Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Husker Du II / Forestville, Sydney
Share 11 February 2006

Mimar: Ellen Woolley Mimarlık

Mimar Ellen Woolley’e göre, Sidney’in kuzey sahilinde tasarladığı Husker II Evi’nin, aynı isme sahip 80’lerin önde gelen punk grubu ile tek ortak noktası bu evdir, tıpkı grup gibi kendi türünün tek örneğidir. Doğa aşığı ve teknoloji düşkünü 2 Sidney’li için, ev ve sığınak olan yaklaşık 115m2lik Husker Du II evini tasarlayan, Avustralyalı mimar “mimarlığın içinde ve kendisinde bir çeşit var oluş vardır” demektedir.

Ev pastoral yerel çalılarla kaplı kumtaşı uçuruma ve aşağıdaki nehrin ağzında bulunan limana bakan Sidney peyzajının ortasında yaklaşık 45 derecelik dik bir eğime oturmaktadır. Müşteri ev için sadece tek bir şey istemiştir: eğim. Woolley düş kırıklığına uğratmamıştır. Zincalume (Çinko alüminyum alaşımı kaplanmış çelik) dış cephesi ve hafif duvar yapısıyla 2 katlı ev, havalı metal varil gibi sırtını güneye vererek oturmaktadır. Woolley, dışarıdan basit bir varile benzeyen ama içeri girildiğinde daha karmaşık bir yapıya dönüşen evi tarif ederken “ağaç evin mağaraya dönüşmüş halidir” demektedir. Ahşap bir rampa ziyaretçileri mekana yönlendirmekte ya da dışarıya çevredeki dip kaya ve vadi peyzajına doğru yol göstermektedir.

Telgraf direği kolonlar ve çam kereste çerçeveler gibi pahalı olmayan yapı malzemeleri (Woolley bütçenin oldukça kısıtlı olduğunu söylemektedir), mutfak, yemek ve dinlenme alanı, 3 oda, 2 banyo ve bir terastan oluşan oldukça kompakt bir plan sağlamıştır. Eğik beyaz tavan, istiflenmiş kutu geometrisindeki odaların ve pecere pervazlarıyla, oturma odasındaki geniş kanepe gibi elemanların yumuşak doruğunu oluşturmaktadır. kutu görünümlü elemanların algılanmasına ana renkler yardımcı olmuştur.

Dar bütçe Woolley’i yaratıcı olmaya zorlamıştır. İşlenmiş çamdan olan sağlam pencere pervazları, sert güneş ışığını engelleyerek gölgelik ya da perde ihtiyacını yok etmektedir. Keten tohumu yağı ve terebentin karışımı Black Japon isimli yer cilası; ahşaba, fazla pahalıya mal olmadan, şık bir görünüm vermiştir. Çatıda oluk olmaması yağmurun, güneyden ufak göletlere özgürce düşürürken, yağmur suyu tankında suyu bahçede kullanılmak üzere biriktirmektedir.

Husker Du II’nin biçimli gövdesi 70’lerin sıradan çelik kutusunu, ilham vermeyen evlerin bulunduğu mahalleye yerleştirmektedir. Woolley, tasarım konusunda yerel imar otoritesinden herhangi bir tepki almamıştır. Mimar “ tasarım konusunda sorun çıkaracaklarını düşündüğünü söylerken, aynı zamanda hem müşteriler hem de kendisi memnun kalana kadar 50 adet eskiz yaptığını itiraf etmektedir ve sonunda müşterinin tasarımı yerel otoritelere sunmaya hazır olduğunu söylemektedir. Woolley, “Sanıyorum, yağmur tankı, yansıma yapmayan Zincalume ve alana oturuşu gibi evin sürdürülebilirlik kalitesine hayran kaldılar” demektedir.

Brüt alanı: 44m2
Toplam maliyet. 288.ooo $

Kaynak: Architectural Record
Çeviri: Özge Yıldırım

2 Yorum
  1. bence çok değişik bir ev yani böle güzel ev görmedim.

    sude | 18 November 2009

  2. bence güzel ama şu yanındaki sey ıyıdegil

    gamze | 10 January 2010


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe