Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Jones Lang LaSalle Americas yönetim binası
Share 26 December 2007

Mimar: Interior Architects

Interior Architects, yeniden tasarladığı Jones Lang LaSalle Americas yönetim binasında mekâna sanatsal bir dokunuşla yaklaşıyor.

50 ülkenin 450 şehrinde 25 bin çalışanı olan firmanın 10 yıl önce yapılan yönetim binası, artık talebe karşılık verememeye başlayınca, yeni bir bina inşa etmek fikri doğdu ve ortaya bu sonuç çıkmış oldu.

Profesyonel bir hizmet ortamı sağlamayı amaçlayan firma, daha önceki binasında geleneksel bir tasarım kullanmıştı. Ancak 2006 yılına gelindiğinde, söz konusu binanın işlevinin yetersiz olduğu, iletişim olanaklarını sonuna kadar kullanamadığı ve müşterilere hizmet verecek daha iyi bir binanın mümkün olduğu anlaşıldı.

Yeni tasarımda temel amaç olarak organik bir yapı kurmak, masrafları en aza indirmek ve bu hareketli iş alanına daha esnek bir mekân sunmaktı.

Firma, bunu gerçekleştirmek amacıyla, hangi tasarım malzemesinin üretimi arttırabileceği sorusunu sormuş. Öncelikle firmanın iş yaşamında hedefledikleri anlaşılmış, onun ardından bu amaçlara en çok uyacak tasarım şeması çizilmiş. Yöneticinin istediği değil, müşterinin beklediği tasarıma imza atılmak istenmiş.

Dört kata yayılan 12.260 metrekarelik binada, çalışanların birbirleriyle olabildiğince iletişim halinde olması düşünülmüş. Çalışma alanları eski tasarıma göre üç kat daha büyük tutulmuş. Böylece çalışanlar, müşteriler ve şirketin hedefleri arasında bağ kuracak bir yapı öngörülmüş.

Araştırmalar, şirketin çalışanlarının zamanlarının %56’sını birbirleriyle iletişim halinde, %28’ini ise analitik çalışmayla geçirdiklerini göstermiş. Dolayısıyla çalışma mekânlarının ışıklı, açık, havadar ve çekici olması amaçlanmış. Böylece çalışanlar arasındaki iletişimin sağlanması hedeflenmiş.

Kaynak: ArchNewsNow


Yorum yazmak için


Türkiye çapında yüz bine yakın teknik elemanın katılımıyla gerçekleşen bu eylem, TMMOB’nin yasalarla çizilmek istenen meslek örgütü sınırlarını aşarak, ülkemizdeki emek mücadelesinin ayrılmaz parçası ve toplumsal muhalefetin temel dinamiklerinden birisi olduğunu apaçık ortaya sermiştir.           EMİN KORAMAZ – TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı     Ülkemizin toplumsal mücadeleler tarihinde yer edinmiş hareketler, [...]
ARŞİV
Subscribe