Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Ontario Sanat ve Tasarım Koleji Ek Binası
Share 7 February 2006

Mimar: Alsop Mimarlık

“Altında yeni bir kentsel mekan yaratırken, sağlamlığıyla Kentsel dokuda yeni bir eleman”

Ontario Sanat ve Tasarım kolejine yapılan yükseltilmiş masaya benzeyen ek bina, dikkati çeken beyaz ve siyah pikselli derisi ve 12 renkli bacaklarıyla Viktorian ve modern karışımı sokaktan 26 metre yukarıda durmaktadır.

Binayı yerden yükseltmek, alanda Butterfield Park ve yeniden düzenlenmiş yaya dolaşımıyla yeni bir açık kentsel mekân yaratmıştır.

Asansör ve merdiven göbeğiyle mevcut hizmetlere bağlanan stüdyo ve eğitim mekânlarıyla yapı iki kattan oluşmaktadır.

Dolaşım merkezi, mevcut Kolej binasının ikiye bölünmüşlüğünü birleştiren yeni giriş holünün odak merkezidir.

Bu merkezi alan, yüksek cam cepheden girilen 4 katlı giriş holü ve 3 katlı öğrencilerle sanatçıların işlerini sergilediği ikinci kattaki Büyük holden oluşmaktadır. Bu mekan bitişikteki galeri, oditoryum, cafe ve konferans merkezi ile eylemeleri toparlamaktadır.


5. Kat Planı


Çatı Katı Planı


Doğu cephe


Kesit


Güney cephe

Bina, 2 yılda bir verilen ve şehrin en büyük tasarım ödülü olan Toronto Mimari ve Kentsel Tasarım ödüllerinden Seçkinlik Ödülü aldı.

Alsop’un akademik binası, sanatsal olarak cesur, yaratıcı ve kültürel olarak yoğun mahalle sakinlerine ve kullanıcılarına saygılı bir şekilde Toronto’nun kentsel dokusununu zenginleştirerek selamlayan orijinal bir yapıdır
Juri

Toplam ek: 6.215m 2
Tamamlanma: 2004
Müşteri: Ontario College of Art & Design

Kaynak:Arcspace
Çeviri: Özge Yıldırım

2 Yorum
  1. yapının altında kamusal mekan yaratılmak istenmesi çok güzel bir fikir

    Anonymous | 4 January 2012

  2. Yapı malzemelerini,malzemelerin işlenme metodlarını falan filan bulamadım, kaynakta da bulamadım yardım edebilecek birileri varmı?

    taylanyavuz | 11 December 2014


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe