Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Efes antik kentindeki kanal projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi
Share 7 February 2020

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer alan, 9 bin yıllık Efes antik kentinin adını alacak 6 kilometrelik kanalın denize çıkış yapıları için “ÇED gerekli değildir” kararı verildi.

 

 

 

 

 

Kanal İstanbul, Kanal Çeşme ve Kanal Ankara tartışmaları sürerken bu kez de dünyaca ünlü Efes antik kentini denizle buluşturmak için düğmeye basıldı. Kenti denizle buluşturacak kanal için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca “ÇED gerekli değildir” kararı verildi.

 

 

Kanalın sadece denize çıkış yapılarının 17 milyon 867 bin TL’ye mal olacağı ve dip taramasıyla bölgeden 50 bin metreküp ve üzerinde malzeme çıkarılacağı bildirildi.

 

 

 

 

Kanal projesinin, Küçük Menderes Nehri ve Marnas Çayı’nın getirdiği alüvyonlarla kapanan antik limanın ortaya çıkarılmasını ve Efes antik kentinin yeniden denizle buluşturulmasını amaçladığı ileri sürülüyor.

 

 

 

 

Kaynak : www.kulturservisi.com


Yorum yazmak için


Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi, Dünya Mimarlar Topluluğu’nun 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) layık görüldü.           Eskişehir YHT Gar Projesine dünya ödülü geldi. Yüksek Hızlı Tren Garı projesi Dünya Mimarlar Topluluğu tarafından verilen 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) proje dalında layık görüldü. 2018’de tasarlanan Eskişehir Yüksek Hızlı [...]
ARŞİV
Subscribe