Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Bu Ağaç Elektrik Üretiyor!
Share 21 January 2020

Paris’te kurulan ağaç şeklindeki rüzgar türbinleri sayesinde, devasa ve gürültülü geleneksel rüzgar türbinleri yakında tarihe karışabilir. Konsept olarak başlayan rüzgar ağaçları, Fransa’nın başkentinde gerçeğe dönüşüyor.

 

 

 

 

 

Fransız şirket New Windsürdürülebilir elektrik hizmeti sunmak için doğadan esinlenerek biomimetic rüzgar türbini icat etti ve ilk ağacını Paris’teki Concorde Meydanında kurdu.

 

 

 

 

 

 

Rüzgar Ağacı elektrik üretmek için mikro türbin yaprakları kullanır. 8 metrelik bir ağaç 63 aeroleave (hava yaprağı) ile donatılmıştır.

 

Her biri yaprakların içindeki minik bıçakları kullanarak ve rüzgârın yönü ne olursa olsun 7 km/s gibi düşük rüzgar hızlarında elektrik üretebilir.

Elektrik üretmek için enerji depolayan, mikro elektrik, çok sayıda hava yaprağından oluşan ve yenilenebilir enerji sağlayan rüzgar türbini, kendine has bir teknolojiye sahiptir.
Kentsel peyzaj için de estetik bir katkı sağlayan Rüzgar Ağacı’nın üzerindeki her yaprak, havanın en ufak esintisi ile elektrik üretir.  Rüzgar hızı ve ağacın yere bağlı olarak, bir yılda 3.500 kWh ile 13.500 kWh elektrik üretebilir.
Bu da demektir ki, bir yıl boyunca 15 adet sokak lambasının, tipik bir hanenin elektrik tüketiminin % 83’ünü veya bir elektrikli arabanın 1.360 km için yeterli güç sağlayabilir. Bir kara rüzgar türbini bir yılda, 1.500 hanenin ihtiyacını karşılayan ortalama 6 milyon kWh elektrik üretebilir.
Kaynak : www.yesilodak.com

Yorum yazmak için


Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi, Dünya Mimarlar Topluluğu’nun 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) layık görüldü.           Eskişehir YHT Gar Projesine dünya ödülü geldi. Yüksek Hızlı Tren Garı projesi Dünya Mimarlar Topluluğu tarafından verilen 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) proje dalında layık görüldü. 2018’de tasarlanan Eskişehir Yüksek Hızlı [...]
ARŞİV
Subscribe