Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Almanya’nın Gizli Başkenti: Münih
Share 19 February 2010

Münih’te daha genç kuşak bir mimar topluluğu, kendi bölgelerinde tanınan isimlerin üzerine çıkmaya başladı. Kentin mimari görüntüsünü tamir etme, genişletme, içini doldurma ve dönüştürme işleri halen en yüksek standartlarda devam ediyor.

Münih’in, Almanya’nın “gizli başkenti” olarak ünü, ülkenin federal yapısına uygun düşecek nitelikte ayrıcalıklı bir (mimari) kültür kültüre dönüşmekte. 1,35 milyonluk nüfusu ve ekonomik olarak görece sağlıklı çevresiyle kent, daha çok varsıllara hitap eden bir planlama kapsamına yöneliyor.

3 mimarlık okulu, taze yetenekler ve buna uyan rekabet kaynağını garantiliyor. Hakikaten de daha genç kuşak mimarlar – önce Hild + K, Allmann Sattler Wappner ve Stephan Braunfels ve sonrasında Götz&Hootz, Florian Nagler, Peter Haimerl ve diğerleri- von Branca, Hilmer & Sattler, Thomas Herzog gibi tanınmış büyük isimlere meydan okumaya başladılar. Ayrıca kentin kaderini onlarca yıldır ellerinde tutan kente bağlı planlama direktörleri Christiane Thalgott ve Elisabeth Merk ile birlikte uzun soluklu bir belediye başkanı olan Christian Ude’nin de mimarlığa olan ilgisi, kentin bugününü belirleyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Kentin iç kısımlarındaki farklı boyutlarda boşlukların doldurulması, kenarlarda kule bloklarıyla ofis ihtiyacına cevap verilmesi, insanların yaşam koşullarını göz ardı etmeden daha yoğun konut bölgeleri oluşturulması gibi -her zaman içi tam olarak doldurulmayan ancak kayda değer işlerin de yapıldığı- gibi konular kentin ana meseleleri olmuştur. Özellikle son beş yılda Münih’te yapılan pek çok iyi bina günümüz mimarlık konseptlerinin çeşitliliğine şahitlik ediyor. BMW World ve Allianz Arena gibi seçkin projeler de, halihazırda mimarlık tarihinde kimi cevherler bulunan bu kente uluslararası bir odaklanma sağladı.

munih-0

Münih’in yeni mimarisi, Almanya’nın kalite standartlarını temsil ediyor. Kent aynı zamanda çok ciddi bir enerji hedefine de odaklanıyor: 2015 yılına kadar, 800 bin hanenin tamamına yenilenebilir enerji tedarik edilmiş olacak. Şu anda bu oran %46 dolaylarında bulunuyor. 2025 yılına kadar ise işyerleri de yeşil enerji ile çalışacak.

Kent içi
Münih’in kent merkezi yoğun şekilde gelişmiş ve çekici meydanları ile mimari çeşitliliği çok küçük bir alanda seyrek olarak yerleşmiştir. İsteyen tek günde kentin ünlü çekim noktalarını rahatlıkla gezebilir. Yahudi Merkezi (1) ödül kazandı çünkü mimarlar merkezin kapsamlı tesislerini kentsel dokuyla kaynaşacak şekilde birkaç mimari hacme yerleştirdiler.

munih-1

Buranın sadece birkaç adım ötesinde de Münih’in en geleneksel meydanlarından Viktualienmarkt yer alır. Yeni açılan Hotel Louis’de (2) Hild + K architects tanıdık görüntüler ve atmosferleri oldukça farklı bir şekilde karıştırarak geçmişle bugünü bağdaştırmayı başardılar.

