Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Dünyadaki sosyal eşitsizliğin kuş bakışı görünümü
Share 3 December 2019

Fotoğrafçı Johnny Miller, Unequal Scenes / Eşitsiz Manzaralar adını verdiği belgesel çalışmasıyla bize yaşamın farklı bir yönünü gösteriyor. Hindistan’dan Amerika’ya kadar drone ile çekilmiş fotoğraflar bize gelir eşitsizliğini mimariyle gösteriyor.

 

 

Miller, özellikle havadan bakıldığında, sosyal eşitsizliğin daha görünür olabileceğini düşünerek bu çalışmasına başladı. Fotoğraflarından da görüldüğü gibi zengin ve yoksul arasındaki sınır kuş bakışı olarak daha görünür hale geldi. Plansız, bakımsız yoksul mahallelere bitişik bakımlı, zengin mahalleler.

 

 

1-Mumbai, Hindistan

 

 

 

 

2-Nairobi, Kenya

 

 

 

 

3-Vukuzenzele, Cape Town, Güney Afrika

 

 

 

 

 

4- Meksiko Şehri, Meksika

 

 

 

 

5- Johannesburg, Güney Afrika

 

 

 

 

 

 

6-Seattle, ABD

 

 

 

 

 

 

Dünyanın en refah ülkesinde bile somut eşitsizlikler var. Evsiz insanların kurduğu çadır kentler son yıllarda birçok ABD kentinde giderek daha yaygın hale gelmiştir.

 

 

 

 

Kaynak : www.yesilodak.com


Yorum yazmak için


Mimarlık ortamına etkileri ile birlikte krizi değerlendirdiğimiz etkinlik serimizin ikincisi Pelin Tan ve Bülent Tanju’nun katılımıyla 09.12.2019 tarihinde Tasarım Merkezi Kadıköy (TAK) ‘de gerçekleşti.         Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi adına yapılan açılış konuşmasında MDTH’yi bir araya getiren koşullar, dayanışma bileşenleri, çalışma prensipleri, “dayanışma” ve “taban” vurgularındaki ısrara değinildi.     Ardından söyleşi [...]
ARŞİV
Subscribe