedel karşılığı ihale usulüyle satın almıştı. Ancak Tarihi Elektrik Fabrikası’nın, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan beklenen onay gelmedi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu TBMM gündemine taşıyarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Bakan, [...]
ARŞİV
Subscribe