Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Te Papa Müzesi
Share 31 January 2006

Mimar: UN Studio

Yeni Zellanda’nın başkenti Maori’deki “bizim yerimiz” anlamına gelen Te Papa Müzesine yapılan yeni ek bina; Wellington kıyısının canlandırılmasında önemli bir öğe olacaktır.

“Yeni ek bina, Wellington’un gelişmekte olan kıyı alanını kentle birleştirmeye yardımcı, çevresi ile ilişki kuran ve kültürel nirengi yaratabilmek için gereken gücü de sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Arkasındaki ana binanın görünüşü gibi, duvarı parçalayan üstteki çıkmalarla, zeminde açık ama korunaklı kamusal alan sağlayan iki kanadı ile Waitangi park’ın yeşil kalbine yönelik açık ve davetkar bir jest olarak yapılmıştır.”
Ben van Berkel

UN Studio, sanatla ya da sanatsız işleyen, sergilenen parçalar kadar ziyaretçilerinde kültürel bir aktivitenin bir parçası olduğu müze mekanı tasarlamayı amaçlamıştır.

Oldukça büyük eserleri barındırabilen sergi mekanları, ziyaretçilerin heykelleri ve resimleri çeşitli yükseklik, açı ve pozisyonda hissetmelerine izin verecek şekilde, açık planda zikzaklar çizen spiral bir rampa boyunca yerleştirilmiştir. Sanatı göstermek olan ana fonksiyonuna ek olarak, mekan açılışlar, küçük konserler ve diğer etkinlikler içinde kullanılacaktır.

Toplam Alan: 3.500 m2
Müşteri: Wellington Waterfront Ltd.
Mimarlar: UN Studio
Ben van Berkel
Caroline Bos
Tobias Wallisser
Holger Hoffmann
Elke Scheier
Krystoph Nowak
Hans-Peter Nuenning
Jan Schellhoff
Mühendislik: Arup

Kaynak: Arcspace
Çeviri: Özge Yıldırım


Yorum yazmak için


Erdoğan’ın, “Biz bu şehre ihanet ettik” dediği İstanbul’u 25 yılda enkaza çevirdiler. Silueti, yeşil alanları, havası, tarihi yok edildi. Dünyada en çok trafik sıkışıklığı olan kentler listesinde 2’nci sırada. Megakent, hem en stresli şehirlerden biri, hem de çok pahalı. Sahip olduğu yeşil alanla ise sıralamalarda sonuncu.           Yenilenen İstanbul seçimi için [...]
ARŞİV
Subscribe