Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Yok oluşun fotoğrafı
Share 29 November 2019

İsviçre Alpleri’ndeki buzullar küresel ısınmanın da etkisiyle her geçen gün daha fazla yok olma tehdidiyle karşı karşıya. Son olarak Zermatt’ta Gorner Buzul bölgesindeki dev erime gözler önüne serildi.

 

 

 

 

 

Zürih ETH Üniversitesi Kütüphanesi’nin yayımladığı 1863-65 yılları arasında bölgeden çekilmiş fotoğraflarla günümüzden kesitler buzul kütlesinin nasıl kaybolduğunu ortaya çıkardı. Reuters’ın haberine göre, İsviçre’de 500’den fazla buzul halihazırda yok olmuş durumda. Yetkililer, geriye kalan yaklaşık 1500’ünün yüzde 90’ının da eğer küresel ısınma, karbon emisyonunun azaltılması konusunda gerekli önlemlerin alınmaması halinde bu yüzyılın sonunda yok olacağı uyarısı yapıyor. Ayrıca buzul kütlelerini ölçmeye başladıklarından bu yana son iki yılda ilk kez bu kadar hızlı bir erime ile karşılaştıklarına da dikkat çekiyor.

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Mimarlık ortamına etkileri ile birlikte krizi değerlendirdiğimiz etkinlik serimizin ikincisi Pelin Tan ve Bülent Tanju’nun katılımıyla 09.12.2019 tarihinde Tasarım Merkezi Kadıköy (TAK) ‘de gerçekleşti.         Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi adına yapılan açılış konuşmasında MDTH’yi bir araya getiren koşullar, dayanışma bileşenleri, çalışma prensipleri, “dayanışma” ve “taban” vurgularındaki ısrara değinildi.     Ardından söyleşi [...]
ARŞİV
Subscribe