Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Müzik Okulu – McGill University
Share 8 March 2006

Mimar: Saucier + Perrotte

Binanın doğu ve batı cephesi müzikal figürleri çağrıştıracak şekilde tasarlanmıştır.

Strathcona Binasının yanında dar bir parsel üzerine yapılan ve fakültenin ana konser faaliyetlerinin yer aldığı bu yeni bina, ek fakülte ofislerinin yanı sıra kütüphane, resital salonu, sanatın ifadesi multi medya ve uygulama stüdyolarını içermektedir.

Multi medya stüdyo tasarımın bağlayıcısıdır.

Kısmen 5 katlı cilalı kireç taşı hacim, kuzeyde arsanın sonuna doğru 3 katı yerin altına gömmüştür. Uygulama odaları ve teknik stüdyolar multimedya stüdyosunun güneyine yerleştirilmiştir.

Resital Salonu ve ana giriş bu odaların üstünde sokak kotuna yerleştirilmiştir. Yeni bina; giriş holünün içinden geçen bir köprü aracılığıyla fakültenin diğer kısımları ile bağlanmıştır.

Resital salonunun hemen üstünde heykelimsi bir merdiven ile bağlanmış 3 katlı kütüphane, 3 katlı ek ofis ve uygulama mekanları ile birlikte yer almaktadır.

Katlanmış beton satıh, üsteki ana binanın görünüşünü destekleyecek şekilde zemin kat alanlarını tanımlamaktadır.

Doğu cephesi, ofis koridorlarını aydınlatan ve kütüphane girişine geniş camlı bir giriş sağlayan uzun ince pencereleri ile siyah ve gri çinko ile kaplanmıştır.

Batı cephesi, Işığı küçük iç mekanlara taşırken,mekanik antik piyanoda kullanılan piyano rulolarını hatırlatan bir sizi delikli pencere ile Strathcona binasını yansıtan mat ve cilalı alimunyum bir dokuya sahiptir

Saucer ve perrotte’nin tasarımı, Montreal şehir merkezindeki McGill Üniversitesi Yerleşkesinin güneydoğu köşesine göze çarpan bir eser kazandırmıştır.


Toplam Alan: 11,775 square meters
Tamamlanma tarihi: 2005

Müşteri: McGill University

Mimarlar:
Saucier + Perrotte Architectes
Menkès Shooner Dagenais

Tasarım İlkeleri: Gilles Saucier
Proje Mimarı: Anik Shooner
Proje Ekibi:
Gilles Saucier
Anik Shooner
Caroline Elias
Maxime-Alexis Frappier
Anna Bendix

Kaynak: Arcspace


Yorum yazmak için


Erdoğan’ın, “Biz bu şehre ihanet ettik” dediği İstanbul’u 25 yılda enkaza çevirdiler. Silueti, yeşil alanları, havası, tarihi yok edildi. Dünyada en çok trafik sıkışıklığı olan kentler listesinde 2’nci sırada. Megakent, hem en stresli şehirlerden biri, hem de çok pahalı. Sahip olduğu yeşil alanla ise sıralamalarda sonuncu.           Yenilenen İstanbul seçimi için [...]
ARŞİV
Subscribe