Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Sheraton Abandoibarra Hotel
Share 19 April 2006

Mimar: Legorreta + Legorreta

Bir taş blok, oyulmuş bir “heykel”e dönüşmüştür

Sheraton Abandibarra Otel’i Cesar Pelli’nin Bilbao için yaptığı Ria 2000 master planın bir parçasıdır.

Abandoibarra Alanında Guggenheim’in yanına yapılan otel, nehre ulşamadan önce Victoria Maria Bulvarındaki son yapıdır.
Otel, çevresi ile tam bir uyum halinde kompakt bir hacim olarak tasarlanmıştır. Taş bir blok olarak işlenmiş yapı, oyulmuş bir heykele dönüşmüştür. Tasarım, sanatçı Eduardo Chillida’nın çalışmalarından, sağlam temel ve Bask kültüründen etkilenmiştir.

Dış cephedeki oyuklar, kuzeye doğru dağ, nehir ve eski kent, güneye doğruda parkın oluşturduğu manzara ile bağlantılıdır.

İlk katlar parka doğru açıkken, daha üst katlar dağlara doğru açıktır. Köşedeki kule, fener görünümüne sahiptir.

Yüksek tonozlu 8 kat yüksekliğindeki merkez atrium’da oyuklar devamlı olarak değişen ışık ve gölge oyunları sergilemektedir.

Bir çember etrafına yerleştirilmiş Odalar ve süitlerin, mahremiyeti sağlamak ve aynı zamanda da genel hacimle ilişki kurmak için 9 adet kafesli kare penceresi bulunmaktadır.

Bar ve Restoran Eduardo Childa’yı şereflendirmek için Childa olarak adlandırılmıştır ve zemin kata yerleştirilmiştir. Havuz ve sağlık kulübü manzaranın avantajlarından yararlanmak için 6. kata yerleştirilmiştir.

Kaynak: Arcspace


Yorum yazmak için


Erdoğan’ın, “Biz bu şehre ihanet ettik” dediği İstanbul’u 25 yılda enkaza çevirdiler. Silueti, yeşil alanları, havası, tarihi yok edildi. Dünyada en çok trafik sıkışıklığı olan kentler listesinde 2’nci sırada. Megakent, hem en stresli şehirlerden biri, hem de çok pahalı. Sahip olduğu yeşil alanla ise sıralamalarda sonuncu.           Yenilenen İstanbul seçimi için [...]
ARŞİV
Subscribe