munih-2

Buradan da biraz kuzeyde Marienplatz’ı geçince, Peter Kulka and Auer + Weber’in modernize ettiği “Eski Mahkeme” (3) bulunur. Köşede yer alan binanın çatısına yerleştirilen camlı bölüm de yine eskiyle yeninin bir arada nasıl kullanılabileceğinin bir örneği sayılabilir. Marienplatz aynı zamanda Münih’in en büyük caddelerinden biri olan ve eskiden girilemeyen ancak kemerlerin ve pasajların yenilendiği büyük bir yeniden yapılanmadan geçen Theatinerstrasse’nin başlangıcıdır.

munih-3

“5 Avlu” (4) Herzog & de Meuron’un da içinde yer aldığı, jet-set mimarların geliştirdiği bir adıdır.

munih-4

Hemen yakındaki Salvatorplatz’ta Münih’in en genç mimarlarından biri olan Peter Haimerl, bölgede taze bir etki yaratma imkanı buldu: yaptığı teras park (5), mükemmel manzaralar sunarken yeni bir tasarlama biçimini de ortaya çıkardı.

munih-5

Daha doğuda, Hild + Kintooneofthe tarafından dönüştürülmüş olan kentin en pahalı konut binalarından biri, Monastery of Saint Anna (6) yer alır.

munih-6

Maxvorstadt
Briennerstrasse, “Kunstareal” müze bölgesine uzanır. Burada temiz beton cepheli Neue Pinako-thek der Moderne’nin (7) yanı sıra henüz açılan renkli Brandhorst Collection (8) da bulunur. Gelecek yıllarda yeniden yapılandırılacak ve yeni eklemeler de yapılacaktır.

munih-7

munih-8

Kuzeye doğru kısa bir yol, Coop-Himmelb(l)au’nun yeni sanat akademisine (9) çıkar.

munih-9

Tren istasyonuna doğru geri dönerken ise yeni ile eskinin çok daha farklı bir şekilde birbiriyle kaynaştığı bir alan ulaşılır. Foster+Partners Lenbachhaus Museum’u (10) kararlı, modern bir kanatla genişletirken hemen yanında Maxviertel bölgesinde 19. yüzyıl stilinde konut yapıları ve bir otel (11) yapılmıştır. Lenbachplatz üzerinden ise Allmann Sattler Wappner tarafından yenilenen Stacchus’a (12), tren, yerel raylı system ve yeraltı hatlarının yer altındaki çok katlı birleşim alanına ulaşılır.

munih-10

munih-11

munih-12

Neuhausen, Nymphenburg
Stacchus’tan batuya yönelindiğinde ise çelik borularla sarılmış büyük binayı kaçırmak mümkün değildir: yeni otobüs terminali ve alışveriş merkezi (13), çok uzaktan dahi görülebilecek şekilde tasarlanmış.

munih-13

Nymphenburgerstrasse’den Rotkreuzplatz’a ilerlendiğinde ise Allmann Sattler Wappner’in kendi ofisinin (14) ve en yeni Audi showroomunun (15) olduğu yere varılır. Ancak bu genç mimarların tanınmasını sağlayan ilk yapı, hemen yakında, Lachnerstrasse 8’ta bulunan Heart of Christ Kilisesidir ve hemen yanındaysa Bogevischs Büro’nun gözalıcı modern konut yapısı (16) bulunur.

munih-14

munih-15

munih-16

Ana istasyona dönerken kentin en büyük bölgelerinden ‘Arnulfpark’tan (17) geçilir. Burası da ekolojik standartları yüksek konut ve ofis binalarıyla geliştirilmektedir.

munih-17

Mittlerer Çemberinin Kuzey Doğusu
Olimpik Park’ın kuzeydoğu kenarında Coop Himmelb(l)au’nun göz alıcı BMW World’ü (18), hemen yanında yüksek katlı yönetim binası, onun hemen sağında ise Kari Schwanzer’in 1970’lerde tasarladığı ve yakın zamanda Atelier Brückner tarafından yenilenen BMW Müzesi (19) bulunur.

munih-18

munih-19

Artık öğrencilerin yaşadığı Olimpik Köy yakın zamanda Bogevischs Büro tarafından yenilenip yeniden inşa edilerek original mini evlerle (20) dolduruldu.

