Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
ZAHA HADID MİMARLIKTAN TREN İSTASYONU…
Share 2 December 2019

Zaha Hadid Architects, Tallinn’deki hızlı tren istasyonu için planlarını açıkladı

 

Editör:Lizzie Crook

 

Zaha Hadid Architects, Estonya’nın Tallinn kentinde bulunan ve Baltica yüksek hızlı demiryolu ağının bir parçasını oluşturacak olan multimodal Ülemiste terminalinin görsellerini ortaya koydu.

Zaha Hadid Architects tarafından yerel stüdyo Esplan işbirliğiyle tasarlanan Ülemiste terminali, Baltık devletlerini Polonya’ya bağlayacak elektrikli 540 mil uzunluğundaki bir demiryolu olan Rail Baltica’nın başlangıç noktası olacak.

 

 

Tamamlandığında, bir yaya köprüsü içerecek ve şehrin otobüs, tramvay ve tren yolları ile bitişik havaalanı arasında bağlantılar oluşturacaktır.

 

 

 

 

 

Zaha Hadid Architects’in Ülemiste terminali için tasarımı Mayıs ayında Rail Baltica tarafından düzenlenen ve sürdürülebilir ve yaya dostu bir istasyon için çağrılan uluslararası bir yarışmaya kazandı.
Teklif, istasyonu, demiryolu raylarına dik olarak dolanan ve merkezindeki kademeli olarak 45 derece bükülen dev bir kıvrımlı köprü olarak görüyor.

 

Bu form, halkın yaya köprüsünü içerecek olan istasyonun dolaşım yollarının yerleşimi ve otobüs, tramvay ve demiryolu hatlarının kesişmesiyle belirlendi.

 

 

 

 

Estonya Ekonomik İşler ve Altyapı Bakanı Taavi Aas, “Bölgenin en cazip bölgelerden biri olduğuna ve altyapı açısından Tallinn’de sinerjistik olduğuna ikna olmadım.” Dedi.
“Gelecekte orada demiryolu, otobüs ve hava trafiği bir araya gelerek gerçek bir çok modlu nakliye merkezi ortaya çıkıyor.”

 

 

 

 

 

 

Projenin beklenen tamamlanması açıklanmadığı halde, Zaha Hadid Architects modüler bir yapı sistemi önerdi, böylece terminal fazlara inşa edilebilir – bu da mevcut demiryolu hatlarının bozulmasını önler.
Rail Baltica’nın 2026 yılına kadar tamamlanması planlanmaktadır. 2016 yılında, Danimarkalı uygulamalar PLH Arkitekter ve COWI, Letonya’daki ana tren istasyonunu hizmetlerine ev sahipliği yapmak üzere revize etmek ve genişletmek için bir rekabet kazandı.

 

 

 

 

1980 yılında merhum mimar Zaha Hadid tarafından kuruldu ve bugün Patrik Schumacher tarafından yönetiliyor. Estonya’nın başka bir yerinde, stüdyo aynı zamanda 2017′de bir yarışma kazandıran Tallinn Limanı ana planını da geliştiriyor.
Stüdyodaki diğer yeni projeler arasında Pekin’deki dev denizyıldızı şeklindeki bir havaalanının ve dünyanın en yüksek atriyumunu içeren Leeza Soho gökdeleninin tamamlanması yer alıyor.
Görseller belirtilmediği sürece negativ.com’a aittir.
________________________________________
Proje kredileri:
Müşteri: Rail Baltica Estonya
Mimar: Zaha Hadid Mimarlar (ZHA)
ZHA Tasarım: Patrik Schumacher
ZHA yönetmeni: Gianluca Racana
ZHA proje direktörleri: Ludovico Lombardi, Michele Salvi
ZHA proje ekibi: Luciano Letteriello, Kate Revyakina, Serra Pakalin, Yuzhi Xu, Anthony Awanis, Hendrik Rupp, Davide del Giudice
Yerel yönetici mimar: Esplan

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Yeşil alan olması beklenen çok sayıda askeriyeye ait alan şimdiden TOKİ’ye devredilmiş durumda.             Yıllar önce kentlerin dışına kurulan, güvenlik ve ülke savunması açısından hayati önem taşıyan askeri alanların çoğu artık kent sınırları içinde kaldı. Hükümet, 15 Temmuz 2016 sonrası bu alanların şehir dışına alınacağını açıkladı. Ardından tüm dikkatler bu alanlara [...]
ARŞİV
Subscribe