Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Mezarlık ikiye bölünecek
Share 17 October 2009

Büyükşehir’in araç trafiğini rahatlatmak için açacağı yeni yolun Yeşilyurt Mezarlığı’ndan geçecek olması tartışma yarattı.

mezarlik.jpgİzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt’ta sıkışan araç trafiğini rahatlatmak amacıyla yeni yol açma hazırlığına başladı. Ancak açılacak yolun Yeşilyurt Mezarlığı’nın içinden geçerek ikiye bölecek olması tartışma yarattı. Yol yapım çalışmalarının başlaması ile birlikte yol gövdesinde kalacak 700′e yakın mezarın başka bir yere taşınması gündeme geldi. Mezarların başka bir yere taşınacak olması ise, Kabristan’da yakınları yatan vatandaşları tedirgin etti.

Hatay İnönü Caddesi’ni, Karabağlar’daki Yeşillik Caddesi’ne bağlaması öngörülen yolun, bölgedeki trafiği rahatlatması planlanırken yol gövdesinde kalan yaklaşık 700 mezarın Kabristan’ın hemen yanındaki Kooperatif Evleri Pazaryeri’nin bulunduğu alana yapılacak mezarlığa nakledilmesi için Mezarlıklar Müdürlüğü çalışma başlattı. Ancak mezarlığa dönüştürülecek pazar yerinin yakınında bulunan konut sahipleri, duruma tepki gösterdi. Evlerinin dibinde mezarlık istemediklerini belirten vatandaşlar, belediyenin kararını tekrar gözden geçirmesini istedi. Bu konuda her yola başvuracaklarını, gerekirse haklarını mahkemede arayacaklarını belirten vatandaşlar, karara isyan etti. 9131/14 sokak sakinlerinden Gürsel Yılmaz, yeni planlamaya göre mezarların evlerin içine kadar gireceğini belirterek, “Mezarlığın içindeki yoğun ağaçlık alan mezarları kapatıyordu. Şimdiyse mezarlar evimizin dibine taşınmak isteniyor. Pencereden başımı çıkardığımda evimin dibinde mezarlarla burun buruna gelmek istemiyorum. Madem yol gövdesinde kalan 700′e yakın mezarı taşıyabiliyorlar o zaman mezarlığın tamamını başka bir yere taşısınlar” dedi.

Tebligat yapılacak
Açılacak yolla ilgili çalışmaları hızlı bir şekilde yürüten Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki aylarda taşınacak olan mezar sahiplerine tebligat yapacağı öğrenildi. Taşınacak mezarlarda yatan vatandaşların yakınlarına ulaşmak için tebligatın yanısıra internetten duyuru yapılıp gazetelere de ilan verileceğini belirten yetkililer mezarların tek tek fotoğraflarının çekildiğini, hiçbir vatandaşın mağdur edilmeyeceğini söyledi. İnönü Caddesi’ni Karabağlar Yeşillik Caddesi’ne bağlayacak olan yolun 20 metre olarak planlandığını belirten yetkililer söz konusu alanın imar planlarında da yol olarak işaretlenmiş olduğuna dikkat çekti.

Kocaoğlu onay verecek
Mezarların taşınmasıyla ilgili fizibilite çalışmalarının sürdüğünü belirten Büyükşehir Belediyesi bürokratları, yapacakları değişikliklerle ilgili henüz netleşen bir karar olmadığını belirterek, “Mezarların taşınması ile ilgili kararı Başkan Kocaoğlu’nun onayına sunacağız. Eğer Başkan kabul ederse gerekli taşıma işlemlerini yaparak projeyi hayata geçirmek için çalışma başlatacağız” dedi.

Kaynak: Yeni Asır


Yorum yazmak için


Shenandoah Evi Batı Virginia’nın Mavi Sırt Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır. Hem bir ikamet yeri hem de yazarın, hem manzara içinde samimi cep bahçeleri yaratacak hem de dağların muhteşem manzaraları için avantaj sağlayacak şekilde tasarlanmış bir çekilme olduğu düşünülüyor.                       Yer: Lexington, Virjinya Proje durumu Kurullarda [...]
ARŞİV
Subscribe