munih-20

Buranın kuzeydoğusuna doğru Münih’in tarihi manzarasını ve Alplerin baskın yapısını örtmeden birer birer yükselen en yeni gökdelenlerinden biri görülür (21).

munih-21

Daha güneyde ise etkileyici biçimde dönüştürülen ve genişletilen Jesuit manatırının (22) yer aldığı Nymphenburger Parkı bulunur.

munih-22

Theresienhöhe
Son yıllarda Theresienwiese’nin batı yakası, kötü denemeyecek bir mimariye sahip konut projelerinin (23) merkezi olmuştur. Ancak kentsel planlama bakımından bölge geleneksel olarak tanımlanabilir ve hem fonksiyon hem de yapı çeşitliliğinden uzaktır.

munih-23

Güney ve Doğu Münih, Riem
Mittlerer Çemberinin doğusunda Tegernseer Landstrasse’de Hild + Kare yeni bir Agfa Hochhaus (24) inşa ediyor. Ostbahnhof tren istasyonu geride bırakıldığında ofis binalarının yükselmeye başladığı Passau-Salzburg’a doğru, mimari kalitesi su götürmeyecek Süddeutssche Zeitung genel merkezi (25) yer alır.

munih-24

munih-25

Buradan sonra Riem’de yeni bir kentsel bölge (26-28) planlanmıştır. Ilginç konut yapılarının yanı sıra çok çeşitli fonksiyonların odaklandığı Riem oldukça canlı bir alan haline geldi.

munih-26

munih-27

munih-28

Kentin dış çeperi de görülmeye değer
Kent merkezinin dışı da müthiş mimari kalitede binalarla çevrilmiş durumdadır. Kuzeye doğru müthiş Allianz Arena (29), Panzerwiese’da Bogevischs Büro’nun dikkat çekici öğrnci konutları (30) ve meck architekten’in seçkin Dominikuszentrum’u (31) yer almaktadır.

munih-29

munih-30

munih-31

Garching’de, Fink & Jocher’in tasarladığı, alışılmadık bir öğrenci konutu (32) ve Herzog & Partner’ın Leibniz Bilgisayar Merkezi (33) bulunur.

munih-32

munih-33

Kuzeydoğuya doğru daha fazla ilerlendiğinde ise totaliter Nazi rejiminden kurtulanların girişimiyle Nagler Architects tarafından büyük bir duyarlılıkla tasarlanmış bilgi merkezi (34) yer almaktadır.

munih-34

Gelenekleri zengin, 2. Dünya Savaşı sonrasında açılan geniş alanları yeniden inşa edilmiş, kent merkezinde benzersiz yeni yapıları bulunan ve kent çeperinde kentsel bir yenilenmenin yaşandığı bir kent, Münih şu anda çok çeşitli göz alıcı mimari bakış açıları sergilemektedir. Sürekli olarak tamir edilip genişlemeyi, doldurulup dönüştürülmeyi, hem de bu kadar yüksek standartlarda yapmayı başarabilmiş çok az alman kentinden biridir.

Yazı ve Görseller: A10 #30
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. bir nevi mimarlıklar müzesi gibi. genelde orrta ve küçük ölçekli projelerde bile yarışma açılması bence bu önemli sonucu meydana getiriyor. hani bizde yılda sekiz tane kadar olandan bahsediyorum.

    fikret açıkalın | 22 February 2010


Yorum yazmak için


Amerikalı mimarlar Tod Williams ve Billie Tsien, Japonya Sanat Birliği’nin 2019 Praemium Imperiale ödülünü  kazandı.       2019 Praemium Imperiale mimarisi, Tod Williams ve Billie Tsien’i ödüllendirdi. Fotoğrafı çeken Taylor Jewell     Her yıl verilen Praemium Imperiale, mimarlık, heykel, müzik, resim ve tiyatro ya da film alanlarında “büyük uluslararası etki” yapan sanatçıları tanır. [...]
ARŞİV
Subscribe