Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Mimarlık+Kriz II Söyleşisi
Share 10 December 2019

Mimarlık ortamına etkileri ile birlikte krizi değerlendirdiğimiz etkinlik serimizin ikincisi Pelin Tan ve Bülent Tanju’nun katılımıyla 09.12.2019 tarihinde Tasarım Merkezi Kadıköy (TAK) ‘de gerçekleşti.

 

 

 

 

Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi adına yapılan açılış konuşmasında MDTH’yi bir araya getiren koşullar, dayanışma bileşenleri, çalışma prensipleri, “dayanışma” ve “taban” vurgularındaki ısrara değinildi.

 

 

Ardından söyleşi kısmına geçilerek, etkinlik dizisinin amacı, mimarlık ortamında yeteri kadar değinilmeyen kriz olgusunun Türkiye’den ve dünyadan güncel gelişmeler ile birlikte değerlendirme ihtiyacı tariflendi. Bu hedefle bir araya geldiğimiz etkinlik katılımcıları Pelin Tan ve Bülent Tanju tanıtıldı.

 

 

Konuklarımızdan Pelin Tan konuşmasına emek süreçlerinin dönüşümü, ağırlıklı olarak olumsuz bir anlam yüklenen “işçileşme” tartışması, mimarlık içinde kollektivite ve emeğin hiyerarşisi konularına değinerek başladı. Türkiye’den ve dünyadan kollektif emek ve müşterisiz mimarlık örnekleri gösterdi.

 

 

Mimarlık alanında “kırılgan emek” kavramını daha sık kullandığını belirten Tan, mimarlık alanın kendi içine sıkışmadan göçmen emeği, halk ile birlikte üretme gibi pratikleri geliştirmesinin öneminden bahsetti.

 

 

Ardından söz alan Bülent Tanju, mimarlık gibi profesyonellik içeren bir mesleğin krize girmeyeceğini, süreçlerin farklılaşarak devam edeceğini belirterek sözlerine başladı. II. Dünya savaşının ardından mekan üretimi ve sonuç ürünlerin metalaşmasına değindi, üçlü süreç olarak tanımladığı metalaşma sürecini aktardı.

 

 

Krize karşı oluşturulacak söylemlerin, pratiklerin salt kişinin kendini zenginleştirmesi ve kendini kurtarması şeklinde olamayacağını söyleyerek kişilerin günlük pratiklerinden bağımsız olmayan bir sistemi tartıştı.

 

 

Ardından salondan katkılar ve soru cevap bölümüne geçildiğinde, kriz olarak tarif edilen olgunun karşısında bir araya gelme ihtiyaçlarının hangi araçlarla olacağı, mimarlık ölçeğinde işlediğimiz tartışmanın iktisadi arka planı, akademinin piyasalaşması, kolektif emek ve gönüllü emeğin sömürüsü ayrışması tartışmalarına değinildi.

 

 

Konuklarımıza, hafta içi ve mesai sonrasında gerçekleşen etkinlikte salonu doldurarak katkılarını sunan tüm katılımcılara sonsuz teşekkürler.

 

 

Kaçıranlar için etkinlik kaydı en kısa zamanda YouTube hesabımıza yüklenecektir. Takipte kalınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : mimarliktadayanisma.org


Yorum yazmak için


Alejandro Aravena’nın ELEMENTAL, Doha’daki Katar Sanat Fabrikasını Tasarlama Yarışmasını Kazandı     2016 Pritzker Ödülü sahibi Alejandro Aravena’nın uygulaması ELEMENTAL, Katar Doha’da bir Sanat Değirmeni tasarlamak için bir yarışma kazandı. Şili uygulaması, Renzo Piyano Binası Atölyesi ve Atelier Bow-Wow’u içeren 8 yarışmacıdan oluşan kısa bir listeden seçildi. Tasarımları, “yapının mimari olduğu” sakin bir sanat eseri [...]
ARŞİV
Subscribe