Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Dünyanın İlk “Orman Şehri” Gerçeğe Dönüşüyor
Share 22 January 2020

İtalyan Stefano Boeri Architetti’nin hava kirliliğine karşı savaşmak için Çin’de tasarladığı, tamamen ağaçlar ve bitkilerle kaplı yapıların bulunduğu ilk Orman Şehri “Liuzhou Forest City” gerçeğe dönüşüyor.

 

 

 

 

 

Ofis, ev, otel, hastane ve okulların tamamen bitki ve ağaçlarla kaplı olduğu “yeşil şehir” 30 bin kişiye ev sahipliği yapacak, yılda yaklaşık 10 bin ton CO2 ve 57 ton kirletici emecek ve yaklaşık 900 ton oksijen üretecek.

 

 

 

 

 

Guangxi dağ bölgesinde, Liujiang nehri boyunca 175 hektarlık bir alanda kurulacak ve tamamen akıllı olan sürdürülebilir şehir “Liuzhou Forest City” elektrikli otomobillerin kullandığı hızlı bir demiryolu hattı yoluyla Liuzhou’ya bağlanacak ve çeşitli yerleşim alanları, ticari ve rekreasyon alanları, iki okul ve bir hastaneye ev sahipliği yapacak.

 

 

 

 

 

Milano ve Nanjiing Dikey Orman projeleri ile tanıdığımız Stefano Boeri’nin tasarladığı Liuzhou Forest City, kendi kendine yeten bir kentsel yerleşim biriminin tüm özelliklerine sahip olacak: iç mekan havalandırması için jeotermal enerji ve yenilenebilir enerji toplamak için çatılardaki güneş panellerini kullanacak.

 

 

 

 

 

Ekolojik Orman Şehri’nde toplam 40 bin ağaç ve 100′den fazla türden oluşan 1 milyon bitki bulunacaktır. Proje hava kirliliği ile savaşmanın dışında, hava sıcaklığını düşürmek, gürültü engelleri yaratmak ve canlı türlerinin biyolojik çeşitliliğini iyileştirmek, Liuzhou topraklarında yaşayan kuşlar, böcekler ve küçük hayvanlar için yaşam alanları oluşturmak gibi faydalar sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : www.yesilodak.com


Yorum yazmak için


Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi, Dünya Mimarlar Topluluğu’nun 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) layık görüldü.           Eskişehir YHT Gar Projesine dünya ödülü geldi. Yüksek Hızlı Tren Garı projesi Dünya Mimarlar Topluluğu tarafından verilen 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) proje dalında layık görüldü. 2018’de tasarlanan Eskişehir Yüksek Hızlı [...]
ARŞİV
Subscribe