Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Renzo Piano, artık altın madalyalı
Share 14 December 2007

İtalya menşeli mimar Renzo Piano, Perşembe günü açıklanan kararla, 2008 Amerikan Mimarlar Enstitüsü Altın Madalyası’nı kazandı. Ödül, birey bazında verilen en büyük ve en prestijli ödül olarak biliniyor.

Daha önce Pritzker Ödülü’nün de sahibi olan Piano, Houston’daki Menil Collection’dan, geçtiğimiz günlerde yapımı tamamlanan Manhattan’daki New York Times yönetim binasına kadar pek çok tasarıma imza atmıştı. Mimarî alanında iz bırakan ve ilham veren çalışmaları altın madalyayla ödüllendiren enstitü, Piano’nun binaları için “heykelsi, güzel, teknik olarak mükemmel ve sürdürülebilir” diyerek övdü.

Ödül komitesinden Thomas S. Howorth, ödülün sahibi Renzo Piano’yu kutlayarak şunları söyledi: “Renzo Piano’nun kendine has mimarîsi, 30 yılı aşkın süredir dünyanın çeşitli yerlerinden takdir görüyor. Mimarî anlayışı, güncel yapı tekniklerini insanî yapıya eklemleyen bir yapı taşıyor.”

1937’de Cenova’da doğan Piano, 1964 yılında Milan Polytechnic School of Arcitecture’dan mezun oldu. 1965 ve 1970 yılları arasında çalışma yaşantısının ilk eserlerini verdi, aynı zamanda İngiltere ve ABD’ye ziyaretler yaparak buralarda da eğitim gördü. Bu süre zarfında Fransız mühendis ve tasarımcı Jean Prouvé ile çalıştı, bu dostluk mimarın profesyonel yaşantısını olumlu yönde etkiledi. Sir Richard Rogers’la birlikte çalışarak Paris’teki Centre Pompidou’ya imza attı. Bu bina, bu iki tasarımcının adının dünya çapında duyulmasını sağladı. Piano’nun sahibi olduğu Renzo Piano Workshop’un, Cenova ve Paris’teki ofislerinde şu an 100 kişi çalışıyor.

Piano’nun eserleri, özellikle ABD’de büyük beğeniyle karşılanıyor. Houston’daki Menil Collection, Atlanta’daki High Müzesi eklentisi, Dallas’taki Nasher Sculpture Center ve New York’taki Morgan Kütüphanesi’nin yenilenmesi gibi projeler, mimarın bu ülke için önemini perçinliyor. Piano, New York Times’ın dergisine kapak olduğunda şu sözlerle anılmıştı: “Muhteşem Renzo: ABD’deki pek çok önemli komisyon, mimarın şiirsel tarzını Amerika’nın dört bir yanına yayıyor”. Time dergisinde yayınlanan Sir Richard Rogers imzalı bir makaledeyse, Renzo Piano, dünyadaki en nüfuzlu 100 insandan biri olarak gösterilmişti.

Mimarın dünya çapında tanınan ve sevilen belli başlı eserleriyse şöyle:

 • Menil Collection, Houston, ABD (1987)
 • Nasher Sculpture Center, Dallas, ABD (2003)
 • High Müzesi eklentisi, Atlanta, ABD (2005)
 • New York Morgan Kütüphanesi yenilenmesi ve eklentisi, ABD (2006)
 • Paul Klee Kütüphanesi, Bern, İsviçre (2005)
 • San Pio Kilisesi, Foggia, İtalya (2004)
 • Potzdamer Platz, Berlin, Almanya (2000)
 • Jean-Marie Tjibaou Kültür Merkezi, Noumea, Fransa (1998)
 • Ulusal Bilim ve Teknoloji Merkezi, Amsterdam, Hollanda (1997)
 • Usibuka Köprüsü, Kumamoto, Japonya (1996)
 • Uluslararası Kansai Havalimanı terminali, Osaka, Japonya (1994)
 • Uluslararası Columbus Sergisi Akvaryumu ve Kongre Salonu, Cenova, İtalya (1992)
 • Renzo Piano Building Workshop, Cenova, İtalya (1991)
 • Olivetti Ofis Binası, Napoli, İtalya (1984)
 • Centre Pompidou, Paris, Fransa (1977)

Renzo Piano, bu ödülü kazanan 64. mimar oldu. Daha önce bu ödülü alan mimarlar arasında Frank Lloyd Wright, Louis Sullivan, I.M. Pei ve Santiago Calatrava bulunuyor.

[Renzo Piano mimarîsinden örnekler için tıklayın]

Derleme: mimdap

4 Yorum
 1. Piano çağımızın gerçek bir tasarım dehası fikrimce. Yapıtları adım adım bunu bize hissettiriyor. Hepsinde ayrı ayrı özel fikirler olan ve neredeyse her bir tasarımı unik yapan özel bir akla sahip olduğunu düşünüyorum.

  kerim sokullu | 15 December 2007

 2. R. Piano dünyanın çeşitli ülkelerine dağılmış sıradışı mimarisiyle gerçek bir çağdaş tasarımcı şüphesiz. 1998 lerdeki Jean-Marie Tjibaou Kültür Merkezi, sonra Posdamer Platz, Pompedi Kültür Merkezi tekbaşlarına bile bir mimar için çok önemli yapıtlar. Bizim ülkemizde de bu kadar usta mimarların yorumlarını görsek sanırım ülke mimarlığına önemli katkısı olur.

  Muhittin Okur | 16 December 2007

 3. AIA gibi dünyaca saygın bir ödülün, altın madalyanın İtalyan mimar Piano’ya verilmesi çok yerinde ve gerçekten tarihi bir durum. Zaten R. Piano’nun gerçekleştirdikleri, mimarlığa yüzyılımızda getirdiği yorum unutulacak cinsten değil. Bence tasarım dünyasına çok kalıcı izler bırakmış ve bırakmakta olan bir mimar. Ne iyi olmuş, madalya da verilmiş.

  sibel uz | 17 December 2007

 4. [...] Kaynak : http://www.mimdap.org/?p=2785 [...]

  Mimdap | 18 May 2019


Yorum yazmak için


Amerikalı mimarlar Tod Williams ve Billie Tsien, Japonya Sanat Birliği’nin 2019 Praemium Imperiale ödülünü  kazandı.       2019 Praemium Imperiale mimarisi, Tod Williams ve Billie Tsien’i ödüllendirdi. Fotoğrafı çeken Taylor Jewell     Her yıl verilen Praemium Imperiale, mimarlık, heykel, müzik, resim ve tiyatro ya da film alanlarında “büyük uluslararası etki” yapan sanatçıları tanır. [...]
ARŞİV
Subscribe