Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Efes antik kentindeki kanal projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi
Share 7 February 2020

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer alan, 9 bin yıllık Efes antik kentinin adını alacak 6 kilometrelik kanalın denize çıkış yapıları için “ÇED gerekli değildir” kararı verildi.

 

 

 

 

 

Kanal İstanbul, Kanal Çeşme ve Kanal Ankara tartışmaları sürerken bu kez de dünyaca ünlü Efes antik kentini denizle buluşturmak için düğmeye basıldı. Kenti denizle buluşturacak kanal için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca “ÇED gerekli değildir” kararı verildi.

 

 

Kanalın sadece denize çıkış yapılarının 17 milyon 867 bin TL’ye mal olacağı ve dip taramasıyla bölgeden 50 bin metreküp ve üzerinde malzeme çıkarılacağı bildirildi.

 

 

 

 

Kanal projesinin, Küçük Menderes Nehri ve Marnas Çayı’nın getirdiği alüvyonlarla kapanan antik limanın ortaya çıkarılmasını ve Efes antik kentinin yeniden denizle buluşturulmasını amaçladığı ileri sürülüyor.

 

 

 

 

Kaynak : www.kulturservisi.com


Yorum yazmak için


Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin Açmış Olduğu Davadan Konak Gökdelen Planlarına İptal Kararı Çıktı Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi ile ortak olarak, Konak’ta yapılması planlanan gökdelen projesinin yapımına olanak sağlayan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nın iptali istemiyle açmış olduğu dava sonuçlandı. T.C. İzmir 3. İdare Mahkemesi’nin kararına göre, dava konusu planın “şehircilik [...]
ARŞİV
Subscribe