Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Hearth House
Share 10 March 2010
, , ,

İç Mekan Tasarımı: AOC

hearth-14

hearth-15

Hearth House (Şömineli Ev), Kuzey Londra’da, beş kişinin yaşadığı, Edward stili, yarı müstakil bir evdir. 1940’tan bu yana dokunulmamış olan eski evin iç mekanı oldukça geniş olmasına rağmen oldukça karanlık, mekanları çok ayrışmamış ve önceli kullanıcıların izlerini taşıyordu.

hearth-1

hearth-2

Ev sahibi, bir çift ve üç erkek çocuktan oluşan ailesinin bir arada ancak kendi hayatlarını yaşayabilecekleri, ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir ev yaratılmasını istedi.

hearth-3

hearth-4

Yapılacaklar ev sahibi ile karşılıklı görüşme sonucunda belirlendi.

hearth-5

Evin tamamlanmış durumunda, oldukça çeşitli mekanlar, kullanıcıların yaşam biçimine uygum mimari etkilerle yaratılmıştı. Giriş katta bir dizi etrafı açık oda küçük pencerelerle birbirine bağlandı. Ancak bağlantılar, farklı mekanlarda farklı aktivitelerin yapılmasına fırsat tanıyacak şekilde tasarlandı.

hearth-6

hearth-7

Üst kattaki yatak odaları ise daha geleneksel formda, her bir bireyin kendine ait mekanda bulunmasına imkan verecek şekilde düzenlendi. Kuytu köşeler, iç pencereler, perdeler ve açıklıklar, her bir aile bireyinin kendi mahremiyetini sağlarken aynı zamanda evin daha kamusal mekanlarına da kolaylıkla geçilebilmesini sağlıyor.

hearth-8

hearth-9

Kuzeye dönük olan evin üç kat yüksekliğindeki bir ara mekanı da, açılabilir bir çatı penceresinden gelen gün ışığıyla aydınlatılıyor. Bu mekanın tabanında karışık betondan yapılmış bir şömine ve ailenin rahatlama alanlarına ulaşan bir merdiven bulunuyor.

hearth-10

hearth-11

Yeni merdiven fonksiyonel ihtiyaçlarla birleştiren uygun stil çeşitlerini kullanıyor.

hearth-12

hearth-13

Evin diğer yerlerinde ise yine benzer bir etki için geleneksel baskın öğeler yeniden düzenlendi. Merdiven tırabzanları bir masa için destek görevi görüyor, resim çerçeveleri gardırop kollarına dönüşüyor ve bir süpürgelik ise başka bir tırabzanı oluşturuyor.

hearth-16

hearth-17

Yeni ve özel yapılmış öğeler, mevcut doku ile iyi bir şekilde sentezlenerek beyaz renk duvar fonlarında bu evi olgunluğa ulaştırıyor.

hearth-18

hearth-19

hearth-20

hearth-21

hearth-22

hearth-23

hearth-24

Yazı ve Görseller: Dezeen
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Tasarım: Bjarke Ingels Group (BIG) Amager Bakke olarak da bilinen CopenHill, Kopenhag’ın dünyanın ilk karbonu olma hedefine uyum sağlayarak hedonistik sürdürülebilirlik kavramını benimseyen, bir kayak pisti, yürüyüş parkuru ve tırmanma duvarı ile bezeli yeni bir atıktan enerji santrali türü olarak açılıyor. CopenHill, sosyal altyapıyı mimari bir dönüm noktasına dönüştüren, kentsel rekreasyon merkezi ve çevre eğitim [...]
ARŞİV
Subscribe