Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Woodruff Sanat Merkezi – High Sanat Müzesi
Share 2 March 2006
,

Mimar: Renzo Piano Building Workshop

Yeni Hareketli alanları ile sanat yerleşimi

Yeni High and Woodruff Sanat kampusü; ziyaretçilerin kentte güzel sanatlardan, müzikten ve tiyatrodan zevk alabileceği bir Sanat yerleşimidir.

Meydanı çevreleyen 3 yeni bina, neredeyse müzenin iki katı bir alan yaratarak giderek büyüyen bir koleksiyona sahip High için yeni sergi mekanları yaratırken, daha çeşitli programlar sunmasına ve geniş izleyici kitlesine ulaşmasını sağlayacak yeni olanaklara da izin vermektedir.

Yeni yapılar içindeki en büyük bina olan Susan ve John Wieland Pavyonu, hem High’ın kalıcı sergilerine hem de özel sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Pavyon; teras, dükkan, kafe ve diğer ziyaretçi olanakları sunan geniş bir lobidir. Cam kaplı köprüler, mevcut binaları pavyonun lobisine bağlarken, aynı zamanda da asma katları da bağlamaktadır.

Weiland Pavyonu aynı zamanda müzenin yeni ana girişini de oluşturmaktadır.

İkinci bina olan ve özel koleksiyonların yer aldığı Anne Cox Kanadı, cam kaplı bir lobi ile birlikte 2 kata yayılmış galerileri içermektedir. Asma katlardan köprüler aracılığıyla Wieland Pavyonu’na bağlanmaktadır.


Anne Cox Kanadı, John Weiland Pavyonu ve Richard Meier binası

Üçüncü binada, çalışanlar için ofis alanları sağlayan yönetim merkezi bulunmaktadır. Ana girişin tam karşısındaki Tapas Lounge ve Table 1280 ile birlikte bu üç bina, Sifly Meydanını çevrelemektedir.

Piano, High’ın mevcut binalarını tamamlayacak şekilde yeni binalarını tasarlamıştır. Piano, Meire’nin tasarladığı ve beyaz emaye yüzeye sahip binalarla bütünleşmesi için bu üç binayı alüminyum panellerle kaplamıştır.

Weiland Pavyonu ve Anne Cox Kanadı doğal aydınlatmaya imkan verecek şekilde ışığı süzerek tutan ve asma katlara geçiren yaklaşık 2 metre uzunluğunda 1000 adet ışık aralığından oluşan çatı sisteminin altında birleşmiştir. Renzo Piano bu ışık aralıklarını takım yıldızları olarak adlandırmaktadır. Sistem, havanın bulutlu ya da karanlık olması halinde güneş pillerini devreye sokan bir tetiği de içermektedir.

High binalarını çevresine muntazam bir şekilde bağlayan dış meydan oldukça dikkatli bir şekilde düzenlenmiştir. Peyzaj planı pek çok heykel barındırırken, kampusa doğru akışkan bir hareketlilikte sağlamaktadır. Büyüdükten sonra gölge sağlayacak olan beyazlatılmış Atina Karaağacı Sifly meydanını güneyde sınırlandırmaktadır.

“Peyzajı vurgulayan ve çevresi ile bütünleşen hafiften doldurulmuş bir meydan tasarlamak istedim”
Renzo Piano

Richard Meier tarafından tasarlanan High binaları 1983’te açılmıştır.

High’ın büyütülmesi, mevcut binaların yenilenmesini içerdiği gibi, kampus ve binalara sahipleri tarafından biçimlendirilen ilaveleri de içermektedir. Ayrıca, son teknolojiye sahip öğrenci binası, Atlanta Sanat koleji için heykel binası, kampus meydanı, restoran ve barla birlikte otopark hizmetlerini de içermektedir.

Toplam Yeni Mekan: 177,000 sf
Orijinal Bina: 135,000 sf
Tamamlanma Tarihi: 2005
Mimar: Renzo Piano Building Workshop
İşbirliğinde bulunulan mimarlar:Lord, Aeck, & Sargent, Inc.
Mühendislik: Ove Arup & Partners International
Yardımcı Mühendisler:
Uzun & Case Engineers
Jordan & Skala Engineers, Inc.

Kaynak: Arcspace
Çeviri: Özge Yıldırım


Yorum yazmak için


Erdoğan’ın, “Biz bu şehre ihanet ettik” dediği İstanbul’u 25 yılda enkaza çevirdiler. Silueti, yeşil alanları, havası, tarihi yok edildi. Dünyada en çok trafik sıkışıklığı olan kentler listesinde 2’nci sırada. Megakent, hem en stresli şehirlerden biri, hem de çok pahalı. Sahip olduğu yeşil alanla ise sıralamalarda sonuncu.           Yenilenen İstanbul seçimi için [...]
ARŞİV
Subscribe